İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kolayca Alışkanlık Haline Getirebileceğiniz Para Biriktirme Yöntemleri

02.03.2019

Günümüz ekonomik koşulları değerlendirildiğinde, para biriktirmek herkesin yapması gereken bir eylemdir. Ancak sürpriz harcamalar, gelir düzeyinde yaşanan değişiklikler ya da çeşitli başka sebeplerle para biriktirmek sürekli ertelenir. Oysaki çok basit adımlarla tasarruf etmek ve para biriktirenlerin dünyasına adım atmak mümkün.

Para Nasıl Biriktirilir?

Aslında para biriktirmek ve kilo vermek birbirine oldukça benzer iki eylemdir. İki durumda da hesaplamalar yapmanız ve rakamlara hakim olmanız gerekir. Detaylandırmak gerekirse kilo vermek için yapmanız gereken iki şey vardır:

  • Aldığınız kalori miktarını düşürmek
  • Harcadığınız kalori miktarını artırmak

Farklı bir perspektiften değerlendirdiğinizde para biriktirmek için de bu adımların farklı varyasyonlarını kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz:

  • Harcadığınız para miktarını düşürmek
  • Kazandığınız para miktarını artırmak

Para biriktirmek illa ki ayda binlerce lirayı kenara ayırmak anlamına gelmez. Yaptığınız harcamalardan küçük tasarruflarla kenara koyacağınız miktar, hem para biriktirme alışkanlığı edinmenizi hem de acil durumlar için harcayabileceğiniz bir bakiye oluşmasını sağlar.

Genel Para Biriktirme Taktikleri

Para biriktirmek için yapılan tasarruf genelde insanların kafasında yanlış bir algıya neden olur. Pek çok kişi para biriktirebilmek için temel ihtiyaçları için yaptığı harcamayı kısmaya çalışır. Oysaki tasarruf, temel ihtiyaçların kısılmasıyla değil, lüks tüketimin azaltılmasıyla yapılır. Tasarrufla birlikte birikim de gelir. Lüks tüketimi azaltarak hatta tamamen hayatınızdan çıkararak yapacağınız tasarrufu gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız. Temel ihtiyaçlarla ilgili kendinizi zora sokmak yerine düzenli olarak almak zorunda olduğunuz ürünlerin daha uygun fiyatlı muadillerini tercih edebilirsiniz.

1. Lüks tüketimi hayatınızdan çıkarın

Lüks tüketim denilince hemen herkesin aklına araba, cep telefonu, bilgisayar gibi yüksek giderli harcamalar gelir. Ancak lüks tüketim denilen şey aslında gelire göre değişkenlik gösterir. Elbette ki saydığımız ürünler de lüks tüketim içerisindedir ancak asgari ücretli çalışan birinin, haftanın birkaç günü uluslararası bir kahve markasının dükkanından kahve içmesi de onun bütçesine göre lüks tüketimdir. Sosyal yaşantınızı sıfıra indirin demiyoruz ancak bu tarz yerlere gitme sıklığınızı düşürerek tasarruf için ilk adımı atabilirsiniz.

Bunun haricinde örnek verdiğimiz cep telefonlarıyla ilgili de özellikle ülkemizde büyük bir çılgınlık var. Özellikle GSM operatörlerinin faturaya ek taksitle telefon kampanyaları bu çılgınlığı körüklemiş vaziyette. Her ne kadar bu çılgınlığa dahil olmak isteseniz de ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. X markanın son model cihazını kullanmak zorunda değilsiniz. Cihazınız gerçekten kullanılmayacak hale gelene kadar kullanmaya devam ederek bu süre zarfında telefon taksitlerine vereceğiniz parayı biriktirebilirsiniz.

Özetle ne alıyorsanız alın, almadan önce kendinize şu soruyu sorun: “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?”

2. Gelir ve gider tablosu oluşturun

Gelir miktarınızı ve sabit, değişmez giderlerinizi yazın. Kalan miktar sizin aylık harcama limitinizdir. Burada para biriktirmek için iki yol izleyebilirsiniz.

Birincisi aylık toplam harcama limitinizden belli bir miktarı kenara ayırmaktır. Örneğin tüm sabit giderler çıktığında size aylık 1000 TL harcama limiti kaldığını varsayalım. Bu rakamdan her ay 100-150 TL kenara ayırarak para biriktirebilirsiniz.

İkinci bir yöntem de günlük harcama limiti hesaplayarak para biriktirmektir. Kalan aylık toplam gelirinizi ayın gün sayısına bölün. Sonuç, sizin günlük harcama limitinizdir. Yine aynı senaryoyu ele alalım. Kalan 1000 TL’lik harcama limitiniz size günlük 33,33 TL harcama imkanı verir. Bu günlük harcama limitinin ne kadar altında harcama yaparsanız günlük o kadar tasarruf edersiniz. Bu rakamdan günlük 5 TL daha az harcasanız bile ay sonunda 150 TL para biriktirmiş olursunuz. Gelir gider tablosu pek çok kişinin kolayca para biriktirebilmek ve ay sonunu rahat getirebilmek için kullandığı bir yöntemdir.

