İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Almanya’da 2020 İşçi Maaşları ve Asgari Ücret Ne Kadar?

28.05.2020

Ülkemizdeki ekonomik gidişatın belirsizliği, temel tüketim ve ihtiyaçlara gelen zamlar, maaşların istenilen düzeye gelememesi çalışan kesimi fazlasıyla tedirgin ediyor. Çalışanlar kadar iş bulmakta zorlananlar da gelecek kaygısını derinden hissediyor. Her ne kadar geçmişe nazaran işçi göçü azalmış olsa da bazı vatandaşlar yurt dışında çalışma ihtimalini de değerlendiriyor. Göç etmek için tercih edilen ülkelerin başındaysa 2 milyona yaklaşan Türk nüfusuyla Almanya geliyor. Almanya’ya göç etmeyi düşünenlerin aklında ise buradaki maaşlar ve çalışma şartları gibi sorular yer alıyor.

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Fırsatlar Neler?

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) verilerine göre, Avrupa’da en yüksek asgari ücrete sahip ülke Lüksemburg olsa da bu ülkenin göçmen kabul şartlarının diğer ülkelere göre daha zor olmasından dolayı yurt dışına göç etmeyi düşünen vatandaşların birincil tercihi Almanya oluyor. Almanya’da 2020 yılı itibarıyla asgari ücret 1584 Euro olarak belirlenmiş durumda. Ülkedeki saatlik asgari ücret ise 9,35 Euro. Saatlik asgari ücret 2020 yılında, önceki yıla göre %4 zamlanmış. Bu hesaba göre, haftada 40 saat çalışan bir asgari ücretli, Almanya’da vergiler kesilmeden önce 1620 Euro kazanıyor. Almanya’daki asgari ücreti TL cinsinden değerlendirirsek, 26 Mayıs itibarıyla Almanya’da asgari ücretli çalışan bir işçinin maaşı 12,052 TL’ye denk geliyor.

İngiltere’de Çalışmak ve Yaşam Şartları!

Almanya’da bazı meslek grupları haricinde asgari ücretle çalışanların aldığı maaş aynıdır. Sözleşmeli yahut geçici olarak çalışanların maaşlarında dönemsel farklılıklar söz konusu olabiliyor.

Almanya’da Mesleklere Göre Maaşlar Ne Kadar?

Ülkemizde alışık olduğumuzun aksine Almanya’da maaşlar aylık değil yıllık olarak ifade edilir ve iş görüşmeleri veya maaş beyanında bulunurken bu şekilde bildirim yapılır. Yani kişi aylık kazancını değil senelik toplam kazancını dile getirir. Ayrıca maaşlara geçmeden önce vereceğimiz rakamların brüt ve ortalama maaşlar olduğunu da belirtelim. Çünkü alınan maaş miktarı, bu maaşa uygulanan vergi kesintisi ve pek çok faktöre göre değişiklik gösteriyor.

Üst Seviye Gelir Grubu

Almanya’da en çok kazandıran mesleklerden biri olan bankacılık sektöründe çalışan bir kişi yıllık brüt 71,000 Euro kazanıyor. Ülkede en çok kazandıran meslek gruplarından biri olan bankacılığı senelik brüt 67,000 Euro’yla mühendisler, 65,000 Euro’yla da IT yani bilgi işlem çalışanları takip ediyor.

Sigorta ve hukuk sektöründe çalışanların ortalama maaşı eşitlik gösteriyor. Bu sektörlerde çalışanlar senelik 63,000 Euro kazanıyor. Üst gelir grubunun son temsilcisi ise finans sektörü çalışanları. Finans sektöründe çalışanlar senelik 61,000 Euro kazanca sahip.

Orta Seviye Gelir Grubu

Almanya’da kişinin ortalama bir yaşam sürebilmesi için hane gelirinin 55-60,000 Euro’nun üzerinde olması gerektiği belirtiliyor. Bu bağlamda 60,000 Euro’nun altında kazanan sektörlerde çalışanlar orta seviye gelir grubu olarak kabul ediliyor.

Bu sektörlerin başında ise 59,000 Euro’luk yıllık kazancıyla satış ve pazarlama sektörü başta geliyor. Satış & pazarlama sektörünü 57,000 Euro’yla insan kaynakları, 56,500 Euro’yla da temel bilimler sektörleri takip ediyor.

Orta seviye gelir grubu sektörlerinden;

  • İletişim sektörü yıllık 56,000,
  • Satın alma ve lojistik yıllık 55,000,
  • Teknisyenler yıllık 51,000 Euro kazanıyorlar.

