2017 Yılı Zamlı Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt Katibi Maaşları 2017

 

Adalet bakanlığı bünyesinde yer alan hızlı anlama ve yazma kabiliyetine sahip zabıt katipleri mahkemelerdeki en önemli personeller arasında yer almaktadır. Aynı zamanda zabıt katipleri mahkemelerde görevli, savcılık kaleminde görevli, icra müdürlüklerinde görevli ve cezaevlerinde görevli katip zabitleri olarak dörde ayrılmaktadır. Bu mesleğe sahip olabilmek için öncelikle lise mezunu olmanız ve KPSS sınavında 70’den fazla puana sahip olmanız gerekmektedir. Eğer lise mezunu değilseniz MEB onaylı 160 saatlik bilgisayar sertifikasına sahip olmanız da yeterli olmaktadır

.

Yukarıdaki iki aşamayı geçtikten sonra Adalet Bakanlığı’nın personel alımlarında yer alan mülakatlarından da geçmeniz gerekiyor. Bu mülakatın ilk sınavında klavye testinden geçersiniz size Q ve F klavyesi verilir yüzde %90 oranda doğru yazarsanız ilk sınavı başarılı bir şekilde geçersiniz. İkinci sınavda ise genel kültür, tarih ve güncel konulardan sorular sorulmaktadır. İşe alım sonucunuz ise sözlü ve uygulamalı sınavlardan aldığınız puanların ortalamasıyla belli olur.

Sponsor Reklam

Zabıt katibi maaşları lise ve lisans mezunu personellere göre değişim göstermektedir. Yeni başlayan personellere 2000 TL ile 2.200 TL aralığında maaş verilmektedir. Eğer kişi evli ve çocuklu ise ekstra olarak 200 TL daha verilmektedir. İlerleyen zamanlarda kıdem yılı ve hizmet süreniz de maaşınızda değerlendirilip ortalama 2200 TL net maaşa sahip olabilirsiniz. Eğer bu işte kadrolu lise mezunu personel iseniz net 2000 TL maaş, lisans mezunu iseniz 2150 TL maaş alabilirsiniz. Yeni başlayan zabıt katibi maaşı ise ortalama olarak 2.400 TL olarak bilinmektedir. Kamuda çalışanların maaşlarını etkileyen birçok faktör olduğu için ancak ortalama miktarlardan bahsetmek mümkündür.

Çalışma saatleri ise hafta içi 08.30 – 17.00 olarak belirtilmiş olup bayram, tatil ve özel izin günleri hakkı verilmiştir. Zabıt katipleri, çalışma saatleri içerisinde hukuk ceza yargılamalarında yazı işlerini yapmak, dosya ve kayıtları muntazam tutmak, cevabı alınmayan müzekkelerin tekidini yapmak, dava dosyalarını oluşturmak, ferdi fişlerini zamanında durdurmak ve duruşma sırasında işlem için verilen paraları vezne veya yazı işleri müdürüne vermek işlerini yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2017 başlıklı makalemizde İnfaz Koruma Memuru Alımı 2017, İnfaz Koruma Memuru İş İlanları ve İnfaz Koruma Memuru Ne Kadar Kazanıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın