İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

MEB Şubat 2018 10 Bin Öğretmen Ataması

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde üniversitelerin öğretmenlik ya da matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi alanlardan mezun olmuş olan öğretmen adaylarının bir çoğu atama beklemektedir. Bildiğiniz üzere 2017 yılı Temmuz ayında MEB tarafından 20 bin öğretmenin ataması gerçekleşmişti. Kalan 10 bin atamanın ise 2018 yılının Şubat ayında gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu atama ile birlikte öğretmen adaylarının kafasında da bazı sorular mevcuttur.

Şubat ayında yapılacak olan atamalarda kontenjan sayısının artıp artmayacağı ise henüz bilinmemektedir. Mülakatlar sebebi ile de atama tarihlerinde uzamalar olmaktadır. Atamalar nasıl oluyor ve neye göre karar veriliyor diye soracak olursanız sizlere hemen açıklayalım. Her yıl bütçe ile birlikte atama yapılacak personel sayısı belirlenmektedir. Bu durum 2017 yılı için 30 bin öğretmenin atanması kararının alınmasını sağladı.

Atanmak İçin Gereken Puan

Adayların atama işlemleri, sözlü sınavda alınan puanlar esas alınarak öğretmenlerin tercihlerine göre yapılacak. Sözlü sınavdan en az 60 puan alan adaylar, öğretmen olarak atanabilecek.

Ancak henüz 20 bin öğretmen atanmış durumdadır. Kalan atamanın ise 2018 yılında yapılması planlanmaktadır. Ancak kontenjan rakamının daha da artması şu anda yapılan açıklamalar doğrultusunda mümkün gibi durmamaktadır. Çünkü MEB daha fazla atama yapabilmek için öncelikle Maliye’ye başvurmalıdır ve bu durum bütçeler doğrultusunda Maliye tarafından değerlendirilip ortak bir karara varılmasını sağlamaktadır.

Atama Sonucunu Öğren

Öğretmen adayları “http://atama.meb.gov.tr/” atama sonuçlarını öğrenmek istediklerinde; bu adrese gidin. Burada T.C Kimlik numaranızı yazarak sisteme girin. Böylece anında sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

Bu durumda öğretmen adayları da 2018 yılı bütçesinin yüksek olması konusunda umutlanmaktadır. Çünkü MEB daha yüksek bir atama kadrosu belirlerse atanacak öğretmen sayısı da o oranda artmaktadır. Dolayısıyla MEB için 2018 yılında ayrılan bütçenin geçen yıla oranla daha fazla olma durumunda MEB tarafından belirlenen atama kontenjan sayısının da artması mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.