İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019’da SSK ve BAĞ-KUR Emeklilerine Ne Kadar Zaman Yapılacak?

Ülkemizde emekli maaşı almaya hak kazanmış olan yaklaşık 12 milyon kişi var. Bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişileri de hesaba katacak olursak, hayatını bir emekli maaşıyla sürdürenlerin sayısı oldukça fazla. Yaşamakta olduğumuz ekonomik sarsıntının sebep olduğu, temel gıda ve ihtiyaç maddelerindeki fahiş fiyat artışı, özellikle emekli maaşından başka bir geliri olmayan ailelerin geçim sıkıntısını daha da derinleştirmiş durumda. Bu yüzden emekliler için, 2019’un Ocak ayındaki maaş artışı her zamankinden çok daha önemli.

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerinin 2019’da Alacağı Zam Oranı Belirmeye Başladı

Eskiden kalma bir ağız alışkanlığıyla SSK ve BAĞ-KUR’lu dediğimiz 4-A ve 4-B sigorta kollarından emekli olanların sayısı, toplam emekli sayısının yaklaşık olarak 3’te 2’sini oluşturuyor. Bu geniş emekli kitlesi, Eylül ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından, 2019 yılında alacakları zam oranını öğrenmeye biraz daha da yaklaştılar.

Bilindiği gibi emekli maaşları her sene, Temmuz ve Ocak aylarında olmak üzere 2 defa, önceki 6 aylık enflasyon verileri dikkate alınarak yapılan bir hesaplamayla yeniden belirleniyor. Yani kısaca, emeklilerin maaşına her sene Ocak ve Temmuz aylarında zam geliyor. Önümüzdeki Ocak ayında, 2019 yılının ilk 6 ayında geçerli olacak zam oranları belli olacak. İçinde bulunduğumuz Ekim ayı itibarıyla açıklanan Temmuz-Ağustos-Eylül ayı verileri bu zam oranını hesaplamak için henüz yeterli olmasa da, bir fikir verebiliyor.

Eldeki Verilerle Ocak Zammı %9,34!

TÜİK, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı TÜFE ve ÜFE değerleri üzerinden hesaplanan enflasyon oranını %9,34 olarak açıkladı. Bu oran 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde ödenecek olan emekli maaşlarının hesaplanması için henüz yeterli değil. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin hak kazanacağı zam oranı, önümüzdeki 3 ayın verileri de belli olduktan sonra kesin olarak hesaplanacak. Bu veriler aynı zamanda emekli memurların da toplu sözleşmeden kaynaklanan %4’lük maaş artışına ek olarak alacakları farkı belirlemekte de kullanılıyor. Halen çalışmakta olan ve emekli memurların enflasyon farkı alabilmesi için 2018’in ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3,5’i aşması gerekiyordu. İlk 3 aylık enflasyon oranının % 9,34 çıkmasıyla birlikte memurlara ve memur emeklilerine en az % 5,84’lük enflasyon farkı verileceği ve böylece maaşlarına yapılacak zam oranının da en az % 9,84 olacağı ortaya çıktı.

Ekim-Kasım-Aralık Enflasyon Tahmini 10,65

2018 Temmuz ayında memur ve emekli memur maaşları %8.67, BAĞ-KUR ve SSK emekli maaşları ise %9.17 oranında artmıştı. 2019 yılının Ocak ayında, memur ve emekli memur aylıklarında %4 oranında toplu sözleşme gereği artış yapılacak. Buna ek olarak, 2018’in ikinci yarısında %3.5’i aşan enflasyon farkı ödenecek. Üç aylık dönemde memurlar için ortaya çıkan %5,84 oranındaki enflasyon farkı, memur ve emekli maaşlarında toplamda %9,84 oranında bir artışı getiriyor. Önümüzdeki 3 aylık dönem için yapılan enflasyon tahminleri tutacak olursa, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına %11,15 oranında zam yapılacak. Böylece bugün 2.150 TL olan en düşük memur emekli aylığı Ocak ayında 2.389 TL’ye yükselecek. 239 TL ila 1.354 TL arasında değişecek.

SSK ve BAĞ-KUR Emekli Aylıkları En Az %9,34 Artacak

Tahminler, önümüzdeki 3 aylık dönemde de enflasyon oranının en az ilk 3 aylık dönemdeki kadar yüksek olacağı yönünde. Bu da, 2019 maaş artışının en az %9,34 oranında gerçekleşeceği anlamına geliyor. Bu durumda 2019 yılının ilk 6 aylık yarısında en düşük;

  • Memur maaşı 3441 TL, emekli memur maaşı 2360 TL,
  • SSK emekli maaşı 1874 TL,
  • BAĞ-KUR maaşı 1677 TL,
  • BAĞ-KUR emekli maaşı ise 1273 lira olacak.

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasının işleyişi ile ilgili usul ve esaslar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile düzenlenir. Amacı, sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortası bakımından kişileri güvence altına almak olan kanun, bu sigortalardan kimlerin yararlanacağını, bu kişilere hangi hakların sağlanacağını ve bu hizmetin nasıl ve hangi yöntemlerle finanse edileceğini belirler. Kanun 55. maddesiyle, hak sahiplerinin ülkenin değişen ekonomik şartlarından etkilenerek gelir kaybına uğramaması için gerekli düzenlemeyi de yapar. Bu kanun gereği, çalışanlara ve emeklilere verilen maaşlar, her yıl Ocak ve Temmuz aylarından itibaren geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları (TÜFE) genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirlenir.

2019 BAĞ-KUR ve SSK emekli maaş oranları, 3 Ocak 2019 tarihinde TUİK tarafından TÜFE oranlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacak.

Bir önceki yazımız olan 2019 Özel Harekat PÖH Maaşları Ne Kadar? Doğu Maaşları ve Terör Tazminatı başlıklı makalemizde Doğuda Görev Yapan Polis Özel Harekat Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.