İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Türkiye’de, işyeri hemşireliği sertifikası nasıl alınır bilmek isteyen, sağlık sektöründe çalışan birçok personel bu konu hakkında araştırma yapmaktadır. Ülkemizde, iş sağlığı ve güvenliğinin oldukça önemsendiği bugünlerde, işyeri hemşireliği de önemli mesleklerden biri haline gelmiştir. Diğer sağlık personeli olarak da bilinen meslek, atanamayan veya iş bulamayan sağlıkçılar için iş bulma potansiyeli yüksek iş kollarından birisidir.

Birçok sağlıkçının merak ettiği, meslekle ilgili detaylara, DSP’nin görevlerine, sertifikanın nasıl alınacağına, sertifika veren kurumların listesine ve gerekli detaylara yazımızın devamında değinilmiştir.

Diğer Sağlık Personeli Nedir?  Kime denir?

İşyeri hemşireliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmelik ile işyeri hekimlerine yardımcı olma görevi üstlenen iş sağlığı ve güvenliği personellerine verilen ünvandır. DSP, yardım edeceği hekim ile çalışarak, gerekli kayıtları tutup, veri toplama konusunda yardımcı olan sağlık personelidir.

Yasal olarak bu mesleği yapabilmek için sertifika alınması gereklidir. Bu sertifikaya sahip olan sağlık personelleri, iş sağlığı ve güvenliği sektöründeki İSGB ve OSGB firmalarında görev alabilmektedir.

Türkiye’deki sanayi tesisleri sayısındaki artış ve yaşanan iş kazalarının önüne geçme konusunda gösterilen önem birçok meslek kolunun istihdam konusunda önünü açmıştır. Ülkemizdeki %13,2’lik işsizlik oranı da, devleti yeni istihdam kolları bulma yolunda arayışa itmiştir. DSP de sanayi sektörünün ilerlemesi ve hızlanmasıyla birlikte, bu konuda yapılan kanun değişiklikleri ile öne çıkan mesleklerden biri haline gelmiştir. OSGB şirketlerinin çalıştırma zorunluluğu getirilen bu mesleğin birçok sağlık personeli için gelir kapısı oluşturduğu açıktır.

Bu mesleği seçmek isteyenler için, sertifikayı alma koşulları oldukça rahat olduğu söylenebilir.

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İşyeri hemşireliği sertifikası, bakanlıkça yetkilendirilen kurumlar tarafından verilen 90 saatlik eğitimin sonrasında bakanlıkça yapılan veya yaptırılan sınavdan 70 puan veya üzeri not ile başarılı olunarak alınır.

Programda görevli eğiticilerin nitelikleri komisyonca belirlenirken, eğitim süresi 90 saatten az olamaz. Yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde uygulanan program, kamu kurumları tarafından da verilebilmektedir.

Programı tamamlayan adaylar, İşyeri Hemşireliği Sertifikası alabilmek için en az 3 yıl içerisinde Bakanlık tarafından düzenlenen sınava katılması gerekmektedir. Sınava katılanların, 3 yıl içerisinde iki kez sınava giriş hakları bulunmaktadır. Bunun yanında iki sınavda da başarılı olamayan adaylar, yeniden programa tabi olmak zorundadır.

DSP Belgesini Kimler Alabilir?

DSP belgesini, hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomaları ile Bakanlık tarafından verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişiler alabilir. Bunun yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği programlarında lisansüstü eğitimini tamamlayanlar veya Genel müdürlük ve bünyesinde 5 yıl fiilen çalışmış kişiler de bu sertifikayı alabilmektedir.

İşyeri Hemşiresinin Görevleri Nelerdir?

İşyeri hemşiresinin görevleri genel itibariyle, hekimle birlikte çalışarak ona yardımcı olmak ve gerekli verileri toplayarak analizlerde bulunmaktır. Bunun yanında çalışanların sağlıkla ilgili eğitimlerinde görev almaktır.

İlgili mevzuata göre bu meslekte çalışanların görevleri şu şekildedir:

Diğer Sağlık Personelliği ile ilgili merak edilenler

Diğer sağlık personelliği ile ilgili merak edilen sorular ve cevapların bahsedilmiştir. Farklı soruları olanlar, yazımızın altında bulunan yorum kısmına yazabilirler.

İşyeri Hemşireliği Sertifikası uzaktan eğitim ile veriliyor mu?

Mevzuata göre, en az 90 saat olan işyeri hemşireliği sertifikası için verilen eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim olarak verilebilir. Ancak COVID salgınından sonra yapılan ekleme ile salgın hastalık ve doğal afet gibi mücbir sebepler nedeniyle eğitim programının teorik kısmının tamamının uzaktan eğitim ile verilebilmesi olanağı doğmuştur. Bunun kararının Bakanlık tarafından verileceği belirtilmiştir.

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Kaç Yıl Geçerlidir?

İşyeri Hemşireliği Sertifikası, alınma tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir. 5 yıldan sonra yenilenmesi için tekrar eğitiminin alınması gerekir.

Yardımcı Sağlık Personeli Sertifika Ücreti Ne kadar?

Yardımcı sağlık personeli olmak için sertifika ücreti, 147,5 TL’dir. Sertifikayı vizeletmek için belirlenmiş ücret yine 147,5 TL’dir.

NOT: Verilen sertifika ücretleri zamansal olarak değişkenlik gösterebilir.

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Kursu Veren Kurumlar

Bazı illerde işyeri hemşireliği sertifikası eğitimi veren kurslar aşağıdaki listede verilmiştir. Bu listedeki kurumları internet üzerinden arayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İstanbul’daki Kurslar

 • Dama Akademi
 • Mavi Akademi
 • Tema Akademi
 • Yorum Akademi

Ankara’daki Kurslar

 • Yeni Uzman Akademi İSG
 • İris İSG Eğitim Merkezi
 • Seçkin İSG
 • SerAkademi İSG

Antalya’daki Kurslar

 • Karacan Akademi
 • Gökşen İSG
 • İŞSEV

Diğer Sağlık Personelleri Hakkında Daha Fazlası

Diğer sağlık personeli olabilmek adına daha detaylı bilgilerle ilgili kanunları ve yönetmelikleri aşağıdaki linklerden ulaşabilmeniz mümkündür.

Mezuat:16924

Mevzuat:18615

İşyeri hemşireliği sertifikası eğitimi vermek isteyen OSGB firmalarının DSP çalıştırması, mevzuatın 12’inci maddesine göre zorunlu tutulmuştur. Yani, Avrupa Birliği süreci ile gelen İş Sağlığı ve Güvenliği kanunlarıyla birlikte, sağlıkçı personellerin de istihdam kabiliyeti ülkemiz açısından artış göstermiştir. Yorumlarda, bu sertifikayı alanlar tecrübelerini paylaşabilir, meslekle ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler akıllarına takılan soruları belirtebilirler.

Nasıl Hemşire Olunur?

Bir önceki yazımız olan PDR Nedir? PDR Çalışma Alanları Neler, PDR Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.