İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Gürcistan 2020 İş İlanları ve İmkanları Neler? Asgari Ücret Ne Kadar?

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ekonomisini toparlamakta güçlük çeken Gürcistan, Avrupa Birliği ile yapılan serbest vize anlaşması sonrasında genç iş gücünü de yitirmeye başlamıştır. Türkiye’ye kıyasla pek çok ürün daha ucuz olmasına rağmen ekonomik sorunlar nedeniyle gelişmekte zorlanan Gürcistan, hem iş gücü hem de yeterli altyapının bulunmaması sebebiyle pek çok sektörde dış ülkelere bağımlıdır. Bu sektörlerin başında da inşaat sektörü gelmektedir.

Gürcistan’daki İş İmkanları Nelerdir?

Gürcistan iş imkanları açısından oldukça kısıtlı bir ülke. Hem yüz ölçümü hem de nüfus olarak bakıldığında oldukça küçük bir ülke olan Gürcistan’da işsizlik oranı %12 seviyesinde seyrediyor. Buna bağlı olarak ülkedeki genç nüfus, yapılan serbest vize anlaşmasıyla birlikte Avrupa’nın çeşitli ülkelerine iş bulmak için göç ediyor. Hatta bazı Gürcü vatandaşlar çay mevsimlerinde, Artvin üzerinden ülkemize girerek hasatlarda mevsimlik işçi olarak çalışıyorlar.

Almanya İşçi Alımları ve Başvuru Şartları

Gürcistan iş fırsatları incelendiğinde geniş bir yelpazede çeşitli fırsatlardan bahsetmek mümkün değil. Kendi nüfusu için bile iş imkanı yaratmakta zorlanan bu ülkede çalışmayı düşünenler için en büyük fırsat Gürcistan’da faaliyet gösteren Türk şirketleridir. Gürcistan’da özellikle inşaat sektöründe çok sayıda Türk firması bulunmaktadır. Bu firmalar 20.000’den fazla kişiye iş imkanı yaratırken bu rakamın bir kısmını Türk vatandaşları oluşturmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında Gürcistan, çalışmaktan ziyade yatırım yapmayı düşünenler için daha cazip bir ülke konumundadır. Enerji, turizm, tarım ve inşaat sektörü yatırımcılar için önemli fırsatlar yaratabilmektedir.

Gürcistan’da Ne İş Yapılır?

Ülkede faaliyet gösteren ve gelişmekte olan en önemli sektör enerji. Neredeyse tüm petrol ve doğal gaz hatlarının geçtiği Gürcistan, bu bağlamda yabancı enerji şirketlerinin cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Bu noktada Gürcistan’a yatırım yapmayı düşünenlerin ilk tercihi enerji sektörü olabilir.

Diğer bir önemli faaliyet alanı da inşaat sektörüdür. Ülke, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ilk defa bu kadar önemli bir konuma gelmiş durumda. Özellikle Türk inşaat şirketleri hem Gürcü hem de Türk vatandaşlara önemli iş imkanları sağlıyor.

Kazakistan’da Çalışma Fırsatları ve İş İlanları

Gürcistan’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Gürcistan’da çalışan yerli firmalarımızın sayısı sanıldığından çok daha fazladır. Ülkede, 500’den fazla Türk şirket bulunmaktadır. Bu firmaların büyük bölümünü inşaat sektörüne ait firmalar oluştururken enerji, tarım ve turizmle ilgili yatırımlar gerçekleştiren şirketlerimiz de bulunmaktadır. Bu 500 şirketin 27 tanesinin sermayesi 1 milyar doların üzerindedir. Bu sermayeye bakıldığında Gürcistan’ın yatırımcılar için oldukça büyük fırsatlar barındırdığını görmek mümkün.

Dubai’de Çalışma Şartları ve İmkanları Neler?

Ülkedeki Türk yatırımcı sayısı oldukça fazla olduğundan bu şirketleri tek tek saymak mümkün değil. Ancak özellikle Rusya ilişkilerinde yaşanan belirsizlikler, büyük Türk şirketlerinin yatırım yönünü Gürcistan’a çevirmesine neden oldu. Petrol ve doğal gaz boru hatlarının geçtiği, bir köprü niteliğindeki Gürcistan, son yıllarda enerji sektöründe gösterdiği liberal politikalarla enerji yatırımcıları için cazip bir ilgi odağı haline geldi. İki ülkenin sınır komşusu olması da bu cazibeyi artıran unsurlardan biri.

Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Gürcistan asgari ücret olarak değişiklik gösteren nadir ülkelerden biri. Ülkede tüm sektörler için belirlenmiş standart bir asgari ücret bulunmuyor. Her sektör için uygulanan farklı asgari ücretler söz konusu. Ancak ortalama bir asgari ücretten bahsetmek gerekirse, 330 Gürcistan Larisi denebilir. En yüksek tutarda asgari ücret aldığı iddia edilen sektör ise tahmin edebileceğiniz gibi inşaat sektörü. İnşaat sektöründeki ortalama asgari ücret 700 Lari civarında.

Katar’da Çalışma İmkanları ve Şartları Neler?

Ülkenin resmi para birimi Gürcistan Larisi’dir. 26 Mayıs itibarıyla 1 Gürcistan Larisi (kısaltması GEL) 2,12 Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Bu hesap ve kur farkına bakıldığında ülkemizdeki 2020 yılı asgari ücreti 1096 GEL olmaktadır.

Birkaç yıl öncesine kadar Gürcistan, Türk Lirası ile daha rahat yaşanan bir ülkeydi. Ancak son yıllarda ülkeye yabancı yatırımcıların girmesi, enerji sektörü için önemli bir konuma gelmesi ve Türkiye gibi sınır komşusu ülkelerden göç almaya başlaması ülkedeki yaşam standartlarındaki cazibeyi bir miktar düşürmüş durumda. Bu nedenle Gürcistan’a işçi olarak gitmeyi düşünenlerin detaylı bir araştırma yaparak gitmesi, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemesi yerinde olur.

Ülkede özellikle kamuda çalışanların maaşları oldukça düşük. Örnek vermek gerekirse Gürcistan memur maaşları 500-600 GEL iken özel sektör güvenlik görevlilerinin maaşı 1000 GEL’i bulabiliyor. Bu da kamu çalışanlarının özel sektöre geçme düşüncesini hayli güçlendiriyor.

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Fırsatlar Neler?

Gürcistan’da Çalışma İzni Almak Kolay mı?

Gürcistan, Türkiye vatandaşlarına vize uygulamıyor. Yani, yalnızca T.C. kimlik kartınızla Gürcistan’a giriş yapmanız mümkün. Üstelik bu girişin ardından ülkede 1 yıl boyunca herhangi bir çıkış yapmadan kalmanızda da bir sakınca yok. Ancak bu durum yalnızca Gürcistan’da yaşamak isteyenler için geçerli. Eğer ülkede iş kurmak veya kurulu bir şirkette çalışmak istiyorsanız “oturum izni” adı verilen belgeyi almanız gerekiyor.

İngiltere’de Çalışmak ve Yaşam Şartları!

Oturum izni almak isteyenlerin kimlik kartıyla değil pasaportla başvuru yapması gerekiyor. Başvurular ülkemizde Valiliklere benzer “Adalet Evleri”ne yapılıyor. İstenen belgelerle birlikte oturma izni harcınızı da yatırdıktan sonra belli bir süre sonra oturum izninize kavuşuyorsunuz. Eğer kanuni olarak bir sorun yoksa oturum izni almanıza engel teşkil edecek bir durum yok. Oturum izni harçları işleminizin ne kadar erken tamamlanmasını istediğinize göre değişiyor ancak ortalama 150 Dolar gibi bir para yatırmanız gerekiyor. Gürcistan’da üç farklı türde oturum izni alınabilmektedir.

1. Çalışma oturum izni

Adından da anlaşılacağı üzere, Gürcistan’da iş kurmak veya mevcut bir iş yerinde çalışmak için istenen oturum iznidir. Çalışma oturum izinleri genelde bir ay içerisinde çıkarılır. Ancak işlemin daha erken halledilmesini isteyenler farklı miktarda başvuru ücreti ödeyerek süreci hızlandırabilirler. Süreci hızlandıran bir diğer faktör de yapılacak işin türüdür.

2. Eğitim oturum izni

Yabancı yatırımcılarla birlikte ekonomik olarak gelişmeye başlayan Gürcistan, eğitim alanında yaptığı reformlarla bu alanda da gelişme kaydediyor. Ülkede hem üniversite hem de bölüm sayıları gün geçtikçe artıyor. Bu üniversitelerden birinde okumak için öncelikle üniversiteye kayıt yaptırmak gerekiyor. Kayıt yaptırdıktan sonra aldığınız belge ile başvuru yaparak eğitim oturum izni alabiliyorsunuz.

