İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Amerika’da Doktorlar Ne Kadar Para Kazanıyor? ABD Doktor Maaşları

04.07.2020

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam koşullarının ne kadar iyi olduğunu bilmeyen yoktur. Vatandaşlarının gelir düzeyleri oldukça yüksek olan bu ülkede hiç şüphesiz nitelikli eleman olarak adlandırılan meslek gruplarına dahil kişilerin maaşları da yüksektir. Bu bahsedilen elemanların başında gelen doktorlar da Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça yüksek maaşlarla çalışıyorlar. Zaten döviz kuru sebebiyle yurt dışında doktor maaşları Türkiye’ye göre daha yüksek. Bu durum Amerika doktor maaşları özelinde de kendini gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde özel hastanelerde ya da devlete bağlı hastanelerde görev yapan uzman hekim ve doktorların maaşları da Türkiye ile kıyaslanınca oldukça yüksek kalıyor.

Dediğimiz gibi ABD doktor maaşları oldukça dikkat çekiyor. Eğer siz de Amerika’da en çok kazanan doktorlar ve branşlar hakkında bilgi edinmek ve Amerika doktor maaşı olarak kime ne kadar ödüyor diye öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Amerika’da Doktorlar Ne Kadar Kazanıyor? Amerika’da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri doktorların en çok kazandığı ülke olarak geçiyor. Doktorların en fazla para kazandığı ülkeler listesi Kanada ve Avusturalya ile devam ediyor. Dünyanın bu gelişmiş ülkelerinde doktor olarak çalışan kişiler oldukça yüksek meblağlar alıyor. Şimdii gelin Amerika’da doktorlar ne kadar maaş alıyor, ona bakalım.

Yalnız ABD doktor maaşları listesine geçmeden önce belirtmemiz gereken bir nokta var. Amerika’da gelirler genellikle yıllık olarak açıklanıyor. Ve bu rakamlar brüt maaşa göre hesaplanıyor. Tüm ülkelerde olduğu gibi ABD’de doktor maaşları belli bir vergi miktarı düştükten sonra yapılıyor. Biz sizlere Amerika doktor maaşı listesinde hem yıllık hem de aylık miktarları vereceğiz. Siz de ona göre değerlendirme yapabilirsiniz. 

Amerika’da Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

Amerika’da uzman bir doktorun maaşı birçok etmene göre değişiklik gösterebiliyor. Çalışılan hastane, çalışma yılı yani tecrübe, bağlı olunan eyalet ve uzmanlık alanı bu farkın belirliyecileri arasında. Birçok eyalette en yüksek maaşı ortopedi uzmanları alırken en düşük maaşı alanlar çocuk doktorları oluyor. 

Amerika’da asistan doktor maaşları yıllık 210 bin dolardan başlıyor. Uzman doktor maaşları 410 bin dolara kadar çıkıyor. Aylık olarak söylemek gerekise Amerika’da bir doktor maaşı 17 bin dolar ile 35 bin dolar arasında değişiyor.

Ortalama olarak söylemek gerekirse de Amerika’da doktor maaşı 25 bin dolar seviyesinde diyebiliriz. Yani bugünün kuruyla (6.97), Amerika’da yaşayan ve çalışan bir uzman doktor ayda brüt 175 bin TL civarında para kazanıyor. Elbette bu rakamdan vergi ödemeleri düşülüyor. Fakat ne olursa olsun maaşların Türkiye’ye göre çok çok yüksek olduğu bir gerçek. 

Amerika’da Cerrah Maaşları Ne Kadar?

Amerika cerrah maaşları da kişinin uzmanlık alanına göre değişiyor. Fakat cerrahlar için ortalama bir değer vermek gerekirse aylık maaşlar 25 – 30 bin dolar arasında diyebiliriz. Birkaç branş için örnek de verelim:

  • Amerika’da en yüksek cerrah maaşlarından biri plastik cerrahlarının geliri. Plastik cerrahların yıllık ortalama gelirleri 470 bin dolar civarında. Bu da aylık 40 bin dolar demek oluyor. Yani 265 bin TL.
  • Amerika’da beyin cerrahı maaşları aylık 40 – 45 bin dolar seviyesinde. Ama işinde çok iyi ve ünlü beyin cerrahlarının çok daha fazlasını kazandığı biliniyor. 
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde genel cerrah maaşları diğer branşlara göre biraz daha düşük ve aylık 25 bin dolar civarında. 

Amerika’da Pratisyen Hekim Maaşı Ne Kadar?

Pratisyen hekimler herhangi bir alanda uzmanlaşmadıkları için uzman doktorlar kadar çok para kazanamıyorlar. Ama yine de Türkiye ile kıyaslandığında maaşların oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Amerika’da pratisyen hekim maaşları aylık 15-17 bin dolar yani 100 – 125 bin TL aralığında. 

Peki, Amerika’da Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Diş hekimliği Amerika’da da tıp eğitiminden farklı. Bizde olduğu gibi oradada sağlık sektörü içerisinde farklı değerlendiriyor. Ama biz fikir sunması açısından Amerika diş hekimi maaşları konusuna da hızlıca bir değineceğiz. 

Amerika’da çalışan diş hekimleri aylık ortalama 13 – 15 bin dolar maaş alıyor. Fakat bu durum tıpkı doktorlarda olduğu gibi çalışılan yere ve tecrübeye göre değişiyor. 

Amerika’da Doktor Olmak

Amerika’da doktorluk yapmak için illa da Amerikan vatandaşı olmak gerekmiyor. Ülkemizde tıp eğitimi alarak da Amerika’da uzman doktor olarak çalışmak mümkün.

Amerika’da doktor olarak çalışmak için önce ülkemizde iyi bir eğitim almak ve başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek lisansüstü eğitimi almalısınız. Ardından Türkiye’de belirli bir süre çalıştıp uzman olduktan sonra Amerika’da çalışmaya hak kazanabilirsiniz. Yani aslında Amerika’da doktor olmak oldukça zorlu bir süreçtir.

Tabii eğer Amerikan vatandaşlığınız varsa bu süreçlere girmenize gerek yok. Ya da üniversitede tıp eğitimi almak için Amerika Birleşik Devletleri’ne giderseniz de mezun olduktan sonra orada çalışmaya başlayabilirsiniz. Elbette tüm bu süreçler kendi içinde zorlu ve masraflı. Ama sizin de gördüğünüz gibi emeklerin ve harcanan paraların karşılığı alınıyor.

Doktorlar Ne Kadar Kazanıyor?

Nasıl Göz Doktoru Olunur?

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.