3. Tasarruf hesabı açın

Eğer elinizde para tutamıyorsanız ve bir şekilde harcıyorsanız tasarruf hesabı açmak sizin için ideal yöntem olabilir. Bankada para biriktirmek için, maaşınızı aldığınız bankaya talimat vererek yatan maaşınızın bir bölümünü açmış olduğunuz tasarruf hesabına aktarmalarını isteyebilirsiniz. Ya da direkt işvereninizle görüşüp maaşınızdan belli bir miktar kesinti yaparak bu bölümü tasarruf hesabına aktarmasını rica edebilirsiniz. Eğer tasarruf hesabınızdaki birikiminizi harcamaktan korkuyorsanız bankaya “şu zamana kadar hesap bakiyesi kullanılamaz, çekilemez” talimatı verebilirsiniz. Bu otomatik kesinti belli bir yaşam standardına alıştığınız için başlangıçta sizi zorlayabilir ancak birkaç ay içerisinde yapılan kesintiyi de tasarruf hesabınızı da unutacaksınız. Yıl sonunda ise biriken parayı gördüğünüzde emeklerinizin boşa gitmediğini görmek sizin için ruhsal bir tatmin olacaktır.

4. Kumbara alın

Hayır, dalga geçmiyoruz. Para biriktirmek için Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek yok. En geleneksel yöntem olan bozuklukları kumbaraya atarak ay sonunda tahmininizden de fazla para biriktirebilirsiniz. Dışarı çıktığınızda 1 TL ile çalışan masaj aletleri ya da boks oyunlarını görmüşsünüzdür. Bu cihazların neredeyse civarlarındaki işletmeler kadar para kazandığını söylesek ne düşünürsünüz? Çünkü bozukluk, tabiri caizse cebinizden çıkmaya en meyilli para türüdür. Bozukluk harcarken para harcıyormuş gibi hissetmezsiniz ancak eve dönüp hesap yaptığınızda kendinizi “o kadar parayı nereye verdik?” diye düşünürken bulursunuz. İşte tam bu sebeple bozukluklarınızı amaçsızca saçmak yerine kumbaraya atmanız, hatırı sayılır miktarda para biriktirmenizi sağlayacaktır.

5. 24 saat kuralı uygulayın

Eğer kendinize hakim olamıyor ve bir şeyi almayı çok istiyorsanız, o ürünü almak için kendinize 24 saat süre tanıyın. Özellikle alışveriş öncesinde pek çok insanın içinde karşı konulamaz bir dürtü oluşur. Bu dürtü alışveriş sırasında mantıklı karar vermenize engel olabilir ve sonucunda kendinizi ihtiyacınız olmayan bir ürünü satın almış bir şekilde bulabilirsiniz. Bunun için o ürünü almadan önce 24 saat beklemek oldukça tavsiye edilen bir yöntemdir. Eğer 24 saatin sonunda hala daha alışverişi gerçekleştirmek istiyorsanız alabilirsiniz. Ancak biz yine de 1. maddede önerdiğimiz yöntemi tavsiye ediyoruz.

6. Haftanın bir gününü “para harcamama günü” ilan edin

Günlük harcama limitiyle bağlantılı olarak, para biriktirmek için yapabileceğiniz şeylerden biri de haftanın bir gününde hiç harcama yapmamaktır. Günde 30 TL’lik harcama yaptığınızı varsayalım. Yalnızca haftada bir gün bu parayı harcamazsanız ay sonunda tam 120 TL biriktirmiş olursunuz. Tabii “para harcamama günü”nden bir gün önce 60-70 TL’lik harcama yapmanız para biriktirmenizi değil yalnızca gelir gider dengesini yakalamanızı sağlar. Bu yüzden para harcamama günü ilan edin ya da etmeyin günlük harcamalarınıza da dikkat göstermeniz gerekir.

7. Bireysel emeklilik yaptırın

Çalışanlar için para biriktirme yöntemlerinden biri de sigorta şirketlerinin bireysel emeklilik kampanyalarıdır. Bazı iş yerlerinde zorunlu olmakla birlikte hala daha tam olarak uygulanmayan bireysel emeklilik sistemi, emekli olduğunuzda çalıştığınız yerden alacağınız ikramiye ve emekli maaşı haricinde sigorta şirketinden de toplu halde veya maaş şeklinde gelir elde etmenizi sağlar. Ayrıca acil bir durumda bireysel emeklilik sözleşmenizi bozdurarak hesabınızda biriken parayı çekebilmeniz de mümkün. %25 oranındaki devlet katkısıyla bireysel emeklilik sistemi önemli para biriktirme araçlarından biri konumunda.

