İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Operatör Belgesi Nasıl Alınır?

İş makineleri operatörlüğü, iş imkanları ve yüksek maaşlar nedeniyle oldukça cazip bir meslek haline gelmiştir. Bu nedenle birçok kişi internet üzerinden iş makinesi operatörlüğü ile ilgili aramalar yapmaktadır. Vinç operatörü nasıl olunur diye arama yapanlar da bunların başında gelmektedir. İşsizliğin yüksek olduğu şu günlerde üniversite mezunları, atanamayan öğretmenler ve birçok işsiz vinç operatörlüğü belgesi alabilmektedir.

Vinç operatörü kimdir?

Vinç, belgeli operatör tarafından kullanılan bir iş makinesidir. Vinç operatörü de, bir şantiye veya iş sahasındaki ağır ekipman ve malzemeleri bir noktadan diğerine güvenli bir şekilde taşımaktan sorumlu kişidir. İyi bir vinç operatörünün, ağır makinelerin nasıl çalıştırıldığına ve bakımının nasıl yapılacağına dair bilgi sahibi olması gerekir.

Vinç operatörlerinin çalışma alanında son derece dikkatli ve titiz davranması gerekir. Aksi takdirde yaşanabilecek iş kazalarının sonuçları çok büyük olabilir. İş kazalarını en aza indirmek adına, operatörleri sesli komutlarla ya da el hareketleri ile vinci yönlendirmesini sağlayan çalışanlar bulunur. Operatör, vinç ve insan güvenliği dahil makine ile ilgili tüm çalışma sisteminden sorumludur.

İyi ve tecrübeli bir vinç operatörü için iş imkanları tatmin edici düzeydedir. Yurt içinde ve yurt dışında rahatlıkla iş bulunabilir. Ancak yurt dışında iş ararken vinç operatörlüğü belgesinin denkliğinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Vinç Operatörünün Sorumlulukları Nelerdir?

Vinç operatörlerinin gün içerisinde yapacakları işler ve sorumluluklar çalıştıkları sektöre ve alana göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak işverenlerin yapılmasını beklediği, vinç operatörleri görevleri şunlardır;

 • Çalıştırılmadan önce vinçleri ve hidrolik sistemlerini incelemek,
 • Her gün makinenin güvenlik kontrollerini yapmak,
 • Ekipman ve malzemeleri kaldırmak, taşımak, yerleştirmek,
 • Malzeme ve ekipmanları verilen plana uygun bir şekilde taşımak,
 • Taşıdığı yüklerin kayıtlarını tutmak,
 • Gerektiğinde vincin temizlik ve yağ bakımlarını yapmak,
 • Makine çevresindeki güvenlik önlemlerini almak ve güvenliği sağlamak,
 • Yük ve mesafe hesabı yapar ve kapasiteye göre bu konuda hareket etmek,
 • Vinçte karşılaştığı herhangi bir sorunu amirine rapor etmektir.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Kişi, G sınıfı ehliyet almak için gerekli eğitim ve sınavları başarıyla tamamladıktan sonra vinç operatörü olur. Operatörlük belgesi olan kişiler ise çalışmak istediği makinayla ilgili eğitimleri ve sınavları başarıyla tamamlayarak bu ünvanı elde eder.

G sınıfı ehliyete sahip olan kişilerin sertifikasında kullandığı makinanın tipi de yazmaktadır. Sertifikası uygun olan kişiler, vinç operatörü iş ilanları arasından kendilerine uygun gördükleri işlere başvuruda bulunabilirler.

İş başvurusunda bulunurken sektöre göre alınacak sürücü belgesi, çeşitlilik göstermesi sebebiyle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Liman vinç operatörü olmak ile mobil vinç operatörü olmak arasında farklar vardır. Vinç operatörlüğü belgesi alırken bu konuya dikkat ederek kurs veren kurumlara ya da sürücü kursundaki eğitmenlere danışılması ve ona göre ehliyet alınması konusuna dikkat etmek gerekir.

G sınıfı ehliyete sahip olmayanlar ve iş makinesi operatörü nasıl olunur diye merak edenler varsa, aşağıdaki adımları takip ederek vinç operatörlüğü için gerekli belgeleri toplayabilirler.

Vinç Operatörü Olmak için Ne Gerekli?

Vinç ehliyetinin nasıl alındığını merak edenler adına G sınıfı ehliyet, vinç operatör belgesi almak için gerekenler listesinin başında gelmektedir. Bu belgeyi almak isteyenler, vinç ehliyeti eğitimi veren kurumları araştırarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iş makinesi kurslarına başvurabilir. 

Vinç operatörlüğü belgesi almak isteyenler için aranan şartlar

 • 18 yaşını doldurmak.
 • Ağır makine operatörlüğü yapmaya engel teşkil edecek rahatsızlık geçirmemiş olmak.
 • Daha önce herhangi bir suç sebebiyle hüküm giymemiş olmak.

