İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Azerbaycan’da Yaşamak ve Çalışmak – 2020 İş İlanları ve Fırsatları

Azerbaycan 10 milyon nüfusa sahip, hızlı büyüyen ekonomisiyle dikkatleri üzerine çeken, Güney Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Başlıca faaliyet gösteren sektörleri arasında inşaat, tekstil, hayvancılık yer alırken verimli tarım arazileri, doğal gaz ve petrol gibi yakıt kaynakları açısından da oldukça zengin bir konumdadır. Türkiye’ye yakın oluşu akla gelen ilk avantajlardan birisidir. İster günü birlik işler için gidin ister uzun dönem çalışmak için gidin her şekilde ulaşım oldukça kolaydır. Hava yolu şirketlerinin oldukça uygun fiyatta ulaşım imkanları ile 2,5 saat gibi bir sürede Türkiye’den Azerbaycan’a gidilebilirken, kara yolunu tercih ederek daha az maliyete ulaşım sağlamak da mümkündür ancak bu tarz bir yolculuk için 24 saati gözden çıkarmanız gerekebilir.

Azerbaycan Nasıl Bir Yer?

Azerbaycan denince akla ilk olarak ülkenin başkenti olan Bakü geliyor. Tabii ki ülke olarak nüfus göz önünde bulundurulunca küçük bir ülke algısı yaratsa da Azerbaycan, gelişimi kucaklayan bir ülkedir. Azerbaycan’da yaşam Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Ulaşım, gıda vb. temel ihtiyaçlarınızı çok rahat ve ucuz bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ülkenin çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Ülkede genel olarak Türkiye’ye göre daha az bir nüfus barındığından yaşam standartları daha yüksektir. Azerbaycan, okuyan nüfus sıralamasında 13. sıradadır. Halkı oldukça eğitimli ve kültürlü insanlardan oluşur. Yakıt açısından da oldukça ucuz bir ülkedir çünkü kaynağı oradadır. Gıda fiyatlarına gelecek olursak bizim açımızdan en çok dikkat çeken kısım ise kırmızı et fiyatlarındaki farktır. Azerbaycan’da özellikle kırmızı et fiyatları oldukça uygundur. Mutfak bakımından neredeyse ülkemizle aynı ürünlere sahip olsalar da çok farklı ürünlere de sahiptirler. Bütün bu bilgiler ışığında Azerbaycan’da yaşam koşulları, rahat bir şekilde yaşamınızı sürdürmenize oldukça müsaittir.

Kanada’ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

Azerbaycan’a Vize Var mı?

Azerbaycan geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’ye vize uygulamaktaydı. Oldukça kolay bir şekilde oraya ulaştığınızda havaalanındaki pasaport kontrolünden önce de uygun bir fiyat karşılığında alınabilen vizeyle ülkeye giriş yapılabiliyordu. Ancak bu uygulama kısa süreli konaklamaları kapsayacak şekilde değiştirildi. Artık Türk vatandaşları 30 günü aşmayan seyahatlerde Azerbaycan’a vizesiz olarak giriş yapabiliyorlar.

Seyahati 30 günü aşacak olan vatandaşların ise Türkiye’deki Azerbaycan Büyükelçilikleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize almak isteyen kişilerin başvuru esnasında 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport ve kimlik belgeleri, hesap bilgileri, vize başvuru formu ve vize ücretinin ödendiğini gösteren dekondu ibraz etmeleri gerekiyor.

Ülkeye girerken yanınızda bulundurduğunuz para miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. 1000 dolardan daha yüksek bir meblağ bulunduruyorsanız bunu bildirmeniz gerekmektedir. Ülkeden çıkarken ise paranızı Azerbaycan’ın para birimi olan Manat şeklinde dışarı çıkarmanıza izin verilmiyor. Tabii ki ülke içi ve dışına para aktarımı yapabiliyorsunuz ama biraz maliyetli olabiliyor. Azerbaycan’da para kazanıp Türkiye’de yaşamaya devam edecek veya Türkiye’den Azerbaycan’a bağlı bir işte çalışacaksanız, oradaki firmayla anlaşmanızı paranın bulunacağınız ülkedeki hesabınıza yatırılması konusunda anlaşmanız mantıklı olacaktır.

Azerbaycan’a Nasıl Yerleşebilirim?

