Zooteknist Ne İş Yapar 2017 Maaşları Ne Kadar?

Zooteknist Maaşları

Merhaba Sayın Okurlarımız. Dünya’nın ilginç meslekleri arasında yer almakta olan Zootekni, esasında hayvanların evcilleştirilmesi ve kafes içinde yaşayan hayvanların uysallaştırılması ve güvenli bir şekilde idare edilmesi sanatıdır. Bunun yanı sıra hayvan yetiştiriciliği ve tarım konusunda da uzmanlardır. Zooteknist olmak için üniversitelerin dört yıllık olan Zootekni bölümünü okumanız gerekmektedir. Zootekni bölümü 11 ilde; Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi gibi üniversitelerde mevcuttur.

ZOOTEKNİ TABAN VE TAVAN PUANLARI

Zootekni bölümü okumak isteyen öğrencilerin MF-2 bölümünden bu üniversiteler için tercih yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bu bölüm üniversitelerin Ziraat Fakültelerinde okutulmaktadır. Bölümün taban ve tavan puanları çeşitli illerdeki üniversitelere göre değişiklik gösterse de ortalama 200.000 – 300.000 aralığındadır. Aynı şekilde üniversitelerin kontenjan sayıları da yirmi ile otuz arasında değişiklik göstermektedir.

ZOOTEKNİ BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI

Sponsor Reklam

Bu bölümü başarıyla tamamlayan öğrencilere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilmektedir. Zootekni bölümü çalışma imkanları arasında; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal araştırma enstitüleri, tarımsal amaçlı kooperatifler, banka ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında yer alıyor.

Hayvancılık ile ilgili en önemli bölümlerden biri olan Zootekni bölümünde ilk yıl; Tarih, Bilgisayar, Matematik, Türk Dili gibi derslerin yanı sıra; Botanik, Zooloji, Genel Mikrobiyoloji gibi bölüm ile alakalı dersler de mevcuttur. İlk yılın ardından ise ikinci yılda daha çok bölümle alakalı dersler yoğunlaşmaktadır. Üçüncü ve dördüncü yıllarda ise yine bölümle alakalı dersler yoğundur ve bunun yanı sıra staj da programda yer almaktadır.

Dersler ve derslerin saatleri üniversitelere göre değişiklik gösterebilirken, temel olarak her üniversitede ele alınan konular, ders adları birbirine çok benzerdir. Ayrıca zooteknist maaşları 2017 ise merak edilen bir konu haline gelmiştir. Günümüzün güncel verilerine göre Zooteknist maaşları 2.500 TL ile 2.600 TL arasındadır. Ancak kıdem durumu ve özel durumlara göre maaşlar farklılık gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uzman Erbaş Maaşları 2017 Nasıl Paralı Asker Olunur? başlıklı makalemizde Paralı Asker Alımları, Profesyonel Asker Maaşları ve Uzman Asker Nasıl Olunur 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın