İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi? 2018

Çağımızın en güncel soru ve sorunları arasında yer alan işsizlik maaşı, çok fazla detayı olduğu için her koşul adı altında çok sayıda çalışan tarafından aynı zamanda da iş veren tarafından merak ediliyor. Ülkemizde yasalar tarafından belirlenmiş unsurlar adı altında işsizlik maaşı alabilmek için belli başlı koşullar vardır. Bu yazımızın detayında ise istifa edenlerin hangi koşullarsa işsizlik maaşı alabileceği hakkında detayları görebilirsiniz.

Öncelikli olarak işsizlik maaşının hangi koşullar altında alınabileceğinden bahsetmek doğru olacaktır. İşsizlik maaşı alabilmek için;

  • İş veren tarafından kendi isteğiniz tarafından işsiz bırakılmak, (Disiplin, etik dışı davranışlar gibi iş verenin haklı olduğu durumlar haricinde)
  • İşten çıkarılmadan önceki son 120 günlük sürede işsizlik sigortasının ödenmiş olması,
  • Son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Sözleşme feshinin ardından 30 gün için de İŞKUR şubelerine bireysel olarak gidip ya da elektronik ortam üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir.

Bu koşulları sağlamayan kişiler ise işsizlik maaşından yararlanamamaktadır. Ancak insanların aklına bu durumda şöyle bir soru gelmektedir. İstifa edenler için işsizlik maaşı almak mümkün değil midir? Bu durum aslında biraz tartışmalı bir konudur. Kendi isteğiniz üzere sebepsiz bir yere istifa ediyorsanız işsizlik maaşı almanız mümkün değil. Ancak haklı bir nedenden dolayı istifa ediyorsanız ve bu neden geçerli bir sebep ise işsizlik maaşı alma imkanınız bulunmaktadır. Peki hangi nedenler bu durum için geçerlidir?

İş Kanunu çerçevesinde “haklı fesih” tanımına giren durumlarda istifa eden kişiler, işsizlik maaşı hakkından yararlanabilmektedir. Bu durumda haklı fesih kapsamında istifa eden bireyler, haklı olduklarını ispatladıkları taktirde işsizlik maaşına başvurabilmektedirler. Haklı fesih nedenleri arasında; en başta mobbing olmak üzere, sağlık sorunları, iş ahlakına uygun olmayan davranışlar, maaşın ödenmemesi, gerçek maaşın yani ücretin saklanması veya düşük gösterilmesi gibi durumlar yer alıyor.

Özetle; haklı fesih hakkı ile istifa ediliyor ise işsizlik maaşına başvurma hakkınız ortaya çıkıyor. Ancak her koşul altında işsizlik maaşı alabilme koşullarını da yerine getirmeniz gereklidir.  Aksi taktirde haklı nedenle istifa etseniz bile işsizlik maaşı koşullarını karşılayamadığınız için bu haktan yararlanamazsınız. Bunun yanı sıra kişisel nedenlerden ya da iş değiştirme, meslek değiştirme veyahut keyfi nedenle çalıştığınız işten istifa ediyor iseniz işsizlik maaşı hakkınız olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Eşimin Borcundan Dolayı Arabama Haciz Gelir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.