Azerbaycan’a yerleşebilmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan birincisi eğer ömür boyu bir çalışma durumu mevcutsa vatandaşlık almaktır. Ama sadece bir dönem için çalışacaksanız o zaman çalışma izni almanız gerekir. Çalışma izni alma işlemi çoğunlukla işe gireceğiniz firma tarafından halledilir. Gerekli belgeleri önceden hazırlayıp işe gireceğiniz firmaya göndererek sizin için çalışma ve yerleşme izni alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz. Peki nedir bu belgeler? Pasaport fotokopisi, hastane raporu, adli sicil belgesi, fotoğraf ve davet mektubu gerekli belgelerdir. Eğer ek belge gerekliliği gibi bir durum söz konusu olursa işe alımı gerçekleştiren firma size bildirimde bulunacaktır. Bütün bu gereklilikleri yerine getirdikten sonra Azerbaycan çalışma izni ile yasal olarak rahatlıkla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Katar’da Çalışma İmkanları ve Şartları Neler?

Azerbaycan’da İş İmkanları Nasıl?

Azerbaycan’da çalışmak isteyenleri öncelikle oldukça çeşitli alanlarda imkanlar beklemektedir. Başlıca sektörler arasında inşaat, tekstil, enerji gelir. Bu sektörlerin bazılarında lise mezunu olmanız yeterli iken bazılarında üniversite bitirmiş olma şartı koşulmaktadır. Burada göze alınması gereken nokta esnek çalışma saatleridir. Günümüzde Azerbaycan’da haftalık ortalama 40 saat çalışılmaktadır. Hafta sonu tatilleri ve özel günlerde izin kullanma gibi imkanlar da vardır. Tabii ki girdiğiniz iş ve o işteki mevkinize göre aldığınız ücret değişecektir.

Almanya İşçi Alımları ve Başvuru Şartları

Bütün bunların yanı sıra global çapta olduğu gibi burada da kendinizi geliştirip daha fazla ücret alabileceğiniz noktalara gelebilirsiniz. Bünyesinde bulunduğunuz kuruluşa bağlı olarak, kuruluş sizin gelişiminize katkıda bulunabilmek adına sizi çeşitli eğitim ve seminerlere gönderebilir. Azerbaycan çeşitli enerji kaynaklarına sahip olduğu için bu sektör haricinde diğer birçok sektörde dışa bağımlı şekilde ilerleme gösteriyor. Türkiye ise Azerbaycan’da daha çok inşaat sektöründe girişimlerde bulunmakta. Türkiye’den giden birçok insanın çoğu zaman ilk tercihi veya edindiği ilk iş imkanı bu alanda oluyor. Ancak son zamanlarda meydana gelen nüfus artışı sebebiyle iş bulmak oldukça zor hale gelmiştir.

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Fırsatlar Neler?

Azerbaycan’da İşçi Maaşları Nasıl?

Azerbaycan’da asgari ücret günümüzde 650 Manat civarındadır. Bu tutar ülkemizdeki asgari ücretin biraz üzerindedir. Bu ücretle hayatınızı idare ettirmeniz oldukça kolay. Tabii daha kapsamlı alanlarda iş bulursanız alacağınız ücret de buna bağlı olarak artış gösterecektir. Bütün bunların yanı sıra alacağınız ücreti etkileyen diğer önemli unsurlar; o iş alanındaki tecrübeniz veya o işin sezonluk ya da sürekli oluşu olmaktadır. Olumsuz yönlerden biri ise ücret dağılımının dengesiz olmasıdır.

Dubai’de Çalışma Şartları ve İmkanları Neler?

Azerbaycan İş İlanları

Azerbaycan’da iş bulmak istiyorsanız bulunduğunuz ülkenin iş ilan sitelerinden tutun Azerbaycan iş ilanları siteleri ve daha buna benzer çeşitli platformlardan araştırma yapabilirsiniz. Bu ilanlara dikkatli bir biçimde baktığınız takdirde çalışma saatlerinin resmi olarak belirli olmadığını fark edeceksiniz. Ancak çoğunlukla çalışma saatleri Türkiye’dekiyle aynıdır. Bu hususta gerekliliği belirtilmiş kriterlerin sağlanması önemlidir çünkü oradaki firma sizi işe almaya karar verirse hakkınızda yasal uygulamalar için gerekli olan belgelerin hazırlanması ve o belgelerin firma tarafından gerekli makam veya kurumlara gönderilmesi işleme başlayacaktır. Bu nedenle özellikle dış ülkelerden çalışan alımı yapılırken daha dikkatli ve titiz davranmaları oldukça olası bir durum. Azerbaycan’da iş yapan Türk firmaları azımsanamayacak kadar çoktur. Azerbaycan ülkemize oldukça yakın ve komşuluk ilişkileri açısından oldukça iyi bir noktada olduğundan orada yaşan ve çalışan daha birçok Türk’e rastlamanız olasıdır.

Kazakistan’da Çalışma Fırsatları ve İş İlanları

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet engil dedi ki:

    Otellerde çalıştım aşçı olabilir
    DEMİR DOĞRAMA çatı PERGULE olabir
    İnşaat olabilir

  2. murat egri dedi ki:

    azerbaycan da is ariyorum sulu yemek uzerine 22 yilik tecrubem var