Vinç operatörü olmak için gerekli belgeler

MEB onaylı operatörlük eğitimi veren kurslar tarafından istenen belgeler genellikle;

 • Kimlik belgesi,
 • Öğrenim belgesi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Sağlık raporu,
 • Vesikalık fotoğraf şeklinde sıralanabilir.

Vinç Ehliyeti Çeşitleri

G sınıfı ehliyeti eğitimiyle alınan sertifikada, kullanılan iş makinasının tipi bulunur. Bu iş makinası dışında farklı bir iş makinası kullanmak yasaktır. Yani; mobil vinç operatörlük belgesi olan bir kişi, köprülü tavan vinci kullanamamaktadır.  Farklı tür makine kullanılması için operatörlük kursunda tekrar eğitim görüp, sertifika alınması gerekmektedir.

Operatörlük belgesi ile alınabilecek 4 tip vinç ehliyeti türü ise;

 • Tavan Vinci Operatörlüğü,
 • Mobil Vinç Operatörlüğü,
 • Sepetli Vinç Operatörlüğü,
 • Kule Vinç Operatörlüğü olarak sıralanır.

Eğitim Sonrasında Operatör Nasıl Olunur?

MEB onaylı kurslardan alınan eğitim sonrasında, vinç operatörlüğü belgesi almak için iki aşamayı tamamlamak gerekir.

 • İlk olarak farklı konuları kapsayan teorik sınav yapılır. Bu sınavda başarılı olmak için en az 70 puan alınması gerekir.
 • Yazılı sınavı başarıyla tamamlayan adaylar, uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Uygulamalı sınav sonucu da “BAŞARILI” olarak geçildiği takdirde aday, vinç operatör ehliyeti sahibi olmaya hak kazanır.

Eğitimi ve ehliyet sınavını başarıyla tamamlayan adaylara, geçici ehliyet belgesi verilir. Operatörler bu geçici operatörlük belgesi ile başvuruda bulunarak vinç operatörü ehliyetini alabilir.

Eğitim ve başarılı olunan operatörlük sınavı sonucunda alınan belgenin geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

Aranan Özellikler

İyi bir vinç operatörü nasıl olunur diye soranlara, işverenlerin iş başvurusunda aradığı özellikler hakkında birkaç ufak tüyo verilebilir. Çoğu büyük firma, operatörlük yapacak çalışanında şu özelliklerin olmasına dikkat etmektedir;

 • Mekanik bilgi birikimi,
 • Takım çalışması,
 • Dikkat,
 • Sakin kalma yeteneği,
 • Detaycılık,
 • Mekansal farkındalık,
 • İletişim.

Vinç Operatörlüğü ve İş Fırsatları

Vinç operatörlüğü dünyanın her yerinde yapılabilecek, ihtiyaç olan bir meslek olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde, inşaat sektörünün dünyada en çok para harcanan sektörlerden biri olması nedeniyle bu alan, kule vinç operatörlerine geniş bir iş alanı oluşturmaktadır.

İnşaat sektörünün yanında, hem ithalat hem ihracat açısından büyük bir ülke olmamız dolayısıyla, Liman vinci operatörü ilanları da, iş ilanları sitelerinde yaygın olarak bulunmaktadır.

Son zamanlarda, aralarında KPSS ile atanamayan üniversite mezunları dahil birçok kişi operatör nasıl olunur konusunda araştırmalar yaparken, bu araştırmalar sonucunda kurslara katılarak operatörlük belgesi almaktadır. “Operatör ehliyeti nasıl alınır?” sorusuna cevap arayan işsiz sayısının artması, belge veren kurslara olan talebin artmasına sebep olmaktadır. Siz de bölüm sonunda verilen sitelerden, benzer iş makinesi operatörü iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

Bu detayların yanında, vinç operatörleri sadece ülkemizde değil, yurt dışında da iş bulabilirler. Çeşitli ülkelerde, şantiyelerde, limanlarda, demiryolu taşımacılığında, madenlerde çalışmak üzere ağır makine operatörlerine sıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Ağır makine operatörü olmak isteyenler için bu da büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

Kariyer.net üzerinden vinç operatörü iş ilanlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Totaljobs sitesinde yayınlanan yurt dışı vinç operatörü iş ilanları için TIKLAYINIZ.

Vinç Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

İş makinesi operatörü maaşları kullanılan aracın cinsine, çalışılan sektöre, firmaya göre değişkenlik gösterir.  Ancak inşaat sektöründe çalışan kule vinç operatörü, 2020 yılı itibariyle ortalama 4500 – 5000 TL aralığında maaşla çalışmaktadır. Yurt dışında vinç operatörü maaşları ne kadar merak edenler için yaptığımız araştırmada operatörler, Amerika’nın New York kentinde aylık ortalama 4678$ kazanırken, Rusya’da bu tutar 6600$ değerini bulmaktadır. Belirtilen maaş tutarları, saatlik çalışmaya, işverene, mesaiye göre değişkenlik gösterebilir.

Tüm bunların yanında bu mesleği yapan kişinin kazanacağı maaşın, deneyim kazandıkça artış göstermesi beklenir.

Bir önceki yazımız olan İşyeri Hemşireliği Sertifikası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.