İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

18 Yaş Altındakilere Bireysel Emeklilik Yolu Görünüyor

18 Yaş Altındakilere BES Gelecek Mi ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere ülkemizde Bireysel Emeklilik tam anlamıyla işlevini görmüyor ve çoğu kişi tarafından da tercih edilmiyor. Durum böyle olunca Bireysel Emekliliğin daha aktif olarak kullanılabilmesi amacıyla 18 yaşın altında olan çocuklara ve gençlere Bireysel emeklilik olma hakkı tanınması gündeme alındı.Yeni hazırlanan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Yönetmelik Taslağı içerisinde özellikle de çocuklarını sigortalı yapmak isteyen ailelerin tercih etmesi beklenirken ayrıca bu emeklilik yöntemi ile çocukların ileriye dönük planlar yapabilmesi,para biriktirip ilerisini düşünmesi yani kısaca tasarruf ve geleceği düşünme konusunda bir ön hazırlık yapmasının önü açılacak. İleride çocuklarınızın sigortam yok diye üzülmesini istemiyorsanız hazırlanmış olan BES Taslağının içeriğini detayları ile öğrenmenizde fayda var.

Para Biriktirmeyi Kolayca Alışkan Haline Getirin: En Etkili Para Biriktirme Yöntemleri

18 YAŞ ALTI EMEKLİLİK

BES İÇİN DEVLET KATKISI NE KADAR OLACAK

18 Yaşın altında olanların Bireysel Emeklilik yaptırmaları durumunda reşit olan vatandaşların yaptırdıklarında olduğu gibi %25 oranında bir devlet katkısı yine bu oranda ya da buna yakın bir oranda olabilir. Ülkemizde 18 yaş altında olan çocuk ve gençlerin sayısı 23 Milyona yakın olduğundan çıkacak bir 18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik Yolu ile milyonlarca genç emeklilik için erken adım atmış olacaktır.

KATKI ARTABİLECEK

Bireysel Emeklilik Yönetmelik Taslağının bir an önce son şeklini almasıyla beraber imkanı olan ve bu yüzden yüksek oranda katkı payından faydalanmak,ödemek isteyenler yalnızca brüt asgari ücret üzerinden devlet katkısı alabildiğinden aile üyeleri için ayrı hesapların açılmasıyla beraber devlet katkısının daha yüksek olması bekleniyor. Yani daha fazla para ödeyebilme imkanı sunulmuş olacak.

GELMİŞ ÜLKELERDE UYGULANIYOR

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın önemli ülkeleri bu sistemi uzun yıllardır kullanıyor. Ailelerin çocukları için ileriye dönük yatırımlar yapmasının teşvik edildiği,çocukların ileride mağdur olmaması için kenara bir miktar düzenli bir şekilde para atılması gerçekten mantıklı bir uygulama. Eminiz ki ülkemizde de 18 yaş altı grubunda olanlar için Bireysel Emekliliğin taslağında yapılacak olan bu değişiklik ile hem sigorta şirketleri kazanmış olacak hem de gençlerimiz ileriye dönük yatırımlarına daha küçük yaştan itibaren başlamış olacaktır.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN FAYDALI

Bu sistem sayesinde çocukların para yönetimini öğrenmesi de hedefleniyor. Yani ülkemizde yaşanan ekonomik durumlardan çocukların bihaber olmasının önüne geçilecek,ileride geçim sıkıntısı çekmemeleri için onlara erken yaşta bu alanda teşvik sağlanmış olacaktır.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan Polis Özel Harekat Olmak İçin Boy Kilo Şartları ve Yaş Kriteri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.