10 Ekim 2016

İş Makinesi Operatörü Maaşları

İş Makinesi Operatörü Maaşları

İş Makinesi Operatörü İş İlanları

Makineler, kurulan düzendeki dünyanın vazgeçilmez parçalarıdır. Bugün makineler olmasaydı, muhtemelen hala ilkel bir yaşam sürüyor olacaktık. Makineler yapılması gereken işlerin daha hızlı yapılabilmesini sağlamanın yanı sıra, işlerin otomatik olarak yapılabilmesine de olanak tanıyorlar. Bu da iş gücünden büyük bir tasarruf sağlayarak hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de var olan iş gücünün daha farklı yerlerde, daha iyi şekilde değerlendirilmesini mümkün kılıyor.

is-makinesi-operatoru-maaslari

Günümüzde farklı amaçlarla, farklı sektörlerde kullanılan bir çok makine bulunmaktadır. Loder, bekoloder, ekskavatör, dozer, greyder ve forklift gibi inşaat, taşıma, yükleme, kazı gibi işlemlerde kullanılan makinelere, iş makineleri adı verilmektedir. Ve bu makineler otomatik olarak çalışamazlar, makineleri kullanacak becerikli ve iyi eğitimli sürücülere ihtiyaç vardır. İş makinesi sürücülüğü oldukça ilgi gören bir meslek olmakla birlikte, bu işi yapmak isteyen insanların kafalarında bir çok soru mevcuttur. Kafanızdaki soruları giderebilmek amacıyla sunduğumuz bu içerikte iş makinesi sürücüsü ne iş yapar, nasıl iş makinesi sürücüsü olunur, iş makinesi sürücüsü maaşları ne kadardır gibi en çok sorulan soruları tek tek cevaplayacağız.

İş Makinesi Sürücüsü Ne İş Yapar?

İş makinesi sürücü; kendisine verilen görevi, sürmüş olduğu makineyi en iyi şekilde kullanarak, en iyi şekilde tamamlamaktır. Verilen iş kazı, taşıma, yükleme gibi işler olabileceği gibi, sürücünün farklı makineler kullanması gerekebilir. İş makinesi sürücüsü, kullandığı makineye olabildiğince hakim olmak durumundadır. Makineler ağır ve güçlü olduklarından, yanlış kullanımlarda büyük maddi hasarlara, yaralanmalara ve ölümlere sebep olabilmektedir.

Nasıl İş Makinesi Sürücüsü Olunur?

Sponsor Reklam

İş makinesi sürücüsü olmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan birisi de nasıl sürücü olunabileceğidir. Bir çok motorlu araç için açılan kurslar olduğu gibi, iş makineleri için de özel kurslar açılmaktadır. Bu kurslarda diğer motorlu araçlardaki temel eğitimle birlikte, iş makinelerine özel teorik ve pratik eğitimler de verilmektedir. Kursu tamamlayan adaylar girdikleri teorik ve pratik sınavlardan başarılı oldukları zaman, kendilerine G sınıfı sürücü belgesi verilir. İşverenler, işe alacakları makine sürücülerinde G sınıfı ehliyet şartı aramaktadırlar.

İş makinesi sürücülerinin çalışma alanları oldukça geniş olmakla beraber, devlette de çalışma şansına sahiptirler. Özel sektörde G sınıfı ehliyete sahip olmak ve makineye hakim olmak gibi şartlar aranırken, devlette bu şartlar bazı değişiklikler göstermektedir. Devlette çalışmak isteyen iş makinesi sürücülerinin G sınıfı ehliyetleri olması gerekmekle beraber, KPSS sınavına da girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Ayrıca kamuda yeni düzenlemelerle birlikte Makine, İş Makineleri, Bilgisayar Destekli Makine ön lisans bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Devlette iş makinesi sürücüleri genel olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesine atanmaktadırlar.

İş Makinesi Sürücüsü Maaşları

İş makinesi sürücüsü maaşları özelde ve kamuda farklılıklar göstermektedir. Özel sektörde bir sürücünün maaşı yaptığı işe, çalıştığı bölgeye, işveren firmaya göre farklılık gösterir 2.000 TL ile 4.000 TL arasında değişebilmektedir. Devlette ise memur statüsünde olan iş makinesi sürücülerinin maaşları ortalama olarak 3.000 TL civarındadır.

Bir önceki yazımız olan DHMİ Teknisyen Tekniker Maaşları başlıklı makalemizde 2017 Yılı DHMİ Personel Alımı, DHMİ İş İlanları ve DHMİ Tekniker Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /


ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Şirzad dedi ki:

  Selam ben irandan yaziyurom 20yi dir işim kepçe loderle çalişmakdi çok tejrubeliyim ben nasil orda iş bola bilirm teşekur edarim bana yardim edarsniz

 2. Ayhan dedi ki:

  Ayhan kocak bn ardahan liyim loder bekoleder ve ekskavatör operatörüm meslegimi seviyorum isimede 4 elle sarilmaktayim

 3. Mekan dedi ki:

  Merhaba men yabancı Memleketim Türkmenistan adım memleket de bir sene operatörlik yaptim burada da bu işi yapa bilirmiyim

 4. ihsan oba dedi ki:

  merhaba ben beko Eksvator opreturuyum 9 yıldır bu meslekle meşkulum iyi gunler

YORUM YAZ