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi bu rakamlar kişinin medeni haline, çocuk sayısına, eşinin çalışıp çalışmadığına göre farklı vergi kesintilerine uğrayarak daha düşük hale geliyor. Ancak vergi kesintisiz ve brüt olarak hesaplanan yıllık kazançlar bu şekilde.

Düşük Seviye Gelir Grubu

Almanya’da en alt maaş grubunda çalışanlardan en çok kazandıran sektör yıllık 47,000 Euro’yla tasarım ve mimari. Ardından 44,000 Euro’yla sosyal bilimler branşında çalışan öğretmenler ve asistanlar geliyor. Ülkede;

  • Resepsiyon sektörü 41,000,
  • Tadilat ve bakım sektörü 39,000,
  • Hasta bakıcılarsa senelik 38,500 Euro kazanıyor.

Buna göre Almanya’da işçi maaşları, eğer kişi asgari ücrete tabi değilse çalıştığı sektöre göre farklılık gösteriyor.

Almanya’da En Çok Kazandıran Meslek Hangisi?

Ülkede en çok kazananların başında tıp doktorları geliyor. Tıp doktorları üst seviye gelir grubunun tepesine konuşlanırken en yakın takipçileri olan bankacılık sektörüne de 12,000 Euro fark atarak, yıllık ortalama 83,000 Euro kazanıyorlar.

Ayrıca Almanya’da, ülkemizdeki özel hastanelere benzeyen kliniklerin sayısının oldukça fazla olması nedeniyle, doktorların aldıkları maaş kadar çalışma koşulları da ülkemize kıyasla son derece cazip görünüyor.

Almanya İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da Çalışma Saatleri Nedir?

Bilindiği üzere ülkemiz, haftalık ortalama 45 saat çalışma süresi ile Avrupa’da en uzun çalışma saatlerine sahip olan ülkelerden biri. Peki, Almanya’da bu durum nasıl?

Almanya, Avrupa ortalaması göz önüne alındığında en düşük ortalama çalışma saatine sahip ülkelerden biri. 2019 yılı verilerine göre ülkede haftalık ortalama çalışma saati 35 saat. Bu süre, Almanya’yı Avrupa’nın en az çalışma süresine sahip ülkeleri listesinde ilk sıraya oturtuyor.

Ancak tahmin edeceğiniz üzere bu rakam ortalama süreyi kapsamaktadır. 35 saatin altında çalışma süresine sahip sektörler ve meslek grupları olduğu gibi bu süreden fazla çalışılmasını gerektirecek meslekler de var. Ancak bu çalışma saati haftada ortalama 40 saati aşamaz. 40 saatten fazla çalışan bir kişinin çalıştığı her saat fazla mesaiye girer ve kanunlara göre bu kişinin ek mesai ücreti ödenmeden çalıştırılması mümkün değildir. Haftalık 40 saatin tek bir işte kullanılmasının mümkün olduğu gibi çalışanlar, haftalık toplam 40 saati geçmemek koşuluyla iki farklı işte de çalışabilirler. Ayrıca gece vardiyasında çalıştırılan işçilerin saatlik ücreti normal ücretin üç katıdır.

Almanya’da Yaşam Pahalı mı?

ABD, Çin ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Almanya’da yaşamın pahalı olduğunu söylemek çok da mümkün değil. Güncel verilere göre ülkemizde asgari ücretli bir çalışan, bir kilo kıyma almak için 7 saat çalışırken Almanya’da asgari ücretli çalışan için bu süre 1 saat.

Bir başka örneği de en popüler akıllı telefon üreticilerinden birinden verelim. Bu markanın son model telefonunu Almanya’da 700-780 Euro’ya alabilmek mümkün iken aynı cihazın ülkemizdeki fiyatı ortalama 7,000 TL. Kabaca bir hesapla, Almanya’daki bir asgari ücretli çalışan bu telefonu bir aylık maaşının yarısına alabilirken, ülkemizdeki asgari ücretli çalışanın 3 aydan fazla süre maaşının tamamını biriktirmesi gerekiyor.

Kanada’ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

Almanya’da kira fiyatlarının ise yüksek olduğunu söylemek mümkün. Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin fiyatı ortalama 400 Euro civarındayken bu rakam oda sayısı arttıkça 2000 Euro’yu bulabiliyor. Kiraların maaş ortalamasına göre yüksek olmasının sebebi ise, özellikle şehir merkezlerinde yüz binden fazla konut eksiğinin bulunması olarak belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Eminönü Evlere Ek İş Veren Yerler - Eminönü Evlere Boncuk İşi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.