İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2015 Yılı Düşük Puanla Öğrenci Alan Üniversite Bölümleri

27.06.2015

Üniversite En Düşük Puanları ve Bölümleri Hangileri ? Kontenjan Sayıları

Merhaba Sayın Okurlarımız. Son yapılan LYS sınavınında yapılmasının ardından öğrenciler büyük bir heyecanla sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeye koyuldu. 26 Haziran ile 1 Temmuz arasında sonuçların açıklanması bekleniyor fakat ÖSYM‘den henüz resmi bir açıklama gelmedi. Öğrenciler şimdiden puanlarına uygun olan bölümleri araştırmaya koyuldu. Peki ama Geçen yıl ve bu yıl en düşük puanla hangi bölümleri seçebilirim ? diye merak eden öğrenciler için hazırlanmış olan tabloya bakmanızı tavsiye ediyoruz. Tablo içerisinde Başarı Sıralaması,Kontenjan Sayıları,En Düşük ve En Yüksek Puanlar yer aldığı gibi hangi üniversite hangi bölümden ne kadar puanla öğrenci alımı yapmış tüm detayları öğrenebileceksiniz.

ÖSYM Tercihleri En Düşük

Tablo İçerisinde sadece Devlet Üniversiteleri değil Vakıf Üniversiteleri yani Özel Üniversitelerin de bölümlerine ilişkin puanlar yer almaktadır. Bu neden bu kadar önemli bilmeyenler için belirtelim ki tabloda yer alan en düşük puan o yıl üniversitenin o bölümüne en düşük kaç puanla öğrenci alındığını göstermektedir. Yani kendi puanınız ile bir karşılaştırma yapabileceksiniz. Sayısal,Sözel ve Eşit Ağırlık Alanlarından tercih edebileceğiniz yüzlerce bölüm bulunmaktadır.

Öğrencilerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği Sağlık Bölümleri arasında yer alan Hemşirelik,Sağlık Yönetimi gibi bölümlerin yanı sıra Mühendislik bölümleri de çizelge içerisinde yerini almıştır. Burslu ya da Burs olmadan kazanabileceğiniz yazabileceğiniz tercihte bulunabileceğiniz bu liste oldukça faydalı olacaktır. TM -1 ve TM-2 yine bunlara ek olarak MF-2, MF-3 ve MF-4 alanlarından tercihte bulunabileceğiniz üniversite bölümleri detaylı bir şekilde verilmiştir. Dil Öğrencileri içinde DİL-1 olarak belirtilmiş olan alanlara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Sadece Batıda ya da Güneyde bulunan Üniversiteler değil son zamanlarda büyük bir gelişme kaydeden Doğu İllerinde bulunan Üniversitelerin puanlarına ve kontenjanlarına ayrıca dikkat etmenizi öneriyoruz. Puanınız eğer batıda bulunan bir üniversiteye girmek için yetmiyorsa aynı bölümü Doğu illerinde yer alan üniversitelerin birisinde okuyabilirsiniz. 1 Sene daha hazırlanmak yerine hayata erken atılmak için mantıklı bir tercih olacaktır.

En Düşük Taban Puan Üniversite Bölümleri ⇐⇐ için (Kırmızı bağlantıyı kullanın.)

Üniversite Tercih 2015 Haberleri ⇐⇐İçin (Mavi Bağlantıyı kullanınız)

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.