İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

McDonalds ve Burger King Bayilik Açma Şartları ve Franchise Ücreti

McDonalds ve Burger King Bayilik Açma Şartları ve 2016 Yılı Franchise Ücreti

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde özellikle son yıllarda “fastfood” diye tabir edilen hızlı üretilen ve tüketilen gıdaların satıldığı restoran zincirlerinin sayısı ve müşterilerinin çok büyük bir oranda arttığı gerek istatistiksel olarak gerek ise basit bir deyişle gözlemsel olarak bilinmektedir. Çok sayıda ilde ve hatta ilçelerde McDonalds ve Burger King zincirlerinin sayısının arttığı görülüyor. Özellikle büyük şehirlerde bazı ilçelerde birden fazla Burger King ya da McDonalds restoranına rastlamak mümkündür. Dolayısıyla insanların aklına uygun bölgelerde Mcdonalds ya da Burger King şubesi açma fikri geliyor. Öncelikle McDonalds şirketinin franchising sistemi hakkında bilgi verelim.

MCDONALDS-BURGER-KING-FRANCHISING-KOSULLARI

McDonalds Franchising Sistemi

• McDonald’s, işletmeciliği sadece şahsın kendisine verir. Bu kişi başkalarıyla parasal ya da başka şekilde ortaklık içinde olamaz. Şirketlere işletmecilik veremez.

• İşletmecinin, tüm zaman ve gücünü restoranın işletilmesine ve idaresine ayırması gerektiğinden; McDonald’s işletmecisi başka işlerin sorumluluğunda ya da yönetiminde olamaz.

• İşletmeciler her zaman işinin başında olan işletmecilerdir, uzaktan idare edenler değildirler.

• McDonald’s bir bölge imtiyazı vermemektedir, verilen lisans yalnızca bir restoranın işletmeciliği ile sınırlıdır.

• Yatırım maliyeti restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte 400.000- 500.000 USD + KDV arasındadır.

• İşletmeci adayı ile 10 yıllık sözleşme yapılır. İşletmeci adayı, McDonald’s’a 30.000 USD + KDV başlangıç ücreti öder.

• İşletmeci, lisans aldığı süre boyunca, aylık net satışları üzerinden reklam katkı payı, belli bir yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemektedir.

Eğitim Koşulu

McDonald’s işletmecilerinin başarılarının bir nedeni ise lisans almadan önce katıldıkları, en ince detayına kadar McDonald’s işini öğrendikleri eğitim programıdır. Bu program, katılım ve performansa bağlı olarak 6 – 8 ay sürmektedir. Full-time olan bu program genellikle restoranlarımızda geçmekte, ayrıca merkez ofisimiz tarafından verilen kurslarla takviye edilmekte ve değişik birçok safhadan oluşmaktadır.İlk iki ay temel operasyon öğretilmekte ve bunu takip eden süre ise değişik müdür sorumluluk ve görevlerinin gösterilmesini kapsamaktadır. En son olarak da Hamburger Üniversitesi tarafından verilen “Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu”una katılım sağlanmasıyla işletmecilik eğitimleri tamamlanmış olur.  Ayrıca bu program süresince işletmeci adayı bazı seminer ve konferanslara katılır ve McDonald’s yetkilileriyle temaslarında A’dan Z’ye McDonald’s işiyle ilgili bilgilendirilir. Sadece, bu eğitim programını başarıyla tamamlayan kişiler McDonald’s lisansını alma  imkanına kavuşabilirler.

BAŞVURU ŞEKLİ

Başvuru formunun değerlendirilmesi,

• İlk mülakat,

• İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun bulunan bir restoranda gerçekleşen 5 günlük “İş Başında Değerlendirme” (İBD) programı,

• Üst yönetimle yapılan son mülakat.

• Bir önceki adım, her iki taraf için olumlu ise bir sonraki adıma geçilir. İşletmeci adayı, karşılıklı nihai mutabakattan sonra 6 – 8  ay sürecek uzun eğitim programına başlar.

McDonalds 2016 – 2017 Yılı Bayilik Başvurusu Formu

McDonald’s Türkiye’nin resmi internet web adresi sayfası olan https://www.mcdonalds.com.tr/Kurumsal/Franchising/Basvuru/ sitesinden başvuru formuna ulaşmanız mümkündür. Ayrıca franchising yani bayilik hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için McDonald’s Türkiye’nin Franchising Departmanını arayabilirsiniz.

