İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Çeyiz Hesabı Desteği Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni evlenecek çiftler için ödenek niteliğinde olan “çeyiz desteği” ilk başvurularının bugün başladığını duyurdu. Genç çiftlerin gözü kulağı, çeyiz paketinden yararlanabilmek için gerekli olan şartlara çevrildi. Başvuru süreci 17 Nisan 2019 tarihinde başlayan çeyiz hesabının ilk ödemelerinin mayıs ayında da devam etmesi bekleniyor. Peki çeyiz hesabı nedir? Kimler çeyiz desteğinden yararlanabilir? Çeyiz hesabı başvuru şartları nelerdir? Çeyiz hesabı nasıl açılır? Merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. İşte devlet destekli çeyiz ödeneğinin detayları…

Sosyal devletin bir unsuru olarak yeni evlenecek çiftler, belirlenen şartlara uygunluk göstermesi durumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulan Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasından yararlanabilir. Nisan 2016 yılında yürürlüğe giren uygulamanın amacı; maddi imkansızlıklar nedeniyle yuva kuramayan gençlere devlet desteği sağlamaktır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı desteği genellikle, çeyiz parası uygulamasıyla karıştırılır. İki de birbirinden oldukça farklı destek ödenekleri olmasıyla birlikte; şartları ve ödeneklerden yararlanabileceklerin nitelikleri de  tamamen bağlantısızdır.

Çeyiz hesabı;  evlenmeyi düşünen gençlerin belirlenen bankalarda birinden “çeyiz hesabı” açtırılması anlamına gelir. Uygulama temelde, evlenme hayali kuran gençlerin bankada açtırdıkları çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları gerekir. Aylık yapılan ödemeler ile biriken tutara süresine ve miktarına bağlı olarak belli oranda devlet katkısı sağlanır.

Çeyiz parası ise; yetim aylığı alan gelin adaylarına evlenirken aldığı maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından yapılan tek seferlik ödemeyi ifade eder.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı desteğinden yararlanmak için başvuru şartlarına uygunluk gösterenlerin, nüfus cüzdanıyla yurt içindeki herhangi bir bankada Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekir. Açtırılan çeyiz hesabı, yalnızca bir kişi adına olmalıdır. Ortak hesap niteliğindeki banka hesapları çeyiz hesabı statüsüne girmez.

Kişiye ait yalnızca bir çeyiz hesabı bulunabildiğine dikkat çekilmelidir. Oluşturulan hesap bankalar arasında taşınmaz ya da değişiklik yapılamaz.

Çeyiz hesabı açtırmayı düşünen adayların, hesabı açtırmayı düşündükleri yer ve para birimi de büyük önem taşır. Çeyiz hesabının bankaların yurt dışındaki şubelerinden veya Türk Lirası dışındaki bir para birimi cinsinden açılması mümkün değildir.

Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları Nelerdir?

Çeyiz hesabı için belirtilen şartlara uygunluk gösteren her vatandaş bugün itibariyle çeyiz hesabı destek başvurusu yapabilir. Çeyiz hesabı başvuru şartları ise ilgili bakanlık tarafından belirlenir:

  • Çeyiz hesabı açtıracak kişinin Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi
  • 24 yaşını doldurmamış ve ilk defa evlenecek olanlar
  • Yurt içinde kamu ve özel bankalarında çeyiz hesabı açan
  • Evlenme tarihinden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapan
  • 18 yaşından küçükler için; çeyiz hesabı velileri veya varisleri tarafından açılan kişiler
  • Çeyiz hesabına ödeme yapıldığı sırada medeni hali bekar olanlar çeyiz hesabı desteğinden yararlanabilirler.

Çeyiz Hesabında Yaş Sınırı Ne Kadardır?

Belirtilen şartlar kapsamında çeyiz desteği alacakların 27 yaşını doldurmamış ve en az 3 yıl boyunca hesabına düzenli bir şekilde ödeme yapmış olması gerekiyor. Bu nedenle kişinin 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabını açarak, ödemelerine başlamış olması şarttır.

18 yaşında küçük kişilerde ise; veli ya da varisler tarafından çeyiz hesabı açtırabiliyor. Aynı zamanda bu kişiler ödemeleri yapıp gerekli durumlarda kontrollerle hesabı takip edebilirler.

Çeyiz Hesabı Desteği Ne Kadardır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; 2019 yılında çeyiz hesabı açtıran vatandaşlar için aylık ödemelerin alt ve üst limitleri belirlenmiştir. Çeyiz hesabı ödemeleri aylık alt limit 155.26 TL; üst limit 1.552.65 TL olarak yapılabilmektedir.  Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olmak üzere iki ödeme planı seçilir.

Güncellenen miktarlarla birlikte alınacak devlet katkısı;

  • 3 yıllık birikim sonucunda alınacak devlet katkısı %20, en yüksek tutar 6.500 TL
  • 4 yıllık birikim sonucunda alınacak devlet katkısı %22, en yüksek tutar 7.500 TL
  • 5 yıl üzerindeki sürelerde alınacak devlet katkısı %25, en yüksek tutar 9.000 TL

Bir önceki yazımız olan 2019 Engelli, Engelli Yakını ve 65 Yaş Aylığı Maaşları Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.