İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Türkiye Genelinde Erken Seçim İçin Oy Verme Süresi Bitti

Türkiye Genelinde Erken Seçim İçin Oy Verme Süresi Bitti

Merhaba Sayın Okurlarımız. 1 Kasım Erken Seçimler yani 26.Dönem Milletvekili Seçimleri saat 17.00 itibariyle sona erdi ve sandıklar kapandı.Bildiğiniz üzere doğu illerinde bulunan illerimizde seçimler 1 saat erken başlamıştı ve bu yüzden deYüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre bu 32 ilde oy verme işlemi 16.00’da sona erdi. Saatler 17.00’ı göstermesiyle beraber ise Türkiye Genelinde oy kullanma işemleri sona erdi ve artık sandıklarda bulunan oyların sayılıp YSK’ya bildirilmesi işlemlerine geçilecek. Biraz istatistik bilgileri verecek olursak bu seçimlerde seçmenler Türkiye genelinde kurulan 175 bin 6 sandık kuruldu ve bu sandıklarda oylarını kullandı. Şimdi merak edilen konu ise sandıklarda bulunan oyların sayılıp bildirilmesi gereken yerlere ne zaman ulaşacağı ve sandıklardan çıkacak olan sonuçların nasıl yansıyacağı konusu oldu. Bu konuda da bilgi verelim.

YSK SANDIKLAR 1 KASIM

OYLARIN SAYILMA İŞLEMLERİ

Şunu belirtmek istiyoruz ki bu süre sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere gitmiş olan yani biraz son dakikaya bırakmış ve sandıkta bekleyenlerin oylarını kullanılmalarına sandık kurulu başkanları tarafından izin verilecektir. Yine belirtmekte fayda var ki yurt dışındaki seçmenler için gümrük kapılarında oy verme işlemi de an itibariyle sona erdi.

YURTDIŞINDAKİ OYLAR

Vatandaşın merak ettiği bir diğer konuda yurtdışından getirilen oyların ne zaman sayılacağı konusu. Yurtdışından gelen oylarda ülkemizdeki oylar ile aynı anda açılacak ve sayılacaktır.

Yurtdışındaki sandıklardan biraz bilgi verecek olursak bu erken seçimlerde Yurt dışındaki seçmenler için 54 ülke, 113 temsilcilikte sandık kurulmuştur. Yurtdışındaki oy verme işlemleri biraz daha erken başlamış yani 8 Ekim’de başladı ve 25 Ekim’de sona ermiştir.Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilmiştir.

OYLARIN SAYILMASI

17.00 itibariyle oy kullanma işlemi sona erdiğinden Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan yurtdışındaki  oylar da diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılacaktır.

Kaynak:Editör
kaynak

 

Bir önceki yazımız olan Polis Özel Harekat Olmak İçin Boy Kilo Şartları ve Yaş Kriteri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.