İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Polis Maaşları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

Geçmişten günümüze ülkemizin en popüler meslekleri arasında yer alan polislik, son yıllarda ülkede yaşanmış olan olumsuzluklar nedeniyle öğrencilerin ve üniversite mezunlarının son yıllarda yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği kutsal mesleklerden biri durumuna gelmiştir. Polis maaşlarından bahsetmeden önce polis nasıl olunur? sorusunun yanıtını kısaca verelim.

Polis olmak isteyenlerin önünde dört şans bulunmaktadır. Bunların en başı aynı zamanda yolunda başı olan ve kısa adıyla PAEM olarak bilinen “Polis Amirleri Eğitim Merkezi” ortaokuldan mezun olan öğrencilerin lise eğitimi için katılacağı eğitim kurumudur. Buradan mezun olanlar Polis Akademisi’nde lisans eğitimini devam ettirip ardından da polis amiri yani komiser yardımcısı unvanı ile göreve başlamaktadırlar.

Bir diğer yol ise lise mezunları içindir. Lise mezunları, kısa adıyla PMYO olarak bilinmekte olan Polis Meslek Yüksek Okullarında 2 yıl eğitim almak koşuluyla polis memuru olarak mezun olabilmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulları’na katılmak için her yıl YGS sınavından Polis Akademisi’nin belirlemiş olduğu taban puanını alıp başvuru yapmaya hak kazanmış olmak gerekmektedir. Ön başvuruların ardından mülakatlarda başarılı olan polis adayları, iki yıllık eğitimlerinin ardından polis memuru olarak göreve başlayabilmektedirler.

Üçüncü yol ise POMEM olarak bilinen sadece lisans ve ön lisans mezunlarının başvurabildiği ve bir yıldan daha süreli eğitimin ardından başarılı olunmasının ardından polis olabileceğiniz eğitim kurumudur. POMEM başvuruları için ise KPSS sınavlarından istenilen puan türlerinden baraj olarak o yıl belirlenmiş puanı almak gerekmektedir. POMEM mezunları da aynı PMYO mezunları gibi polis memuru olarak göreve başlamaktadırlar.

En sonuncu yolsa yine lisans mezunlarının başvurabildiği Polis Akademisi’dir. Polis Akademisi’ne sadece lisans mezunları başvurabilirler ve aldıkları eğitimin ardından ise komiser yardımcısı unvanı ile mezun olmaktadırlar. Ancak akademiye alım PMYO ve POMEM gibi polis meslek eğitim kurumlarına oranla biraz daha zordur. Gerek başvuru sayısının fazla olması gerek ise kriterlerin diğer polis eğitim kurumlarına göre daha zor olması bu durumun başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

OCAK 2018 POLİS MAAŞLARI

Merak edilen 2018 Ocak zamlı polis maaşlarının 270 TL’lik bir artış ile 4.215 TL civarında olması beklenmektedir. Ayrıca zamlı komiser yardımcısı maaşlarında da aynı şekilde 310 TL tutarında bir artış beklenerek 4.815 TL tutarında maaş almaları beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ebe Maaşları 2018 Yılında Ne Kadar Olacak? başlıklı makalemizde Ebeler Ne Kadar Kazanıyor? ve Yeni Mezun Ebe Maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.