Burger King Franchising Sistemi

Burger King restoran işletmeciliği için verilen franchising lisans süresi 20 yıldır. 20 yıl boyunca lisansı alan işletmeciler ilgili marka adı altında ticari faaliyet gösterme hakkına sahip olmaktadır. Franchising sistemine seçilen işletmeciler TAB Gıda tarafından verilen eğitim programına katılarak işletmeci olma hakkını kazanırlar.

Burger King Bayilik Bedeli

Yatırım bedeli, Burger King® için 500.000 USD+KDV ’den başlamaktadır. TAB Gıda’nın Sub franchisee’lere verdiği restoran işletmeciliği süresi Burger King® için 20 yıldır. Verilen lisans sayesinde, lisans alan kişi sahip olduğu restoranda ve ilgili marka altında ticari faaliyet göstermeye hak kazanmaktadır. Her ay, net ciro üzerinden %13 royalty alınmaktadır.

Burger King Açmak İçin Uygun Yer Seçimi

İş yeri giriş katında olmalıdır. Giriş katı minimum 120 m2, toplam kapalı alan ise minimum 300 m2 olmalıdır. Ön cephe genişliği; minimum 6.5 m, her kat için tavan yüksekliği minimum 2.90 m olmalıdır. Food Courtlarda yer alan restoranlarımız için depolar dâhil 100 m2 alan yeterli olacaktır.

Bunların dışında yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler, alışveriş merkezleri, sinema, okul, dershane yakınları, hızlı servis işletmeciliğine uygun ana arterler restoran açılacak mekânda aranan özellikler arasındadır.

Restoran açılacak lokasyon Tab Gıda yetkilileri tarafından onaylanır ve kiralanır. İş yerinin giriş katında olma zorunluluğu dışında, kiralanan lokasyonda gerçekleşen inşaatın uygunluğu ilgili markaların standartları doğrultusunda kontrol edilir.

Burger King bayilik hakkında detaylı bilgi almak için; (0212) 310 66 00 numaralı telefondan ve franchise@tabgida.com.tr adresinden Franchise Departmanı’na ulaşabilirsiniz.

Burger King 2016 2017 Yılı Bayilik Başvuru Formu

Burger King bayiliği açmak için franchising başvurusunda bulunmak isteyen adayların Burger King’in resmi internet web sayfası adresi olan http://www.burgerking.com.tr/hakkimizda/franchising/franchising-on-basvuru-formu sitesinden başvur formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler doğrultusunda doldurulması gerekmektedir.

McDonald’s ya da Burger King şubesi açmak isteyen adaylar için tavsiyeler;

• Şube açmak istediğiniz yerin yakınlarında açacağınız bayiliğin olmaması önemli bir durumdur.

• Göz önünde olan, daha önce keşfedilmemiş yerleri tercih edebilirsiniz.

• Öğrencilerin, sinemaların, tiyatroların, sık kullanılan toplu taşıma duraklarının yakınlarındaki yerler gibi işlek yerlerde bayilik açmak kazanç açısından daha faydalı olacaktır.

• Turistlerin sık ziyaret ettiği turistik bölgelerde şube açmak da popüler fikirler arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. ferhat arici dedi ki:

  bayilik acmak icim gorusme yapabilecegimiz bir telefon numarasi varmi acaba

 2. Sıtkı ışık dedi ki:

  G Antepte bir bayilik alıp açmak istiyorum

 3. Selami Aktepe dedi ki:

  Merhaba odenen$400bin her on yildami odenecek $30bin heryilmi odenecek yer decorunu kim yapiyor lisans uzatmak icin ne araniyor toplam kaca mal oluyor

 4. Tekin dedi ki:

  McDonald’s

 5. Tekin dedi ki:

  Merhaba Ben şuan İsveç’te yaşıyorum Burada restorant işletiyorum Ve pizza ve hamburger türü yemektir yapıyorum Ve bu işi türkiye’de yapmak istiyorum artık Ve bilmek bektenz Bayiliği almak istiyorum Ve bu konu hakkında beni bilgilendirsen sevinirim

  1. Kazım İSLAM dedi ki:

   Ben Sakarya Hendek ilcesinde yaşamaktayım Hendek ilcesinde böyle bir kuruluş yok acmak istiyorum istenilen rakam nakitmi yoksa taşinmaz teminat kabul edilirmi yer müsait olduğunda kirası biz işletmecilermi yoksa sizler tarafındanmı ödeniyor bununla ilgili geniş detay almak istiyorum bunun icin bana dönüş yapılıtsa memnun olurum saygılar