İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Belediye Memurları Ne Kadar Kazanıyor? Beyaz Masa Maaşları

16.06.2020

Bu yazımızda il ve ilçelerde mahalli idare birimi olarak hizmet veren ve bünyesinde yüzlerce hatta bazı illerde binlerce personel çalışan belediyeler personellerine ne kadar maaş veriyor konusunun detaylarını inceleyeceğiz. Böylece siz de belediyede çalışan memur maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belediye Çalışan Maaşları 

Belediye bünyesinde memurlar, mevsimlik ve tam zamanlı işçiler, sözleşmeli ve kadrolu personeller görev yapar. Bu personelin bir kısmı belediyede masa başı işler ile ilgili görevlendirilirken otobüs şoförleri, temizlik görevlileri gibi personeller de sahada çalışırlar. 

Belediyeler yıl içerisinde sürekli olarak hem kadrolu hem de sözleşmeli olarak personel alımı yapmaktadır. Alınan personellerin maaşları da sürekli merak konusu olmuştur. Belediyede işe girmek üzere olan kişiler ya da bağlı bulunduğu ilde veya ilçede belediyenin alım yapmasını bekleyen vatandaşlar sürekli olarak belediyelerde çalışanlara ne kadar maaş veriyor sorusunun cevabını araştırır.

Ülkemizde hemen hemen tüm devlet kurumlarında olduğu gibi belediyelerde görevli olarak çalışan personeller de ek ödeme almaktadır. Yani bir belediye çalışanı net maaşına ek mesai ödemesi alabilir. Bu ek ödemeler çalışılan pozisyona, kadroya, idari birime ve vilayete göre değişiklik gösterir. 

Belediye Memur Maaşları Ne Kadar?

Belediyede memur olmak denildiğinde birçok vatandaşın aklına gelen iki soru var. Bunlardan biri “Belediyede memur ne iş yapar?”. Diğeriyse “Belediye memurları ne kadar maaş alır?”. Biz bu yazıda maaşlar üzerinde duracağız. Siz memuriyetle ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarına diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Ambar Memuru Nedir? Nasıl Olunur?

Belediyede net maaşlar kademe derecesine ve eğitim durumuna göre değişiklik gösterir. Ek ödemelerse belediyenin politikasına ve idareye göre belirlenir. Ayrıca evli ve çocuklu devlet memurlarının maaşlarına ek yardım ödemesi yapılır. Yardım ödemelerinin kapsamı şu şekildedir:

 • Çalışmayan eş için maaş yardımı 
 • 6 yaşından küçük çocuk için çocuk yardımı
 • 6 yaşından büyük çocuk için çocuk yardımı

En çok merak edilen belediye memuru maaşlarını ise şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Belediyede 657 sayılı kanuna göre devlet memuru olarak çalışan personeller ek ödemelerle beraber 3500 – 4800 TL arasında maaş alabilmektedirler. 
 • Belediye 153 beyaz masa maaşları belediyesine göre değişiklik gösterir. İBB beyaz masa çalışanları maaşları 4000 TL civarındadır.
 • Belediye veznedar maaşları düz memur ortalamasındadır. Çünkü belediyede insan kaynakları maaşı miktarına eklenen ödeneklerin sayısı diğer birimlere göre daha düşüktür. Bu personel aile yardımlarıyla beraber ortalama 3800 TL maaş alır.
 • Belediye fen işleri memur maaşları en yüksek olan birimlerden biridir. İmar ve iskan işlerinden sorumlu belediye fen işleri müdürü maaşı 5000 TL civarındadır. Maaşa eklenen ödeneklerin belediyelerin büyüklüğüne göre değişir.
 • Belediyede muhasebeci maaşları da düz memur maaşlarına denktir. Ek ödeneklerle beraber 4500 TL’ye kadar çıkabilen belediye muhasebe maaşları 3800 TL’den başlar.

Belediyelerde en iyi kadro, memurluk kadrosudur. Genellikle masa başı olarak görev alırlar. Sabah 8.00 Akşam 17.00 arasında görev yaparlar.

Belediye Kadrolu Personel İşçi Maaşları

Memurlardan sonra belediyelerde en fazla maaşları alan pozisyon budur. Kadrolu olarak çalışanlar 2.000 TL ile 2.500 TL arasında bir maaş almaktadırlar.

Sözleşmeli ve Geçici İşçi Maaşları

Belediyelerde en düşük maaşa sahip olan bu kadroda bulunanlar aylık 1200 TL ile 2.200 TL arasında ödeme alabilirler. 

Görüldüğü gibi sözleşmeli ve geçici işçi maaşlarının makas aralığı oldukça geniş. Bu yüzden “Ben belediyede çalışıyorum bu rakamlardan eksik ya da fazla alıyorum” diyenler olacaktır. Bu durumun sebebi kişinin belediyede görev aldığı yılın maaşa olan etkisidir. Ayrıca büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeler arasında da maaş farkları olabilmektedir.

Belediyede Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Belediyelerde memur olarak çalışmak istiyorsanız KPSS’den en az 70 puan almanız gerekmektedir. Memur statüsünde görev alacaklarda aranan ilk şart budur. Bir de yalnızca bağlı olduğunuz ilde bulunan belediyenin ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Yani Ankara’da ikamet ediyorsanız İstanbul’da bir belediyenin personel memur alımı ilanına başvuru yapamazsınız.

Maaşlar hakkında düşüncelerinizi bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz.

Belediye Memur ve Personel Alım Şartları

Zabıta Memuru Nasıl Olunur? Maaşlar ve Çalışma Şartları

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  İstanbul’un bir ilçe belediyesinde 4600 tl maaş aldığını söyleyenler var ve üstelik üniversiteden yeni mezun olan biri için verilen maaş bunun doğruluğunu Nasıl tespit edebiliriz sizce bu rakam doğru olabilirmi

  1. Erol dedi ki:

   Mrb beni İzmir belediyesi fen işleri müdürlüğünden mülakata çağırdılar özel sektörde mobil vinç operatörüyüm orta okul mezunuyum acaba benim maaşım nekadar olur kısacası haklarımla birlikte aylık elime neladar geçer ikramiyeleri nekadar bunları öğrenmek istiyorum teşekür ederim