İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Memurun Fazla Çalışma Ücretleri 2016 Yılında Ne Kadar

Kamuda Memura Fazla Çalışma Ücret Zammı

Merhaba Sayın Okurlarımız.Bildiğiniz üzere 2016 yılı Bütçe Kanunu tasarısı Meclise gönderildi. Bu durumla beraber kamu kurumlarında çalışan devlet memurlarının da mesai saatleri dışında çalışmaları durumunda yani mesai yapmaları durumunda fazladan alacakları ücret oranları ile zam miktarı belli oldu.Kamu kurumlarında çalışan memurun 2015 yılında 1,63 TL şeklinde ödenen saat başı fazla çalışma ücreti, 2016 yılında 10 kuruş arttırılacak. Yani şu şekilde söyleyebiliriz ki bu fazla çalışma ücreti 2016 yılında 1,73 lira olacak. Bir başka deyişle memurun fazla çalışma ücretine %6 oranında zam yapılacak diyebiliriz. 2016-2017 yılı için geçerli olan toplu sözleşmede bazı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personellerin de fazladan çalışma ücretlerinin zamlardan faydalanacağını söyleyebiliriz.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETLERİ 2016

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ NE KADAR OLACAK ?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178 inci maddesi uyarınca fazla çalışma yaptırılacak personele, 2016 yılındaki çalışmaları karşılığında saat başı fazla çalışma ücreti olarak 2015 yılına göre “10 kuruş” artışla 1,73 TL ödenecek.

MAKAM ŞOFÖRLERİ VE ÖZEL KALEM PERSONELLERİ

Bakanlıklar özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele (makam şoförleri dahil) ayda 90 saati geçmemek üzere makam onayına istinaden saat başına yapılacak ödeme 1,82 Türk Lirasıdır.

İDARECİ KADROSUNA

Her bir makam için aylık toplam 450 saati geçmemek üzere Kurul Başkanı (Bakanlıklar), Genel Müdür ve daha üst birim yöneticileri, Strateji Geliştirme Başkanı, Vali, General ve Amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki Daire Başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, Rektör, Büyükşehir ve İl Belediye Başkanları ile birlikte çalışan personele ayda 90 saati geçmemek üzere makam onayına istinaden saat başına yapılacak ödeme 1,82 TL.

KREDİ YURTLAR KURUMUNDAKİ PERSONELLER

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlar ile üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelden gerçekleştirdikleri fazla çalışma karşılığında kendilerine izin verilme imkanı bulunmayanlara, yıllık olarak Maliye Bakanlığınca tespit edilecek azami fazla çalışma saatleri içinde kalınmak şartıyla ve her bir personel için ayda 90 saati aşmamak üzere saat başına yapılacak ödeme 1,73 Türk Lira ödeme yapılacaktır.

BAKANLIKLAR VE YÖK PERSONELLERİNE

Bakanlıklar ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile 2005 yılında katma bütçeli genel müdürlük iken 2006 yılında genel veya özel bütçe kapsamına alınan genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarına ait kadrolarda görev yapan şoförlere ayda 60 saati geçmemek üzere makam onayına istinaden saat başına yapılacak ödeme 1,82 Türk Lira fazladan çalışma ücreti verilecektir.

DİĞER MEMUR KADROLARINDA ÇALIŞAN PERSONELLERE

Anadolu Üniversitesi dışındaki diğer yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan personelden, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesince düzenlenen akademik danışmanlık ve yüzyüze eğitim hizmetlerinin yürütülmesine yardımcı olmak üzere normal çalışma saatleri dışında görevlendirilenlere, 2016 yılında ayda 60 saati aşmamak üzere saat başına 2,97 TL ödenecek. (17 kuruş zam)

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde çalışan (110 kişiyi geçmemek üzere) personele, 2016 yılında fiilen yapacakları fazla çalışma karşılığında ve ayda 60 saati geçmemek üzere, saat başına 1,73 TL ödenecek. (10 kuruş zam)

♦ Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokulları ile ilişkilendirilen mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline (yardımcı hizmetler sınıfı personeli dahil), 2016 yılında ayda 100 saati geçmemek üzere saat başına 2,97 TL ödenecek. (17 kuruş zam)

♦ Derneklerin denetimi amacıyla mülki idare amirlerince görevlendirilenlere, 2016 yılında ayda 90 saati aşmamak üzere, saat başına 1,73 TL ödenecek. (10 kuruş zam)

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her dereceli okullar ile kurumların atölye ve birimlerinde döner sermaye işleri üzerinde işin gereği olarak, olağan çalışma saatleri dışında fiilen çalışanlara (3423 sayılı Kanun uyarınca ödeme yapılanlar ile şoförler ve yardımcı hizmetler sınıfı personeli hariç); öğretim günlerinde günde 3 saati, resmi ve dini bayram günleri haricindeki tatillerde günde 8 saati, uygulama oteli bulunan otelcilik ve turizm meslek liselerinde ise tatillerde günde 8 saati geçmemek kaydıyla, okul ve kurum döner sermaye hasılatından, beher iş saati için ödenecek fazla çalışma ücretleri 7,13 Türk Lirasını geçmemek üzere okul ve kurum müdürlerince, personelin üretime katkıları ve işçilik payı göz önünde bulundurularak tespit edilecek.

 

Bir önceki yazımız olan 2016'da Devlet Kamu Kurumlarına 40 BİN Memur Alınacak başlıklı makalemizde 2016 Memur Personel Alımı Kadroları, 2016 Yılı 40 BİN Memur Alımı Yapılacak ve 2016'da KPSS'den Yeni Memur Alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.