Savcı ve Hakim Nasıl Olunur Şartları Nelerdir?

Nasıl Savcı ve Hakim Olunur?

Ülkemizde ki en önemli görevler arasında yer almaktadır. Özel yasalar ile alacakları ücretler belirlenir ve ülke içinde siyasi, ordu ya da zengin kesimden kimsenin bu görevlere etki etme şansı bulunmamaktadır. Eğer bu girişimde bulunursanız çok büyük cezalara hazır olmanız gerekir. Bu mesleklerden birini yapabilmeniz için belirli şartları yerine getirmeniz ve niteliğe sahip olmanız gerekmektedir.

Hakim ve savcı olabilmek için gerekli nitelikler kanun ile belirlenmiştir. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunun 7. Maddesinde bu durum özel olarak belirtilmiştir. İlk olarak Türk vatandaşı olmanız ve 35 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekiyor. Ayrıca üniversitenin gerekli hukuk fakültesinden eğitim almış olmanız gerekiyor. Hukuk fakültesinden mezun olmadan hakim ya da savcı olma şansınız bulunmuyor. Ayrıca hiçbir kamu hakkından muaf olmamanız ve askerliğinizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Sponsor Reklam

Madde içerisinde bulunan tüm nitelikleri tamamladığınızı düşünüyorsanız ilk olarak yazılı sınava girmeniz gerekiyor. Yazılı sınav bir hukuk mezununun bile zor olabilir. Uzun saatler çalışmak ve emek vermek gerekiyor. Bu sınav ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Belirli bir kontejyanı vardır. Yani sınavdan alacağınız puan ne kadar yüksek olursa hakim ya da savcı olma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Sınavda Genel Kültür, Yetenek ve Alan Bilgisi bulunmaktadır.

Sınavda başarılı olduktan sonra karşınıza mülakat çıkacaktır. Mülakatın sınavdan daha zor olacağını söyleyebiliriz. Çünkü karşınızda 7 kişilik bir kurul bulunacak. Adalet sisteminde önemli görevlerde bulunan insanları bu mülakatta ikna etmeniz sizin geleceğiniz için çok önemlidir. Soracakları soruları vereceğiniz cevaplar size puan olarak geri dönecektir.

Gerekli puana ulaştığınıza karar verildikten sonra değerlendirme süreci başlayacaktır. Değerlendirme kısmı da puanlama ile yapılır. Buradaki puanın yüzde 70’i yazılı sınavdan yüzde 30’u mülakattan alınır. Yapılan sıralamada öncelikler için staj süreci başlar. 1 yıl boyunca stajınızı tamamladıktan sonra istediğiniz göreve geçiş yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Özel Harekat Polisi Maaşları 2017 başlıklı makalemizde Özel Harekat Polisi Doğu Maaşları ve Özel Harekat Polisi Ne Kadar Maaş Alıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Savcı ve Hakim Nasıl Olunur Şartları Nelerdir? (1 Yorum)

  1. Tekirdağ çorluda ikamet ediyorum evde yapabileceğim iş arıyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim