İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2017

İnfaz Koruma Memuru Maaşları

İnfaz ve Koruma Memuru halk arasındaki genel adı ile Gardiyanlık. Bu meslekte gardiyanlar,cezaevine giren tutuklu olarak giren kişinin üzerini arar ve taşıdıkları önemli eşyaları emniyet altında tutar.  Cezaevinde bulunan tutuklular hakkında kayıtlar açar ve o kayıtlara kişi hakkında bilgiler ekler. Tutukluları güvenli bir şekilde koğuşlarına yerleştirir. Koğuşları belli başlı zamanlarda kontrol eder ve herhangi bir sorun olup olmadığını inceler.

Kaçma girişiminin olmamasına adına cam, pencere ve kapıları kontrol eder, Tutuklu ve hükümlülerin banyo, yemek ve revire çıkarma ihtiyaçlarını karşılamasında yardımda bulunur. Günde üç defa cezaevindekilerin sayımını yapar. Cezaevinde oluşabilecek herhangi bir sorunda olaya el koyarak olayın büyümesini engeller. Bütün gardiyanlara üniforma, kapı anahtarları, detektör, görev yerinde bulundurulmayan tabanca ve Gizli kameralar, kapalı devre TV sistemleri verilmektedir. Her sene ortalama 1000 – 1500 arası İnfaz koruma memuru alınmaktadır.

Sponsor Reklam

Bu alımlara katılabilmek için öncelikle lise mezunu olmanız gerekmektedir. Lise mezunu bir kişi KPSS sınavına girdikten sonra en az 60 puan yapması gerekiyor.  Aynı zamanda bay kişinin 1,75 boy oranında olması bayan kişinin ise 1,68 boy oranına olması gerekiyor. Yeni işe alım maddesi ile beraber 27 yaşından büyük kişiler artık başvuru da bulunamıyor. Kişi sınav ve mülakatları geçtikten sonra 6 aylık eğitime tabii tutuluyor. 6 Aylık eğitim sonrasında ise başarılı bir şekilde İnfaz koruma memuru olabilirsiniz.

7 yıllık Gardiyanlık görevinizden sonra İç işleri bakanlığına bağlı polis teşkilatına silahlı olarak geçiş de yapabilirsiniz. Yeni göreve başlayan lise mezunu infaz koruma memurları net olarak ise 1960 TL, lisanslı memurlar ise 2300 TL maaş almaktadırlar. Ancak kıdemli infaz koruma memuru maaşlarının 2.700 TL civarına kadar ulaştığı da bilinmektedir. Maaşı belirleyen en önemli unsurlar; eğitim durumu ve kıdem seviyesidir. Mesai saatlerinde ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ya da vardiyeli çalışma sisteminde çalışmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Zooteknist Ne İş Yapar 2017 Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Zootekni Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Zootekni Bölümü Taban ve Tavan Puanları ve Zooteknist Çalışma İmkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2017 (1 Yorum)

  1. Bu 7 yıldan itibaren polisliğe geçiş doğrumu hiç bir yerde yazmıyor ilk defa burada görüyorum