İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Engelli Maaşı 2018 Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Dünya geneline bakılacak olunur ise çok sayıda engelli bireyin yaşadığı bilinmektedir. Ülkemizde de çeşitli nedenlerden dolayı çok sayıda engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Engel oranları ise duruma bağlı olarak değişmektedir. Ancak ülkemizde engelli maaşı alabilmek için en az %40 ve üzeri engel raporuna sahip olmanız gerekiyor.

Engel oranınızı belirten engelli sağlık raporunuzu yetkili hastanelerde, sağlık kurulunun kararı ile alabilirsiniz. Engel oranı %40 ile %69 arasında olanlar ve engel oranı %70 ve üstü olanlar olmak üzere engelli maaşları 2018 yılında iki grup üzerinden değerlendirilmektedir. Engel olanı %70 ve üzeri olan bireyler, engel olanı %40 ile %69 arasında olan bireylere göre daha fazla engelli maaşı almaktadırlar.

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU 2018 NEREYE YAPILIR?

Engelli bir bireyin maaş alabilmesi için; maddi durumunun kötü olması yani fakir olması, muhtaç ve kimsesiz olması gerekmektedir. 2022 aylığı olarak bilinmekte olan engelli maaşları için başvurular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapılmaktadır. Bağlı bulunduğunuz SYDV kurumuna engelli maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için istenen evrakları tam bir şekilde başvuru esnasında teslim etmek gerekmektedir. Eksik evrağı bulunanların başvuruları kabul edilmemektedir.

Başvurularını başarıyla tamamlayan adaylara vakıf tarafından başvuru alındı belgesi verilmektedir. Engelli maaşı başvuruları en fazla 1 ay içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yapan bireyin muhtaçlık değerlendirilmesi ise yaşadığı ev hanesinin geliri dikkate alınarak yapılmaktadır. Ayrıca engelli maaşına başvuracak kişinin yaşı da önem arz etmektedir. Başvuran kişinin 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olmalıdır. 65 yaşından büyük olması halinde en az %70 oranında engelinin bulunması gerekmektedir.

ENGELLİ MAAŞI 2018 NE KADAR?

Engelliler, engel durumuna yani engel oranına göre 2022 sayılı kanun kapsamında maaş almaktadırlar. Üç ayda bir alınan 2022 engelli maaşları 2018 yılında aşağıdaki şekilde olacaktır.

65 Yaş ve Üstü Yaşlılık Aylığı 2018 yılında yaklaşık 825 TL civarında olacaktır. Bu rakam 2017 yılında ise 790 TL civarındaydı. Böylelikle yaklaşık 35 TL tutarında bir zam gelmesi söz konusudur. %40 – %69 arasında engeli olan %40 engelli maaşı 2018 yılında 1.250 TL olacaktır. 2017 yılına göre kıyaslama yapılacak olunur ise yaklaşık 65 TL tutarında bir zam olacağı bilinmektedir.

%70 ve üzeri engeli olan vatandaşların yeni %70 engelli maaşı 2018 yılında ise yaklaşık olarak 1.850 TL aralığında olacaktır. Burada da 75 TL tutarında bir zam yapılacağı görülüyor. Aynı şekilde 18 yaş altı engelli maaşı 2018 yılında 1.180 TL’den 1.215 TL tutarına zamlı bir şekilde yükselecektir. Böylelikle 35 TL tutarında bir artış gözlemlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Muhtaç Aylığı Ne Kadar Nasıl Alınır 2018 Başvuru Şartları başlıklı makalemizde Fakirlik Maaşı 2018, Muhtaç Aylığı 2018 Yılında Ne Kadar? ve Muhtaç Aylığı İnternet Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bekir dedi ki:

  İyi günler kızım 3 yaşında %84 ağır engelli (toplam ödenen 4410₺ net ödenen 2650₺ tek maaşımız var ) evde engelli kızım ile birlikte 4 kişi yaşıyoruz. Engelli maaşı , evde bakım ücreti ya da bakıma muhtaç para vs alabilir miyiz . Şimdiden teşekkürler

 2. Canan dedi ki:

  Bence maşlarda çok az muhtaçlık sınırıda çok az bu ülkede artık her şeyin açlık ve fakirlik sınırına göre belirlenmesi gerekiyor gerçek haketme budur allah katındaki hakta budur artık haksızlık yapyayın günah bize

 3. Elif kırbaş dedi ki:

  İyi günler benim gözde cam battı içine ve bir göz bulanık görüyor ayakta amaliyat oldum aksama var bunun için engelli magişi ala bilir miyim

 4. Aydanur dedi ki:

  İyi günler ben küçükken tel çarpması sonucu sağ gözümü kaybttim ameliyat oldum sonrasında göz tansiyonu çıktı.oda hayatımı etkiliyor dotor işlaç tedavisi uyguluyor engelli raporu alabilirmiyim