Hollanda’da İş Bulmak ve İşçi Olarak Gitmek İçin

Hollanda’ya İşçi Olarak Çalışmaya Gitmek İsteyenlere

Merhaba Sayın Okurlarımız. Dünya’nın en büyük ekonomisi olarak bilinen ve en gelişmiş ülkeler arasında yer alan Hollanda her ne kadar yüz ölçüm açısından ülkemizin Konya ili kadar olsa da Dünyanın en zengin ve ticareti yoğun olan ülkelerinden birisidir. Durum böyle olunca da insanlar da daha iyi yaşam koşullarında hayat sürmek için Hollanda’ya gitmek için yollar aramaktadır. Bizde sizler için Hollanda’ya en kolay yoldan nasıl gidilir ve nasıl iş bulunur bu konu üzerinde bilgiler vereceğiz. Liman kenti olarak bilinen Rotterdam‘ın Hollanda’ya Limancılık ve ticaret alanında katkısına değinmeden olmaz. Gerçekten Avrupa’nın en büyük limanları arasında yer alan bu ildeki liman önemli geçiş noktalarında bulunduğundan İhracat ve ithalat açısından ülkeye değer katmaktadır. Şimdi gelelim asıl konumuza. Hollanda’da İş Bulmak için neler gerekiyor.?

Holandaya Gitmek

Hollanda denince akla ilk gelen hiç şüphesiz Amsterdam‘dır. Ülkenin başkenti olan bu şehir her sene binlerce kişiye kapılarını açmaktadır. Ülkenin ekonomik olarak gelişmiş olmasıyla beraber bir çok ünlü marka,firma ve şirketler bu ülkede görevlendirmek üzere geçici ya da daimi personel işçi götürmektedir. Sizin yapacağınız ilk şey iş bulma siteleri arasından yurt dışı ilanlarına göz atmanızdır. Bunun yanı sıra gazetelerin seri ilanlarını ve Hollanda’nın kendi iş bulma ve arama sitelerinde yer alan ilanlara bakmaktır.

Daha önce Yurt dışında çalışmış olanlar Hollanda’da İş Bulmak açısından bir adım önde diyebiliriz. Ya da ünlü bir firmada çalıştıysanız Türkiye’de ya da başka bir ülkede bu sizin kullanabileceğiniz referanslardan birisidir. Deneyim sahibi olanlar her zaman için yurt dışında çalışmaya öncelikli seçilenlerdir. Şunu söylemeden geçemeyeceğiz ki Türkiye’de üniversitelerin verilen lisans ve önlisans diplomalarının büyük bir çoğunluğu Hollanda’da geçersizdir. Ancak yinede umudunuzu kırmayınız.

Sponsor Reklam

İnşaat Firmalarının İlanlarını Takip Edin: Ülkemiz Dünya’nın dört bir yanında inşaat projelerinde görevlendirmek üzere eleman ve işçi alımı yapan firmalarla dolu. Bu firmaların ilanlarını takip ederseniz onlar aracılığı ile de Hollanda’da çalışma imkanı bulabilirsiniz. Ancak pasaportunuz olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Taşeron Firmalar aracılığıyla belirli süreli olarak Hollanda’da bulunmanız sizin için büyük bir avantaj. Belki tekrar Türkiye’ye döneceksiniz fakat size bir yurt dışı deneyimi olacağından resmi evraklarda hepsi kayıt altına alınmaktadır. İleri zamanlarda tekrar bir İşçi ya da Personel Alımı olduğu zaman öncelik hakkı size geçmektedir.

Tanıdıkların Sizi Daveti: Hollanda’da yaşayan tanıdıklarınız varsa size oradan davetiye gönderebilir ve sizlerde Hollanda’ya gidebilirsiniz. Misafir olarak gidebileceğiniz ülke de ileri zamanlarda evlilik düşünürseniz evlenerek oturum almak mümkündür. Ancak sizi davet eden kişinin Hollanda’da bir evi arabası yani kendine özel mülkü ve bankada parası olması gerekmektedir. Çünkü sizi davet eden birisi tüm sorumluluğu üstüne almaktadır. Eşim Hollandalı ve Bende Gitmek İstiyorum diyenlerde Konsolosluklardan detaylı bilgileri alabilirler. Çünkü eğer eşiniz oranın vatandaşıysa Hollanda’ya gitmek daha bir kolay olmaktadır. Ancak eşinizin de maddi durumunun iyi olması gerekmektedir.

Tavsiyeler: İngilizceye ek olarak Hollanda’nın resmi dili olan Felemenkçeyi de bilmeniz size ekstra bir şans katacaktır. Hem oraya gittiğinizde hem de gitmek için ön koşullarda faydasını göreceksiniz. Özet olarak beyaz yaka olarak gitmek isteyenler büyük firmaları kullanacağı gibi mavi yaka işçi olarak gitmek için de taşeron firmalar ya da inşaat firmaları denenebilir. Yaşam koşullarını görmek ve gezmek amaçlı daha sonra kalmak isteyenler de davetiye yöntemini kullanabilir.

Kaynak:Editör
Kaynak

Bir önceki yazımız olan Kanada'ya İşçi ve Göçmen Olarak Gitmek Mümkün başlıklı makalemizde Göçmenlik İçin Puanlama Sistemi Nasıl, Kanada 2015 Yılı İşçi Alımı Var Mı ve Kanada'ya Göçmenlik Başvurusu Yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hollanda’da İş Bulmak ve İşçi Olarak Gitmek İçin (144 Yorum)

  1. İzmir erkek kuaför 15 yıllık berber dükkan işlediyorum evli bir cocuk babasıyım ustalık kalfalık belgem var beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim tşkr

  2. Merhaba ben türkiyede kurumsal bir şirkette konteyner,bina ve hangar üzerine kalite kontrol departmanında 5 yıl çalıştım bu sektör üzerine sertifikalarım var yardımcı olabilecek iyi niyetli insanlardan yardım etmeleri ve hollandada bir iş imkanı sağlamalarını rica ediyorum

  3. Merhaba ben tekstilde elaman olarak çalışıyorum holandada çalışmak istiyorum iyi kalbli insanlar yardım etseler cok iyi olurdu durumun iyi de yil.

1 12 13 14