İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İçişleri Bakanlığı 2018 Yılı Sözleşmeli Büro Personeli Alım İlanı, Şartları ve Sınavı

İçişleri Bakanlığı’ndan uzun süredir beklenen büro personeli alımı için duyuru yapıldı. Duyuruya göre 1117 adet sözleşmeli “Büro Personeli”  poziyonlarına personel alımı yapılacak. Toplam personel alımı 1117 kişi olarak belirlenmiş.

Alımlar farklı illere göre farklı sayılarda yapılacak. Hangi il için ne kadar alım yapılacak merak ediyorsanız, aşağıdaki linkte bulunan dosyayı inceleyebilir ve detayları öğrenebilirsiniz. 1117 alım için Ön Lisans ve Lisans kontenjanları farklıdır. Buna göre 160 lisans mezunu alınırken ,957 ön lisans mezunu alınacak. Ön Lisans ve Lisans kontenjanları yine farklı illere göre farklı sayılarda belirlenmiştir.

Sözleşmeli Büro Personellerine Ücret Ne Kadar? 

Büro personelleri için belirlenen brüt ücret 2439 TL tutarında.  Bu belirlenen maaş 2018 yılı için geçerlidir. Her yıl için memur maaşlarına yapılan zam oranında, büro personelleri için de zam yapılacaktır.

Giriş Sınavına Başvuru Şartları ( SÖZLÜ)

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinin A bendinde belirtilen niteliklere sahip olmak
 • En az bir ön lisans programından mezun olmak
 • 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmamış olmak. ( 01.01.1983 ve sonrasında doğanlar )
 • ÖSYM tarafından 2016 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; Lisans mezunları için KPSSP(3), Ön lisans mezunları için KPSSP(93) puan türünden en az 60 ve üzerinde KPSS puanı almış olmak kaydıyla başvuruda bulunanlardan, KPSS puan türü esas alınmak suretiyle yapılacak olan başarı puan sıralamasına göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı adayın içerisinde bulunmak.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B Sözleşmeli Büro Personeli pozisyonunda tam zamanlı olarak görev yapmakta iken sözleşmesi feshedilen adayların başvuru tarihi itibarıyla bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir. (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın Ek-1 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine göre sözleşmesini tek taraflı fesheden adaylar hariç olmak üzere)

Başvuru Nasıl Yapılır ve Belgeler Nereye Teslim Edilir?

 • Başvurular online ortamda alınacak ve posta yolu veya bizzat müracatlar mümkün olmayacak
 • Başvurular 16 – 20 Temmuz tarihleri arasında www.icisleri.gov.tr adresinde yayınlanacak olan başvuru linki aracığılıyla e Devlet şifresi ile yapılacak.
 • Başvurular e Devlet şifresi ile yapılacağı için adayların muhakkak e Devlet şifreleri olması gerekmektedir.
 • Eğer adaylar ilanda belirtilen iki puan türüne de sahipseler yalnızca biri üzerinden başvuru yapılabilecek. Birden fazla ile veya pozisyona başvuran kişilerin başvuruları geçersiz sayılacak. 
 • Başvurular tamamlandıktan sonra sistem kapatılacağından İş Talep Formunun çıktısı alınamayacaktır. Bu nedenle adayların İş Talep Formunun çıktısını belirtilen başvuru tarihleri arasında almaları gerekmektedir. Aksi takdirde sorumluluk ilgili adaylara aittir.
 • Adaylara ait başvuru belgelerini teslim alan iller; adayların iş talep formunda tercih ettikleri il valiliğine, lisans ve ön lisans ayrı olmak üzere düzenleyecekleri isim listeleri (bildirimde bulunan il adı, sıra no, başvuru no, adayın tercih ettiği il, T.C. kimlik no, adayın fotoğrafı, adı, soyadı, baba adı, KPSS puan yılı, KPSS puanı) ile birlikte adaylara ait başvuru belgelerini evrak teslim süresi bitiminden itibaren en geç 03 Ağustos 2018 tarihine kadar göndereceklerdir.
 • Adaylara ait başvuru belgelerini teslim alan iller tarafından düzenlenen fotoğraflı isim listeleri 01-02 Ağustos 2018 tarihleri içerisinde Bakanlığımız Personel Genel Müdürlüğüne excel formatında elektronik ortamda gönderilecektir

Sınav Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Başvuru sırasında adayın elektronik ortamda doldurmuş olduğu İş Talep Formunun imzalanmış ve resim yapıştırılmış bilgisayar çıktısı
 • Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği (eğitimini yurtdışında tamamlamış olanlar için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış diploma denklik belgesinin aslı veya onaylı örneği
 • http://personel.icisleri.gov.tr internet adresinde yer alan “Personel Kimlik Kartında Kullanılacak Fotoğrafın Standartları”na uygun olarak çekilen fotoğraf CD’si.
 • Son altı ay içinde çekilmiş üç adet vesikalık fotoğraf, 5) Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B Sözleşmeli Büro Personeli pozisyonunda tam zamanlı olarak görev yapmakta iken kurumlarınca sözleşmesi feshedilen ya da sözleşmesini tek taraflı fesheden adaylar için görev yaptıkları eski kurumlarınca onaylı Hizmet Belgesi,
 • Bakanlığımız www.personel.icisleri.gov.tr internet adresinin “Örnek Formlar ve Dilekçeler” bölümünden temin edilerek aday tarafından elektronik ortamda eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulup, her bir nüshaya resim yapıştırılarak imzalanmış, 2 adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu. Valilik İl Yazı İşleri Müdürlüklerince yapılacak kontrolde Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunun eksik veya hatalı olması durumunda; formun yeniden düzenlenerek çıktısının alınması gerektiğinden adayların sınav başvuru belgelerini teslim ederken formun kaydedilmiş flash belleğini ve/veya CD’sini, yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunda yer alan nüfus bilgileri bölümü, adayın nüfus cüzdanı ile kontrol edileceğinden sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların, yanlarında nüfus cüzdanlarını getirmeleri zorunludur. Gerekli kontrol işlemleri tamamlandıktan sonra nüfus cüzdanları ilgili adaylara tekrar iade edilecektir. 6 Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adaylar yukarıda belirtilen belgeleri Bakanlığımız resmi internet sitesinde duyurulacak tarihler ve saatler arasında bulundukları İlin Valilik İl Yazı İşleri Müdürlüklerine imza karşılığı elden teslim edeceklerdir.

Sınav İle İlgili Duyurular Nasıl Yapılır? Sınav Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Sınav ile alakalı tüm duyurular www.icisleri.gov.tr yapılacaktır. Aynı şekilde sınav yeri, günü ve saati ile alakalı detaylarıda bakanlığın resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Sınav Konuları Neler Olacak?

Genel Kültür, Genel Yetenek, Anayasa, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İdare Hukuku ve İçişleri Bakanlığının görev ve sorumluluk alanlarına giren konular sınavın genel çerçevesini oluşturur.

İlanın Yayımlanma Tarihi:06.07.2018

Sözleşmeli BÜRO PERSONEL alımı ile alakalı tüm detaylara tüm ayrıntıları ile ulaşmak istiyorsanız; TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.