İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Askere Gitmeden Uzman Çavuş Olabilir Miyim? 2018

Askerlik Yapmadan Uzman Çavuş Olunur Mu?

Zorunlu askerlik sebebiyle ülkemizde 18 yaşını doldurmuş olan her erkek birey eğitim durumu devam etmiyorsa, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyorsa ya da tecil için herhangi bir sebebi yoksa askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Üniversite mezunu olan bireylerin askerliğini kısa dönem erbaş olarak uzun dönem ise gerek subay yani astsubay olarak yapma imkanı vardır. Bunun dışında eğitim durumu lise ve altında olanlar ise askerliğini uzun dönem er olarak yapmaktadırlar.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ülkemizde askerlik alanında da çeşitli reformlara gidildiği görülmektedir. Askerliğin süresinin azaltılması bu reformların başlangıcıydı. Profesyonel askerlik sisteminin entegre edilmesi ile birlikte artık özellikle doğu bölgelerine daha bilinçli ve profesyonel asker sevk edilmektedir.

Ayrıca yakın coğrafyamızda yaşanan sıcak gelişmeler, ülkemizde yaşanan kötü olaylar, çeşitli terör olayları, güvenlik sorunları gibi nedenlerden dolayı son zamanlarda uzman erbaş alımı oldukça artmıştır. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi TSK tarafından uzman çavuş alımı 2018 senesinde de devam etmektedir. Alımlar devam ederken uzman çavuş adaylarının kafalarında ise çeşitli sorular oluşmaktadır. Biz de bu yazımızda bu soru ve konulardan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

Uzman çavuş olabilmek için aşağıdaki kriterleri karşılamamız gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise ya da dengi bir okuldan mezun olmuş olmak,
 • Müracaat tarihi itibariyle 25 yaşını geçmemiş olmak,
 • Başvuru kriterleri arasında yer alan boy ve kilo şartlarını karşılamak,
 • Uzman çavuş alımı için yapılacak sözlü ve fiziki mülakatta başarılı olmak,
 • Başvuru kılavuzunda belirtilmiş olan bütün kriterleri eksiksiz olarak karşılamak.

ASKERLİĞİNİ YAPMAYANLAR UZMAN ÇAVUŞ OLABİLİR Mİ?

Şimdi ise asıl merak edilen konuya gelelim. Son dönemde askerlik yapmadan Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman erbaş olmak isteyen çok sayıda adayın varlığı bilinmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı geçmiş zamanda açmış olduğu uzman çavuş alımı ilanında askerlik yapmışların yanı sıra askerliğini yapmamış adayların da başvuru yapabileceğini açıkça belirtmiştir. Askerliğini yapmamış olan uzman çavuşlar ile seçilmeleri halinde 5 yıllık sözleşme imzalanır ve 3 yıl jandarma uzman çavuş olarak hizmet edenler ise askerliğini yapmış olarak sayılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra uzman çavuş maaşları 2018 yılında ne kadar diye merak ediyor iseniz ilgili makalemize bir göz atarak düşündüğünüz meleğin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zabıt Katibi Nasıl Olunur Olma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde Zabıt Katibi Olma Şartları 2018 ve Zabıt Katibi Sınavına Girmek İçin Gerekli Koşullar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Berat demirtas dedi ki:

  Askere gitmeden uzman cavus olabilir miyim yada erbas da olur

 2. Ali uyar dedi ki:

  Selamunaleyküm 2018 mayıs 6 da askerliğe başlıyacağım 14 ila 25 mayıs arasında uzman çavuş sınavları var kazanırsam eğer direk maaşla askerliğime devam edebilirmiyim teşekür ederim