İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısını Yaptı

Merakla beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı bugün gerçekleşti. Komisyon 2019 yılında asgari ücrete yapılacak zammın ne kadar olacağı konusundaki görüşmelerine devam ediyor. Asgari ücretle çalışanlar da merakla komisyondan çıkacak haberi bekliyor. Toplantının ana kısmı, görüntülerin alınmasının ardından basına kapalı olarak gerçekleşti.

İkinci Toplantı Yapıldı

İkinci toplantıya da işçi, işveren ve hükümet temsilcileri katıldı. Toplantı 2019 yılı içerisinde verilecek asgari ücretin belirlenmesi için yapılan görüşmelerin bir adımı. Toplantı ile ilgili açıklama yapan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, ay sonuna kadar asgari ücret rakamının belirleneceğini, belirme için yapılacak çalışmaların devem edeceğini söyledi. Önder, toplantılar sırasında bütün ayrıntıların görüşüldüğünü, herkesi memnun edecek bir rakama ulaşılmaya çalıştığını belirtti.

Nurcan Önder açıklamalarında işçi heyeti içerisinde yer alan kadın işçiye de değindi. Bir hemcinsi olarak kadınların görüşmelerde temsil edilmesinin kendisi için mutluluk verici bir gelişme olduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantı Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliği yaptı. Toplantının başkanlığını ise Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı. İşveren heyetinin başkan olarak TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetini başkan olarak ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat temsil etti. Daha önceki toplantılarda olduğu gibi asgari ücret ile çalışan Gülden Görmez de toplantıya katıldı. Görmez, toplantılara Türk-İş heyeti ile katılım sağlıyor.

Genel Tabloyla İlgili Raporlar Paylaşıldı

Nurcan Önder toplantı sırasında bütün tarafların dinleneceğini söyledi. Bunlarla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı sunumlarının da dikkate alınacağını söyleyerek sözlerine devam etti. Sunumda mevcut yıl içerisinde yaşanan ekonomik gelişmeler ve sosyal parametreler yer alıyor. Aynı zamanda sunum gelecek yılın da ekonomik ve sosyal tahminlerini içermekte.

Aynı çalışma Türk-İş tarafından da talep edildi. Türk-İş raporunu bu toplantıya yetiştiremediği için gelecek toplantıda sunacak. Türk-İş raporunu sunacağı toplantıya ev sahipliği de yapacak. Henüz asgari ücret zammı ile ilgili net bir bilgi ortaya çıkmadı. Üçüncü görüşmenin de yapılması bekleniyor. Tarafların kendi taleplerinde ısrarcı oldukları ve bütün görüşmelerin tamamlanmasının ardından zam miktarının açıklanacağını ifade edildi. Toplantılardan çıkacak sonuç asgari ücretlilerin kaderini belirleyecek.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret Komisyonun İkinci Toplantısı 13 Aralık'ta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.