İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

27. Dönem 2018-2019 Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde yapılan 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerinin ardından ise kafalarda beliren soru ise 600 milletvekilinin maaşlarının ne kadar olacağıdır. Bizde sizler için araştırmalarımıza devam edip okuyucularımızı milletvekili maaşları 2018 2019 hakkında bilgilendireceğiz. Yazımızın devamından milletvekili maaşları sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Öncelikli olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde yeni değişiklikler ile birlikte bu dönem kaç milletvekilinin görev yapacağını belirtelim. 27. Dönemde 600 milletvekili yer alacak. Hepinizin de bildiği üzere milletvekili sayıları illerin nüfusuna göre değişkenlik gösteriyor. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük illerimizden çok daha fazla milletvekili çıkmaktadır. Küçük illerimizden de nüfusuna oranla daha az milletvekili çıkıyor.

Milletvekilleri, yasalar çerçevesinde seçilmiş oldukları illerde faaliyet göstererek o illerin temsilcisi konumundadır. Aynı zamanda yasama organının en önemli bireyleridir. Genellikle bağlı oldukları partiler ile birlikte iş birliği yaparak ülkenin yasama organını yürütmektedir. Dokunulmazlık sahibi olmak ile birlikte devlet tarafından kendilerine tanımlanan pek çok özel hakkı mevcuttur.

MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Çok tartışılan milletvekili maaşları 2018 yılında ortalama olarak 18.800 TL olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra;

  • Yurt içi ve yurt dışı görevlerinde maaşlarının yanı sıra yolluk ve yevmiye gibi ek ödenekler almaktadırlar.
  • Vefat eden milletvekili yakınlarına da devlet tarafından 12 ay boyunca milletvekili maaşı ödenmektedir. Bu tutar da yaklaşık olarak 200 bin TL civarına tekabül etmektedir.
  • Milletvekilleri, görev yaptıkları müddetçe kırmızı yani diplomatik pasaport hakkına sahiptirler.
  • Kamuya bağlı kurum ve kuruluşlara bağlı olan sosyal tesisler, konuk evleri gibi yerlerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

EMEKLİ MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI

Bir milletvekilinin sadece seçildiği için ve Milletvekilliğinde 2 yıl, 3 yıl, 1 dönem 2 dönem vb. gibi sürede görev yapması, bu görevlerinin sona ermesi veya görev yaparken hemen emekli aylığı alması gibi bir durum söz konusu değildir. Milletvekili emekli aylığı bağlanabilmesi için sosyal güvenlik kanunlarında yerini bulan şartları taşımaları gerekiyor. Bu şartlarda HİZMET + YAŞ GRUPLARI nın tamamlanması olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı da emekli milletvekili maaşları hakkında net bir tutar belirtmek doğru olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2019 başlıklı makalemizde Önlisans Mezunu İnfaz Koruma Maaşı 2018 ve Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Burhan dedi ki:

    En güzel boş insan mesleği millet vekili 18.800tl maaş yattığı yerden milleti sömüren insanlar topluluğu bravo sizlere bravo bu millet 1600 maaşla çalışıp 700-900 kira vererek diğer aya kıçının yarısı açık girecek millet vekillerinin maaşı18800 bu dünyanında bir sonu var…. Allah var Gam yok sn cumhurbaşkanım sn vekiller

  2. Ahmet dedi ki:

    Slm 9 yilik kapıcılık yaptim ve şu an kapıcı işi ariyorum esenyurta oturuyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim