İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2015 Yılı En İyi Türk Üniversiteleri ve Alanları Açıklandı

Üniversitelerdeki En İyi Alanlar Sıralaması

Merhaba Sayın Okurlarımız. Yapılan araştırmalar sonucunda dünyadaki en iyi üniversiteler arasında Türk Üniversitelerinin de olması gurur verici bir haber.Orta Doğu Teknik Üniversitesi  Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan açıklamaya göre Üniversitelerde en iyi 23 Alan Sıralaması 13 tanesine Türk Üniversiteleri de yer aldı. Gelecek yıllar için üniversite ve alan bölüm seçimi yapacak olan öğrencilerin bu haberi detaylı bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Çünkü iyi bir gelecek için iyi bir üniversite ve buna bağlı olarak iyi bir bölümden mezun olmak gerekmektedir. Resmi araştırmalar sonucunda sizlerde eğer tercih yapacaksanız bu bölümleri göz ardı etmeyin.

Türk Üniversiteleri En İyileri Alanları

URAP tarafından yapılan 23 alandan oluşan sıralamaya göre Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan üniversitelerden 16 tanesi birinci sırada yer aldı. İngiltere’de bulunan üniversiteler ise 2 alanda dünya birincisi oldu. Çin, Danimarka, Hollanda, Singapur, İsviçre üniversiteleri ise birer alanda dünya birinciliği aldı. Peki durum Türk Üniversitelerinde nasıl ? Türkiye’de bir üniversitede okumak istiyorsanız hangi alanlar ve hangi üniversiteler iyi sırada bulunuyor bilgi verelim.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ,23 alanın 9’unda birincilik sağladı.
İstanbul, İstanbul Teknik, Ege, Atatürk ve İhsan Doğramacı Bilkent üniversiteleri 7 alanda birinciliği göğüsledi. Bunlara ek olarak Ankara ve Gazi 6, Hacettepe ve Erciyes 5, Boğaziçi, Çukurova, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri 4 alan sıralamasında listede kendisine yer buldu.

Alan sıralamalarının 3’üne ismini yazdıran 8 Türk üniversitesi:

Dokuz Eylül, Fırat, İzmir Yüksek Teknoloji, Koç, Marmara, Ondokuz Mayıs, Uludağ ve Yıldız Teknik üniversiteleri oldu . Bu üniversiteler öğrencilerin tercih edebileceği bölümlerde birincilik sağlamıştır.

Diğer üniversitelerden 14’ü, 2 alan sıralamasına ve 12’si de bir alan sıralamasına girdi.

Boğaziçi Üniversitesi, fizikte dünyada 165’inci olarak tüm alanlar içinde en iyi dereceyi elde eden Türk üniversitesi olma başarısı kazandı. ODTÜ 171, İTÜ 223’üncü olma başarısını gösterdi.

Mühendislik alanında dünyadaki en iyi üniversiteler arasında 30 Türk Üniversitesi de kendisine yer buldu diyebiliriz. Bu Mühendislik dalları ise aşağıdaki gibidir. Bu bölümden mezun olanların avantajları neler olabilir diye sorarsanız ilerisi için daha çabuk iş bulabilir ve en fazla aranan meslek gruplarının yer aldığını zaten göreceksiniz.

Bu alanı 26 üniversite ile matematik, 25 üniversite ile fizik, 23 üniversite ile tıp ve sağlık alanları takip etti. Kimya alanında 15 Türk üniversitesi dünya alan sıralamasında yer alırken,biyoloji alanındaki üniversite sayısı 8 oldu.Tarım ve veterinerlikte 5, Bilgisayar ve enformatik alanında 4 üniversite sıralamada yer buldu.

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan Dikkat: Yaz Aylarında Çeyrek Altın Fiyatları Yükselebilir başlıklı makalemizde 2015 Yaz Düğün Sezonu Altın Fiyatları, 7 Haziran Seçimlerinin Altın Fiyatlarına Etkisi ve Çeyrek Altın Ramazan Ayından Sonra Çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.