3. Evlilik oturum izni

Gürcü bir vatandaşla evlendikten sonra onunla Gürcistan’da yaşamak için almanız gereken belge evlilik oturum iznidir. Bu izin evlendikten sonra evlilik evraklarıyla birlikte şahsen başvuru yaparak alınmaktadır.

Gürcistan’da Hayat Pahalı mı?

Daha önce de değindiğimiz gibi birkaç yıl önce Gürcistan’da yaşam şartları daha cazipti. Ancak özellikle yabancı şirketlerin bu ülkede çeşitli sektörlerde yatırım yapmaya başlaması ülkedeki yaşam şartlarını Türkiye’ye benzer bir konuma getirdi. Bu değişimlere rağmen ülkede yakıt, alkol ve et fiyatları hala oldukça uygun.

Kanada’ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

Gürcistan yaşam şartlarında değinmek gerekirse alınan maaşa göre çok da uygun olmadığını belirtmek gerekir. Ülkede kiralık daire fiyatları;

  • 35 metrekarelik evler için 50 Dolar,
  • 85 metrekarelik evler için 100-150 Dolar,
  • 100 metrekarelik evler için 400 Dolar arasındadır.

Elbette ki daha uygun fiyata kiralık daireler de bulunmaktadır ancak genel olarak ülkeye yapılan yatırımların, kira fiyatlarına yansıdığını söylemek mümkün. Gürcistan’da yaşamak bu bağlamda geçmiş yıllarda olduğu kadar avantajlı değil.

Gürcistan’da çalışmak isteyenlerin gitmeden önce firma güvenilirliğini araştırmaları gerekiyor. Zira Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a giriş yapan Türk vatandaşlarını dolandıran pek çok şirket ve şahıs bulunuyor. Bu şirket veya şahıslar iş kurma bahanesiyle çağırdıkları kişileri çeşitli gece kulübü gibi yerlere götürerek hesabı, dolandırdıkları kişilere ödetiyorlar. Buna benzer durumlarla ilgili internette tecrübelerini aktaran pek çok kişiye ulaşmak mümkün.

Gürcistan’la ilgili bir diğer sorun da özellikle Batum’da dükkan işleten Türk vatandaşlar. Bu kişiler, Gürcistan’da ticaret yapmak isteyenleri yanlış yönlendirerek dolandırmaya çalışıyor. Elbette ki bu durum Batum’da çalışan herkesi kapsamıyor ancak Batum’daki Türk işletmeleriyle ilgili benzer iddialar hayli fazla.

Gürcistan İş İlanları

Gürcistan’da faaliyet gösteren pek çok Türk firması, ülkemizdeki iş bulma sitelerine ilanlar vermektedir. Ancak bu ilanlar genel Gürcistan iş ilanlarından ziyade Batum iş ilanları olarak dikkat çekmektedir. Gürcistan’da çalışmayı düşünenler, bu kariyer sitelerinden ilgili iş ilanlarını inceleyerek firmalarla görüşme sağlayabilirler.

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi inşaat, enerji, tarım sektörlerinde ülkemizden giden pek çok dev yatırımcı burada ülkemiz vatandaşlarına da iş imkanı sağlamaktadır.

Ancak şirketin güvenilirliğinden emin olmadan kesinlikle hareket edilmemesini tavsiye ederiz. Zira bu alanda yatırım yapan çok önemli firmalarımız bulunduğu gibi, Gürcistan’ın enerji sektörünün önemli bir ülkesi haline gelmesi ve yatırım yapılmasından yararlanmak isteyen dolandırıcıların da bulunduğunu unutmamak gerekir. Özellikle iş başvurusu sırasında başvuru yapanlardan çeşitli isimler altında ücret talep eden firmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Gürcistan, her ne kadar önceki yıllara kıyasla ekonomik cazibesini yitirmiş olsa da ülkeye yapılan yatırımlarla birlikte ekonomisinin giderek güçlenmesi, ülkenin Avrupa Birliği’ne olan yakınlığı bu ülkeyi çalışmak için gidilebilecek ülkelerden biri haline getirmektedir.

Azerbaycan’da İş İmkanları ve İş İlanları

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.