8. Maaş bankanızı değiştirin

Bazı bankalar maaş hesabına sahip müşterilerine hem başlangıçta hem de senenin çeşitli dönemlerinde ikramiye verir. Bu bankaları araştırarak maaş hesabınızı taşıyabilir ve hem başlangıç hem de sene içindeki ikramiyelerden yararlanabilirsiniz. Genelde çalışanların maaşları, iş yerleri tarafından belirlenen bankaların hesaplarına yatsa da avantajlı teklifleriyle maaş hesabı taşıma, emekliler için para biriktirme yöntemlerinden biri haline geliyor. Ancak maaş hesabınızı taşımadan önce mevcut bankanızla bir taahhüdünüz olup olmadığını mutlaka öğrenin. Aksi halde aldığınız ikramiye tazminata gidebilir.

Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Gelir düzeyleri halihazırda kısıtlı olan öğrenciler için para biriktirmek, kağıt üzerinde oldukça zor görünse de bazı formülleri uygulayarak bunu başarmak mümkün.

1. Yarı zamanlı bir işe girin

“Bu para biriktirmek değil ki para kazanmak” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak hatırlatmak isteriz ki para biriktirebilmek için önce kazanmanız gerekir. Ailenizin gönderdiği veya burs ya da kredilerden elde ettiğiniz miktar size yetmiyorsa ve ay sonunu ancak getirebiliyorsanız yarı zamanlı bir işte çalışmayı düşünebilirsiniz. Özellikle okuduğunuz bölümle ilgili bir işe girmeyi başarabilirseniz bu durum mezun olduktan sonra da fazlasıyla işinize yarayacaktır. Bu sayede bir yandan gelir seviyenizi yükseltirken diğer yandan gelecek iş hayatına kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Öğrenciler İçin Para Kazanma Teknikleri!

2. Öğrenci kimliğinin nimetlerinden yararlanın

Toplu taşımadan sinemaya, lokantalardan kafelere kadar hemen her yer öğrencilere indirim uygular. Bu yüzden sırf “prim” yapmak için lüks mekanlara gitmek yerine öğrencilere indirim uygulayan yerleri tercih ederek tasarruf sağlayabilir ve para biriktirebilirsiniz.

3. Sıfır kitap almayın

Derslerde kullanılan kaynak kitaplar pek çok öğrencinin asıl giderlerini oluşturuyor. Bu giderleri azaltmak için sıfır kitap almak yerine, aynı bölümde okuyan üst sınıf öğrencilerden kitapları daha düşük fiyattan alabilirsiniz. Ayrıca bu kaynak kitapların çoğu, okulun kütüphanesinde de bulunur. Gerekli kaynak taramasını kütüphane kitaplarından da yapabilir veya kitabın ihtiyacınız olan bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz. Bazı şehirlerdeki kitapçıların, öğrencilere taksitli kitap satışından da yararlanabilirsiniz.

4. Kendi yemeğinizi pişirin

Her ne kadar pek çok işletme fiyatlarında öğrenci indirimi uygulasa da sonuçta bu, cebinizden hiç para çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Yurtta kalan öğrenciler için olmasa da evde yaşayan öğrenciler, dışarıda yemek yemek yerine evde yemek yaparak büyük oranda tasarruf yapabilirler. Üstelik bu sayede hem sağlıklı beslenir hem de yemek yapmayı öğrenirler.

Ev Hanımları İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Genelde ev ekonomisi kadınlardan sorulur. Ev hanımlarının belli bir bütçeyle evin tüm ihtiyaçlarını gidermeleri ve aile fertlerinin karınlarını doyurmaları beklenir. Bu, söylemesi kolay olsa da hayata geçirmesi oldukça zor bir eylemdir ancak tavsiyelerimizi uygulayarak hem tüm bunları yapabilir hem de para biriktirebilirsiniz.

Evden İş Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim?

1. Düzenli olarak tükettiğiniz malzemeleri toplu alın

Özellikle ev ekonomisini idare eden kadınlar için para biriktirme yollarından biri de temel tüketim malzemelerini toplu bir şekilde satın almaktır. Çamaşır, bulaşık deterjanı gibi evinizde düzenli olarak tükettiğiniz bir malzemeyi artık hemen her şehirde bulunan toptan fiyatına satış yapan marketlerden toplu alarak para biriktirebilirsiniz. Bu tarz marketler, toplu alımlarda hatırı sayılır bir iskonto uygular. Böylece hem kaliteden ödün vermemiş olursunuz hem de temel giderlerinizle ilgili kendinizi zora sokmadan tasarruf edersiniz.

