İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

9 Mart Zabıt Katipliği Sözlü Sınavda Dikkat Edilmesi Gerekenler

9 Mart 2015  Zabıt Katipliği Mülakatında Dikkat Edilecekler

Merhaba Sayın Okurlarımız. 21 Şubat 2015 tarihinde yapılan uygulama sınavından başarı ile geçen Zabıt Katibi Adayları için son viraj 9 Mart 2015 tarihinde olacaktır. Eğer sizlerde büyük bir heyecanla bu tarihi bekliyorsanız bu zaman içerisinde yapmanız gerekenler olması gerektiğini de bilmenizde fayda var.Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede zabıt katipliği mülakatı nasıl yapılır ? Mülakatta neler sorulur ? gibi sorularınızın cevaplarını verdik. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki zabıt katipliğinde sizin dış görünüşünüz çok etkili bir kriterdir. Düzgün ve mütevazi bir kıyafet seçmeniz gerekiyor. Şimdi bunları listelemek istiyoruz.

9 Mart Zabıt Katipliği Sözlü Sınavda Dikkat Edilecekler

1-Kıyafet Seçimi Çok Önemli: Her iş görüşmesinde olduğu gibi bu mülakat içinde birinci etken olarak kıyafet seçimidir. Gösterişten kaçınmalı ve göz yorucu renkler yerine siyah ya da gri bir takım elbise seçebilir erkekler. Bayanlar ise yine düz bir elbise ya da takım elbise seçimi uygun olacaktır. Kıyafetlerin ütülü ve temiz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor ve bunun haricinde renk uyumu çok önemlidir. Erkekler kravat seçiminde üzerinizdeki takım elbise ve gömleğe uygun olmasına dikkat ediniz. Parlak renklerde bir kravat yerine daha koyu tonlarda ve göz almayan renkler seçmenizde fayda var.

2- Ayakkabı Seçimi: Bayanlar aşırı topuklu bir ayakkabı yerine daha zarif fakat mülayim bir ayakkabı giymeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Erkekler ise kundura ya da rugan ayakkabı tercih edebilir. Fazla abartılı parlak ve gösterişli ayakkabılar hariç.

3- Parmak Temizliğine Önem Verin: Bayanlar eğer çok dikkat çekici renkte ojeleriniz varsa sakın bu şekilde gitmeyin. Silip öyle gitmenizde fayda var ve erkekler ve bayanlar içinde tırnak temizliğine dikkat ediniz.

4- Makyaj: Bayanlar aşırı makyajdan kaçınınız. Daha sade ve dikkat çekmeyen bir makyaj yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca temiz kokmaya da dikkat etmenizde fayda vardır.

5-Saç Sakal Tıraşı Eksiksiz Olmalı: Erkekler eğer sakal bırakıyorsanız ve katip olmak istiyorsanız sakallara elveda demenin vakti geldi. Sakallarınızı kesmeli ve düzgün bir saç tıraşı olmanız gerekmektedir.

Bu yukarıda belirtmiş olduğumuz dikkat edilecek noktalara uyarsanız Zabıt Katipliği Sözlü Sınavı’ndan başarı ile geçme şansınız yüksek olur. Peki sınavda ne sorulacak. Hangi konulardan soru sorulacak bu konuda da bilgi verelim. Ayrıca hangi bölüm için ne kadar puan verilecek bunlar hakkında da bilgi vardır.

Katiplik Mülakatı Puan Dağılımı;

1- İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan)
2- Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan)
3- Genel kültür (20 puan)
4-Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)

bu konulardan sorular sorulacaktır. Özellikle son günlerde olan olaylar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Güncel sorular bu son günlerde meydana gelen olaylardan sorulacaktır. Diğerleri hakkında ise zaten çalışmanız bağlı. Umuyoruz ki sizler için faydalı bir makale olur. Herkese şimdiden bol şans.

Daha önceden girmiş olan adaylar mülakat tecrübelerini yeni girecek olan adaylarla paylaşabilir.

Kaynak

Kaynak

 

Bir önceki yazımız olan Deneyim Olmadan Nasıl İş Bulunur İş Arayanlara Fikirler başlıklı makalemizde Bir İşi Nasıl Alabilirim, Deneyimsiz İş Bulmak Mümkün Mü ve En İyi İş Araması Nasıl Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.