İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Ek gösterge taslağı belli oldu. Kim ne kadar maaş alacak? Meclisten ne zaman geçecek?

24 Haziran seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı tarafından müjdelenen ek gösterge artışı, yaklaşık olarak 1,5 milyon memuru ilgilendiriyor. Konunun seçim beyannamesi içinde yer alması ve bizzat Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilmesi; polis, öğretmen, sağlık personeli ve din görevlisi gibi çok geniş bir memur kesiminde beklentinin de artmasına neden olmuştu. Dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal da, bahsi geçen devlet memurlarının emeklilik ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması için gerekli düzenlemenin yapılacağı ve bu düzenlemeden emeklilerin dul ve yetimlerinin de yararlanabileceği yönünde açıklamalar yapmıştı.

Kanun çıkmadan emekli olmak istemiyorlar

Ek gösterge düzenlemesinin meclis tatile girmeden yasalaşmasını bekleyen kamu çalışanları; bu olmayınca umutlarını meclisin açılışına ertelediler. 1 Ekimde Meclisin açılmasıyla isteklerini yeniden ve daha güçlü şekilde dile getirmeye başlayan memurlara CHP ve İYİ Parti’den de destek var.

Devletin en üst makamında oturan Cumhurbaşkanının ağzından çıkan her sözün Devlet sözü olduğunu ve mutlaka tutulması gerektiğini söyleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Şenol Bal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanının; polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve diğer idarecilerin ek göstergelerini 3600’e yükselterek mevcut adaletsizliği gidereceklerini vaat ettiğine ancak bu vaadin 3 Ağustos 2018’de açıklanan 66. hükümetin 100 günlük eylem planında yer almadığına değinen Bal, bu durumun kamu çalışanlarında büyük bir hayal kırıklığı yarattığını savundu.

Şenol Bal ayrıca ek gösterge sorununun ne zaman çözüleceğine ilişkin sorularını, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması isteğiyle Meclis Başkanlığına verdi.

CHP, Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol:

 • Emniyet mensuplarının,
 • Öğretmenlerin,
 • Sağlık personelinin,
 • Din görevlilerinin ve
 • Kamu avukatlarının ek göstergeyle ilgili beklentilerinin devam ettiğine dikkat çekerek, bu konuyla ilgili kanun tekliflerini meclise sunduklarını söyledi.

Mecliste düzenlediği basın toplantısında, polislerin mesai ücretlerini ve izinlerini kullanmadıkları zaman izin ücretlerini alamadıklarını söyleyen Erol:

 • Cumhurbaşkanının seçim vaatleri arasında yer almasına rağmen 3600 ek gösterge beklentilerinin yıllardır karşılanmadığını belirtti.
 • Gürsel Erol ayrıca, çok önemli sorunları olduğunu dile getirdiği emniyet güçlerimizin “şehit olmaktan çok emekli olmaktan korkar hale geldikleri” tespitinde de bulundu.

Ana muhalefet partisi CHP daha önce de Uşak Milletvekil Özkan Yalım tarafından hazırlanan “emeklilikte yaşa takılanlar”la ilgili kanun teklifini meclise sunmuştu. Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, emeklilerin asgari yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gereken çalışmaları yapmaya bundan sonra da devam edeceklerini söyledi.

Ek Göstergenin 3600’e Yükselmesi Emeklilere Ne Kazandırır?

Memurların maaşlarının, emekli aylıklarının ve ikramiyelerinin hesaplanmasında kullanılan katsayılardan biri olan ek gösterge, aynı eğitim seviyesinde olan ve eşit çalışma şartlarında, birbiriyle aynı süre boyunca görev yapan memurların, kazandıkları maddi ve sosyal haklar yönünden de eşit olmalarını sağlayan önemli bir kriterdir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2200 olan bir memurdan daha fazla emekli maaşı ve ikramiye alabilir.

Seçim beyannamesinde yer alan fakat 100 günlük eylem planı içinde kendisine yer bulamayan ek gösterge artışının memurlara kazandıracağı maaş artışını, Maliye eski Bakanı Naci Ağbal:

 • 30 yıl çalıştıktan sonra birinci dereceden emekli olan bir polis memurunun, fiili olarak hizmet verdiği yıllara ait zamları da eklenerek hesaplanacak olan emekli aylığının 637 TL, emekli ikramiyesinin ise 27.013 TL,
 • 30 yıl çalıştıktan sonra birinci dereceden emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emekli maaşlarının 569 lira, emekli ikramiyelerinin ise 20.516 TL,
 • 25 yıl görev yaptıktan sonra birinci dereceden emekli olan polis memurunun fiili hizmet zammı ile birlikte emekli maaşının 592 lira, emekli ikramiyesinin ise 22.739 TL,
 • 25 yıl görev yaptıktan sonra birinci dereceden emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emekli maaşlarının 533 lira, emekli ikramiyelerinin de 17.097 TL olarak duyurmuştu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, görev tanımları hizmet sınıfında yer alan polis memurlarından üniversite mezunu olanlar için birinci derece ek göstergesi 3000, diğerleri için ise 1350 olarak düzenlenmiş durumda. Mevcut kanunda birinci dereceden emekli olan öğretmenlerin ek göstergesi ise 3000. Muhalefet partileri tarafından meclise sunulan çok sayıdaki kanun teklifi, zor şartlarda görev yapan kamu personelinin emekli olduktan sonraki hayat şartlarının iyileştirilmesi bakımından, ek göstergelerinin artırılmasını talep ediyor.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.