2. Marketlerin ve mağazaların indirimlerini takip edin

Tüm marketler, haftanın belli günlerinde bazı ürünlerine indirim uygularlar. Bu marketlerin haftalık kataloglarını takip ederek ihtiyacınız olan bir ürünü indirimli fiyattan alabilirsiniz. Para biriktirirken şunu aklınızdan çıkarmayın: Birikim tasarrufla başlar. Birkaç liralık tasarruf size çok yüksek görünmeyebilir ancak tasarruf ettiğiniz miktarı aylık olarak hesapladığınızda biriktirebileceğiniz parayı net olarak görebilirsiniz.

Ayrıca hemen hemen tüm mağazalar özellikle sezon değişikliklerinde stoklarını eritebilmek için ürünlerinde büyük oranda indirim yaparlar. İhtiyacınız yokken sırf indirimde diye gidip gelecek kış için kendinize bir palto almayın ancak sezon sonu indirimlerini takip ederek yarının tasarrufunu bugünden yapmaya başlayabilirsiniz. Sezon sonu indirimleri genellikle mevsimlerin son aylarında yapılır ancak bazı mağazalar dört yerine iki indirim sezonu uygulayabiliyor.

3. Kaliteli markaların muadillerini bulun

Bazı marketlerin kendilerine ait ürünleri olduğu dikkatinizi çekmiştir. Tereyağından peynire, bulaşık deterjanından yüzey temizleyiciye kadar marketin kendine ait markaları bulunur. Bu markalar marketlere ait olsa da aslında tanınmış markalarla yapılan anlaşmalar ile üretilen ürünlere marketlerin kendi markalarını basmaları ile piyasaya sürülür. Özetle, aslında kalitesiz olduğunu düşündüğünüz için almaktan vazgeçtiğiniz X market markalı ürün, severek kullandığınız Y markası tarafından üretilir. Bu tip ürünleri, ürünün açıklama kısmında yer alan “üretici firma bilgileri”nden öğrenebilir ve aynı kalitedeki ürünü daha ucuza alabilirsiniz.

4. Faturaları düşürün

Günün büyük bölümünü iş yerinde geçiren eşiniz, evde ne kadar elektrik, su ve doğal gaz tükettiğinizi bilemez. Bu faturaların düşürülmesinden sorumlu olan sizsiniz. Özellikle yapılan son fiyat güncellemeleriyle kulağa imkansız gibi gelse de bazı pratik adımlarla faturalarınızı düşürebilirsiniz.

  • Kullanmadığınız cihazın fişini çekin.
  • Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce lavaboda yıkamayın.
  • Gece 22:00’dan sonra bazı şehirlerde elektrik ve su tüketimi indirimlidir. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi bu saatten sonra çalıştırın.
  • Ay sonunda hattınızda kullanmadığınız dakikalar ve internet kotası kalıyorsa daha düşük bir pakete geçin.

Bu gibi adımları izleyerek giderleri azaltabilir ve evde para biriktirmeye başlayabilirsiniz

İşverenler İçin Para Biriktirme Yöntemleri

İş yerleri genelde gelir gider düzeyi belli olan işletmelerdir. Bu nedenle işverenlerin tasarruf yaparak para biriktirebilmeleri için önlerindeki tek yol, gereksiz harcamaları kısmaktır. Bu kimi zaman bir çalışanı işten çıkarmak gibi can sıkıcı bir yol olabileceği gibi kimi zaman neredeyse hiç ziyaretçi almayan internet sitesini veya sosyal medya hesaplarını kapatmak gibi pratik bir seçenek de olabilir.

Özellikle büyük işletmelerin en yüksek gider kalemlerinden biri reklam harcamalarıdır. Bu nedenle reklam verirken büyük bir titizlik göstermeniz doğru bir yaklaşım olur. Reklam ajansıyla yapacağınız görüşmelerde, vereceğiniz reklamın tahmini etkisini mutlaka sorun. Eğer size rakamlarla konuşmak yerine vaatlerle gözünüzü boyamaya çalışıyorlarsa başka bir ajansla çalışmanızın vakti gelmiş olabilir.

Gelir seviyenizi artırırken giderlerinizi düşürebileceğiniz bir diğer seçenek de satışlarınızı internete taşımaktır. Günümüzde internet alışverişleri neredeyse mağazadan bir şey almak kadar popüler hale gelmiş vaziyette. İşletmenizi çevrimiçi dünyaya taşıyarak gelir düzeyinizi artırabilir veya tamamen internet satışı yapan bir firma haline dönüşebilirsiniz. Ancak bu önemli adımı atmadan önce kapsamlı bir maliyet muhasebesi yapmayı unutmayın.

İşverenler Bu Makale Sizin İçin: Parayla Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Yanlış Duymadınız! Reklam İzleyerek, Tıklayarak Para Kazanmak Mümkün! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.