ARFF Memuru Ne İş Yapar Maaşları

ARFF Memuru Maaşları

İnsanların daha hızlı ulaşım ihtiyaçlarının doğmasıyla ve bilimin de hızla gelişmesiyle beraber, ulaşım sektörü büyük bir atağa geçmiş durumda. Her geçen gün daha güçlü motorlar, daha iyi arabalar, daha farklı enerji kaynakları gelişmeye devam ediyor. Ulaşım sektörünün en önemli ve en hızlı parçalarından birini de uçaklar oluşturuyor.

arff-memuru-maaslari

İcat edildiği ilk zamanlardan beri yüksek hızı, hiç bir engele takılmadan yol alabilmesi, yüksek kapasiteleriyle büyük ilgi altında olan uçaklar sayesinde, bugün ulaşım olanakları daha hızlı. Çok eski zamanlarda aylar, belki yıllar gerektiren yolculuklar şuan uçaklar sayesinde saatleri içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Uçakların bu yüksek hız ve yüksek kapasite gibi özellikleri elbette ki bir çok teknik ayrıntıyı içerisinde barındırıyor. Uçakta oluşabilecek herhangi bir teknik sorunun büyük kayıplara sebep olabileceği göz önüne alındığında, uçuşun her aşaması için uçakların ve pistlerin, onarım ve bakımlarının yapılması gerekiyor.

Onarım ve bakımlarının yanı sıra olası acil durumlar için de büyük tedbirler alınması gerekiyor. Tüm bu işlemler için de büyük bir ekip çalışıyor. Hazırladığımız içeriğimizde, havaalanlarında olası bir acil durumda görev yapmakta olan ARFF Memuru mesleğinden, mesleğin gerektirdiği özelliklerden, nasıl ARFF memuru olunur sorusunun cevabından ve ARFF memuru maaşları ne kadar olduğundan bahsedeceğiz.

ARFF Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

Sponsor Reklam

ARFF, İngilizce açılımı Aircra Rescue and Fire Fighng olan, dilimize Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele olarak çevirebileceğimiz bir meslektir. Açılımından da anlaşıldığı üzere, ARFF memurlarının görevi; uçuşta veya yerde olan uçaklardaki ya da pistteki olası tüm kazalara, yangınlara, acil durumlara müdahale etmek ve bu kazaların yaşanmaması amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. ARFF memurları, vardiyalı olarak haftanın 7 günü ve günün 24 saati boyunca çalışmaktadırlar. Ayrıca resmi tatillerde de çalışmaktadırlar. İşleri acil durumlara müdahale olduğundan ve havaalanları da sürekli çalıştığından, sürekli ARFF memuru bulunması gerekmektedir.

ARFF Memuru Nasıl Olunur?

ARFF memuru olabilmek için, normal memurluktan farklı olarak bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; MYO mezunu olmak, en 1.70 santimetre boyunda ve erkek olmak, 28 yaşını aşamamış olmak, işini yapmasını engelleyici psikolojik veya fiziksel herhangi bir engeli bulunmamak, ARFF memuru olarak görev alabileceğine dair bir heyet raporuna sahip olmaktır. Tüm bu şartlara sahip olup, KPSS den belirli bir puanın üzerinde alan adaylar, ARFF memuru olmak için tercih yapabilirler.

ARFF memurluğu ciddi dikkat ve teknik bilgi gerektiren, bazı durumlarda hayati tehlikesi olabilecek bir meslek olduğundan, atanan tüm ARFF memurları meslekleriyle ilgili ciddi bir eğitim sürecinden geçiriliyorlar. Ve meslekleri süresince, belirli zamanlarda farklı eğitimler görmeye devam ediyorlar.

ARFF Memuru Maaşları

ARFF memurları hava alanlarında ve Hava Meydanları İşletmesi’ ne bağlı olarak çalıştığından maaşları genel memur ortalamasının üzerinde olabilmektedir. Ortalama olarak maaşları 3.500 TL olmakla birlikte, mesai ve nöbet gibi durumlarla birlikte ortalama 4.000 TL civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Apron Memuru Ne İş Yapar Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Apron Memuru Alımı 2017, Apron Memuru İş İlanları ve Apron Memuru Nasıl Olunur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın