İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

GSS Prim Borcu Olan ve Bağ-Kur’luya Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Bağ-KUR’lu Vatandaşlara Ücretsiz Sağlık Müjdesi

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortası yaptırmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına ilişkin bir açıklamayı sizlere aktarmıştık. Bağ-KUR’lu olup GSS Prim Borcu olan Gelir testi yaptıranlar ve yaptırmayanlar Devlet hastanelerinden ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilecek.Geçtiğimiz günlerde toplanan Bakanlar Kurulu toplantısına alınmış olan kararda prim borcu olan Bağ-Kurlular, gelir testi yaptıran ya da yaptırmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, artık devlet hastanelerinde ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesi zorunlu tutulan Genel Sağlık Sigortası Primi borcunuz olması veya olmaması durumunda yıl sonuna kadar Sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabileceksiniz. Kimler faydalanacak hemen aktaralım.

GSS BORCU OLANA ÜCRETSİZ TEDAVİ

KİMLER ÜCRETSİZ SAĞLIKTAN YARARLANABİLECEK ?

1 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan Resmi Gazeteye göre SGK’ya prim borçları olanlar, 1 Ekim 2015 tarihi ile 31.12.2015 tarihleri arasında, sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri gibi sağlık bakanlığının bütün sağlık tesisleri ile devlet üniversitesi hastanelerinde, prim borçları olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz bir şekilde tedavi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri yönünde bir karar alınmıştır.

ÖZEL HASTANELER DAHİL Mİ ?

Prim Borcu olanlar Bağ-KUR’lu olanlar yıl sonuna kadar özel hastaneler ve Vakıf Üniversitelerine ait olan hastanelerde ücretsiz olarak tedavi göremeyecek. Yani özel hastaneler bu yeniliğin dışında kalıyor. Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılacak olan bir değişiklik ile kapsam daha kararlı bir hal alacağına işaret etti.

KİMLER FAYDALANABİLİYOR ?

Bildiğiniz üzere ülkemizde eğer eş sigortalıysa karısı ve çocukları da bu sigortadan faydalanabiliyor.Yani şu şekilde belirtmek gerekirse  borçlu Bağ-Kur’lular ve borçlu olan GSS olanlar kendilerinin bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk, ana ve babaları yıl sonuna kadar bu sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yıl sonundan sonra büyük ihtimal yeni bir yasa çıkartılması bekleniyor.

GSS Prim Borcu Olana Ücretsiz Sağlık Hizmeti  ⇐ ( Haberi Oku )

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan Aman Dikkat: Sosyal Medya Yüzünden İşinizden Olmayın.! başlıklı makalemizde Check-in Yaparken 2 Kere Düşünün, Facebook Paylaşımlarına Dikkat ve Sosyal Ağ Sizi İşinizden Edebilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.