İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

1 Kasım Seçimlerinden Sonra Hükümet Ne Zaman Kurulur

Seçimlerden Sonra Hükümetin Kurulması

Merhaba Sayın Okurlarımız. 1 Kasım Erken Seçimden çıkan sonuç Ak Parti’nin tek başına iktidar olacağını gösterdi. Durum böyle olunca da bir an önce yeni hükümetin kurulması ve vatandaşa seçim beyannamelerinde verilmiş olan vaatlerin bir an önce hayata geçmesi konusu da merak edilmeye başlandı. Ak Parti’nin tek başına hükümet kurabilmesine yetecek sayıda milletvekili sayısına ulaşmış olmasından dolayı da Meclis 17 Kasım’da toplanacak. Meclis’in ilk olarak yemin töreni yapacak ve TBMM Başkanı seçimi olacaktır. Sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgi sahibi olmayanlar ve merak edenler için kısaca aktarmak istiyoruz. İlk olarak YSK’nın kesin sonuçları açıklanacak ve bundan sonraki 5. gün Meclis toplanacaktır. Kesin seçim sonuçlarının 12 Kasım 2015 tarihinde açıklanması beklenmekte.Eğer bu tablodaki gibi süreç gerçekleştirse 17 Kasım’da meclis toplanacak ve yemin edilme süreci başlayacak.

HÜKÜMET NE ZAMAN KURULUR 1 KASIM

HÜKÜMET KAÇ GÜNDE KURULUR ?

1 Kasım Seçim Sonuçlarının ardından hükümetin kurulmasına kadar geçecek olan süre ve sonrası da büyük önem taşıyor. Meclis başkanının seçildiği gün başkanlık divanı üyeleri belirlenebilirse yine aynı gün bu üyeler hükümetin Meclis’e sunulması gerekecektir. Bu süreden sonra 1 hafta içerisinde de hükümetin programının okunması gerekmektedir. Belirtilmiş olan programın 3 gün içinde görüşülüp güvenoyu almasıyla beraber hükümeti en erken 7 Aralık 2015 tarihine kadar kurulması bekleniyor. Elbette sürecin bu şekilde işlemesi durumunda 7 Aralık tarihine kadar hükümet kurulabilir. Herhangi bir aksaklıktan dolayı yaşanacak gecikmede kurulma süreci uzayabilir.

ANAYAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Bildiğiniz üzere Anayasa Değişikliği için bir siyasi partinin tek başına değiştirebilmesi için ya da toplamda 330 Milletvekilinin katılması ve onay vermesi gerekiyor. Ancak Ak Parti 316 Milletvekili çıkarttığından tek başına Anayasayı değiştirecek yetkisi yok. Muhalefet Partilerinden de katılım olması durumunda Anayasa’da bir takım değişikliğe gidilebilir.

YENİ HÜKÜMETİN İLK İŞİ ?

1 Kasım Erken Seçimlerinden sonra Mecliste 316 koltuğa sahip olan Ak Parti hükümetin kurulmasından sonra yasaların daha kolay çıkartılması için çalışmalarına hemen başlayacak. Meclisin ilk işi ise yıl sonuna kadar kabul edilecek olan geçici bütçeyi kabul etmesi olacaktır.

1-2 AY SÜREBİLİR

Yeni hükümetin kurulmasının 1-2 ay zaman alabilmesi yine beklenenler arasında. Hükümetin kurulması,vekillerin yemin etmesi,güvenoyu alınması,kabul edilmesi ve meclisin toplanıp tam olarak işleve girebilmesi için ortalama olarak 1-2 aya ihtiyaç var. Bu süreden sonra seçim öncesi verilen vaatlerin bir bir yerine getirilmesi için yasalar değiştirilecek ya da yeni yasalar eklenecektir.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    2015/9 nolu Başbakanlık genelgesi gereğince nakiller durdurulmuştur. Bu genelgenin kalkması için 1 kasım 2015 seçiminden sonraki hükümetin kurulması şart mı ?

    1. Admin dedi ki:

      Hükümetin kurulması gereklidir.