İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Asgari Ücret’in 1.300 TL Olmasında Kararı Komisyon Verecek

Asgari Ücret Ne Zaman ve Nasıl 1.300 TL Olacak ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan TRT Televizyonunda yapmış olduğu açıklamalarda kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Özellikle de 1 Kasım’dan önce Ak Parti’nin vatandaşlara vermiş olduğu vaatlerden en fazla dikkat çeken ise Asgari Ücret konusu oldu. “Asgari ücret 1300 lira olacak ?” Sorusuna yanıt veren Ali Babacan bu konuda herhangi bir spekülasyon yapmaya gerek olmadığını 2016 yılında hükümet olarak Asgari ücreti 1.300 Liraya çıkartacaklarını söyledi. Babacan yaptığı açıklamalara asgari ücretin NET olarak bin 300 liraya çıkartılacak olmasının 2016 yılında gerçekleşeceğini söyledi ancak daha sonra söylemiş olduğu sözler kafa karışıklığına neden oldu. Yapılan açıklamanın devamında asgari ücretin artmasındaki “Nihai kararı Asgari Ücret Komisyonu verecektir” “Komisyonun vereceği kararda hükümetin tavsiyesi çok etkili oluyor” dedi.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYON

ASGARİ ÜCRETİN NET 1.300 TL OLMASI

Ali Babacan yapmış olduğu açıklamalarda Komisyonun bu kararda etkili olduğunu ancak hükümet olarak almış oldukları kararın komisyonda etkili olacağını da belirtti. Yapılan açıklamalarda hükümet bir şey söylediği zaman o komisyonda etkili olduğunu belirtti. Biz ne açıkladık aslında; dedik ki 2016’da asgari ücret net 1300 lira olacak şekilde biz hükümet olarak o komisyona tavsiyede bulunacağız dediklerini belirtti.

2016’da NET 1.300 LİRA OALCAK

Eski Ekonomi Bakanı olan Ali Babacan yaptığı açıklamalarda kendilerinin verecekleri asgari ücretin net olarak 1.300 lira olacağını ve bunun 2016 yılından itibaren geçerli olacağını,uygulanacağını söyledi. Yine bu rakamın sadece bekar çalışanlar için geçerli olduğunu evli olduğu zaman asgari ücretin daha da artacağını belirtti.

ALİ BABACAN’IN KONUŞMASI

[youtube id=”O_iYLH-oh1Y” width=”490″ height=”300″]

SONUÇ

Sonuç olarak Ali Babacan’ın yapmış olduğu açıklamalardan yola çıkacak olursak Asgari Ücret 2016 yılından itibaren Net 1.300 Lira olacak diyebiliriz. Ancak bunun komisyon tarafından da değerlendirileceğini unutmamak gerekiyor. Yine hatırlatmakta fayda var ki bu rakamın belirlenmesinde hükümetin vermiş olduğu tavsiye büyük önem arz ediyor. Yani asgari ücret 1 Ocak 2016’dan itibaren net olarak 1.300 Lira olacak diyebiliriz.

ÇIKAN BAZI HABERLER

Bazı haber sitelerinde yer alan yanlış başlıklı haberlere itibar etmemenizi öneriyoruz. Çünkü asgari ücret vaadinden vazgeçildi tarzında yapılan bazı açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Ali Babacan’ın bu vermiş olduğu röportaj bugüne ait değildir. Seçimlerden önce yapılan bir konuşmadır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Seçimlerden sonra yapılan bir konuşma değildir.Bu durumda asgari ücretin zaten seçimlerden önce de Net olarak 1.300 Lira olacağı açık bir şekilde söylenmiştir. Seçimler sonrasında yapılan bir konuşma olmadığından haberin başlıklarını doğru atmak gerektiğini düşünüyoruz.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.