Apron Memuru Ne İş Yapar Maaşları Ne Kadar?

APRON MEMURU MAAŞLARI

Uçakların kullanılmaya başlamasından itibaren, uçakların güvenli bir şekilde park edilmesi, havalanması ve inişlerinin gerçekleştirilmesi havaalanları için oldukça mühim konular olmuştur. Tüm bu düzen sağlanamadığı takdirde ya da düzende bir aksilik olması durumunda yüksek maddi ve manevi kayıplara uğramak olasıdır. Bu nedenle havaalanlarında yüzlerce hatta binlerce personel istihdam edilmektedir. Ayrıca bu personeller bir çok farklı kategoride görev almaktadırlar.

apron-memuru-maaslari

Kimileri uçakların bakımından sorumluyken, kimileri uçakların iniş kalkışlarından, kimileri temizliğinden sorumludur. İşlerin hatasız ve düzgün yapılabilmesi için uçakla ilgili tüm departmanlarda farklı insanlar görev almaktadırlar. Apron memurları da bu düzendeki önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Apron memurluğu halk arasında çok bilinen bir meslek değildir ve meslekle ilgili bir çok soru işareti bulunmaktadır. Meslek hakkında yeterli bilgiyi verebilmek, insanların kafalarındaki soruları giderebilmek için hazırladığımız bu yazıda; apron memuru ne iş yapar, nasıl apron memuru olunur, apron memuru maaşları ne kadardır sorularının cevaplarını bulacaksanız. Apron memuru olmak veya apron memurluğu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Apron Memuru Ne İş Yapar?

Apron memurunun ne iş yaptığını açıklamadan önce apron sözcüğünün kelime anlamını açıklamak daha doğru olacaktır. Apron, havaalanında pistten uzakta, yolcu indirme bindirme, yük yükleme işlemlerinin yapıldığı, uçaklarının yakıtlarının doldurulduğu ve park edildikleri alandır.

Sponsor Reklam

Bu doğrultuda apron memurunun işi de uçakların tiplerine ve park sürelerine göre park alanlarını ayırmak, inen uçaklara park alanına kadar araçlarıyla eşlik etmek, park işlemini sağladığı uçağı, park süresini ve işlem yapıldıysa yapılan işlemi raporlayarak yetkili kişilere teslim etmek, apronlardaki ve pistteki çizgilerin kontrollerini yaparak bozuk olanları yetkililere bildirip düzeltilmesini sağlamak, apronun temizliğinin yapılmasını sağlamak, özel yolcular için kırmızı halı vb. özel işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamak, uçaklar için tehlike oluşturabilecek kuş veya diğer hayvanlar ile gerekli mücadeleyi yapmaktır. Kısacası apron üzerindeki tüm işler apron memuruna aittir ve onun sorumluluğundadır.

Ayrıca apron memurları diğer personele göre farklı bir çalışma sistemi izlemektedirler. Bu sistem havaalanından havaalanına göre farklılık göstermekle birlikte, bazı havaalanlarında mesai usulü çalışılır, bazı havaalanlarında ise  12 saat görev alan apron memurlarına 24 saat dinlenme izni verilir.

Nasıl Apron Memuru Olunur?

Apron memurları DHMİ’ de çalışmaktadır. Ve DHMİ personellerini KPSS puanıyla almaktadır. Apron memuru olmak isteyen önlisans mezunları KPSS ye girerek puanları doğrultusunda bu mesleği tercih edebilirler. Ancak apron memurluğu maaş ve diğer yan hakların diğer bir çok mesleğe göre daha iyi olması sebebiyle gözde bir meslektir ve atama puanları da oldukça yüksektir. Geçtiğimiz yıllarda atama puanları, 95 – 100 arasında değişmektedir.

Apron Memuru Maaşları

Mesleğin çok ilgi görmesini sağlayan en büyük etken de alınan maaştır. Maaş tecrübe, evlilik bekarlık durumu gibi etmenlerce değişmekle birlikte, işe yeni başlayan bir apron memuru maaşı 3.000 TL kadardır. Ayrıca mesailer ve havacılık tazminatıyla birlikte bu maaş 3.500 TL4.000 TL gibi bir civarı bulabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ne İş Yapar? Maaşları başlıklı makalemizde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Alımı 2017 ve Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nasıl Olunur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Apron Memuru Ne İş Yapar Maaşları Ne Kadar? (1 Yorum)