İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kaç LYS Sınavı Var ve 2015 YGS’nin LYS’ye Etkisi

Kaç Tane Üniversite LYS Sınavı Var ve Puan Türleri Neler

Merhaba Sayın Öğrenciler. Herkesin büyük bir heyecanla beklediği LYS’ye az bir zaman kala sizlere bilgi vermek amacıyla bir kaç tane başlık üzerinde durmak istiyoruz. Malum YGS süreci epey hareketli geçti. Gerek soruların iptal edilmesi gerekse internette paylaşılmasıyla uzun bir süre medyaya konu olan YGS bitti ve şimdi şimdide 4 yıllık Lisans Eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmek zorunda olduğu Lisans Yerleştirme Sınavı hakkında sizlere ufak ufak bilgiler vereceğiz. Fakat ufak olduğuna bakmayın can alıcı noktalara değineceğiz. Bir çok öğrenci kardeşimiz soruyor. Kaç Tanesine Girebilirim diye. Bu konuda sizlerin kara karışıklığını ortadan kaldırmak istiyoruz. Sınava az bir zaman kala bir de bu gibi kafa karıştıran sorularla uğraşmanızı istemiyoruz.

LYS Sınavları Hakkında

Kaç Tane LYS Sınavı Var ? : Öğrenci arkadaşlarımız eğer Lisans okumak istiyorsanız yani Üniversitelerde 2 yıllık değil de 4 yıllık fakültelerde okumak istiyorsanız girebileceğiniz toplamda 5 adet LYS Sınavı vardır. Bunların hangileri olduğunu biliyorsunuz fakat biz yinede söyleyelim. LYS toplamda LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 LYS-5 olmak üzere 5 adet sınavdan oluşmaktadır.

En Az Kaç LYS Sınavın Girmek Lazım ? : Değerli okurlarımız merak edilen en önemli konulardan biriside budur aslında. Tamam siz Lisans için başvuru yapacaksınız fakat tüm sınavlara girmenize gerek yoktur. Malum şuan ki sistemde farklı puan sistemleri olduğundan hangi alandan tercih edecekseniz o bölümlerin sınavlarına girmeniz gerekiyor. En dip rakam ise 2 olarak belirtilmiştir. En az 2 adet LYS sınavına girmeniz gerekmektedir.
Ayrıca Puan Türleri Hangileri Bakmak İçin TIKLAYINIZ

En Fazla Kaç LYS Sınavına Girebiliriz ?: Yine merak edilen bir diğer konuda budur. En az 2 tane girebiliyorsunuz fakat bu sınavların hepsine girebilir misiniz ? Evet üniversite öğrencisi adayları. İstediğiniz tüm puan türlerinde tercih yapmak istiyorsanız tüm sınavlara yani 5 sınavın 5 ine de girebilirsiniz. Ancak siz yinede hangi alanlardan tercih yapacaksanız o alanların sınavlarına giriniz. Yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıda zaten gerekli tüm LYS ve YGS Bölümleri Puan Türleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

YGS LYS’yi Ne Yüzde Kaç Etkiliyor ?: En çok merak edileni en sona sakladığımızı düşünmeyin. Sırayla gittiğimiz için bu başlık sona kaldı. Öğrenciler merak ediyorsunuz ki “YGS kötü geçti LYS ne kadar iyi olması lazım ?” diye bir çok soru soruyorsunuz. YGS kötü geçenlerin moral bozmasına gerek yok. Çünkü Yüzde 28 ile 32 arasında bir rakam etkilemektedir. YGS kötü geçti diye sakın dersleri boşlamayın. İki sınavda bir bütün olduğu için daha sıkı çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak sizlere son kez sınav tarihlerini hatırlatmak istiyoruz.

LYS SINAV TARİHLERİ
13 Haziran Cumartesi saat 10.00’da LYS-4 (Tarih, Coğ-2, Fel. Gr ve Din Kül)
14 Haziran Pazar saat 10.00’da LYS-1 (Mat-2, Geometri)
14 Haziran Pazar saat 14.30’da LYS-5 (Yabancı Dil Sınavı)
20 Haziran Cumartesi saat 10.00’da LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)
21 Haziran Pazar saat 10.00’da LYS-3 (Edebiyat, Coğrafya-1)

Not:Başlık Olarak Kaç LYS Sınavı Var diye geçtik bizde biliyoruz sonundaki “S”harfinin Sınavı kelimesinin kısaltılmış hali olduğunu fakat aramalarda daha kolay ulaşabilmeniz için bu şekilde başlık koymak zorunda kaldık.

Kaynak

Kaynak

Bir önceki yazımız olan Hava Harp Okulu Öğrenci Alımı Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde 2015 Yılı Askeri Öğrenci Alan Kurumlar, Askeri Öğrenci Alımı Yapan Komutanlıklar ve Hava Harp Okulu 2015 Yılı Başvuru Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.