İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 DGS Başvurusu Nasıl Yapılır? DGS Başvuru Ücreti Nereye Yatırılır?

29.04.2019

Bir ön lisans programında okuyan ve lisans eğitimine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin girmek zorunda oldukları DGS 2019 yılı başvuru koşulları ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. Bu sayede, DGS’ye girmeyi planlayan öğrencilerin kafasındaki “DGS 2019 başvuru şartları nelerdir, DGS 2019 ne zaman” gibi sorular da yanıt bulmuş oldu.

Ön lisans (meslek yüksekokulu) programında okuyan öğrencilerin dört yıllık bir fakülte programına geçiş yapmaları için girmek zorunda oldukları DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile ilgili detaylar belli oldu. Her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavla ilgili detaylar, kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla adaylara duyuruldu.

DGS 2019 Ne Zaman?

ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre DGS 2019 başvuruları 26 Nisan’da saat 10:30’da başladı. Başvurular 8 Mayıs’ta saat 23:59’da sona erecek. Ayrıca resmi başvuru tarihlerini kaçıran adaylara da 21 Mayıs’ta son bir şans tanınacak. 26 Nisan – 8 Mayıs tarihlerindeki başvuruları kaçıran adaylar, geç başvuru ücreti ödeyerek 21 Mayıs’taki geç başvuru tarihinden yararlanabilecek.

DGS 2019 Başvuru Ücreti Ne Kadar?

2019 yılında gerçekleştirilecek olan Dikey Geçiş Sınavı’na başvuru ücreti 120 TL olarak belirlenmiş. Ancak bu ücret normal başvuru tarihleri içerisinde işlemlerini tamamlayan adaylar için geçerli. 21 Mayıs’taki geç başvuru tarihinden yararlanan öğrencilerin sınava katılm sağlayabilmek için 180 TL yatırması gerekiyor.

Başvuru Ücreti Nereye Yatırılır?

DGS’ye girmek isteyen adaylar sınav başvuru ücretini, başvuru tarihleri içerisinde;

  • ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden kredi veya banka kartı ile veya,
  • Anlaşmalı bankalar aracılığıyla yatırabilirler.

Sınav ücretini bankadan yatıracak olan adayların sınav son başvuru saatini değil, banka mesai saatini dikkate almaları gerekir. Bu nedenle 8 Mayıs’ta bankaların mesai saati dolmadan sınav başvuru ücreti yatırılmış olmalıdır.

DGS Başvuru Şartları Nelerdir?

Meslek yüksekokullarından veya açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş öğrencilerle, staj haricindeki mezuniyet şartlarını taşıyan son sınıf öğrencileri DGS’ye başvurabilirler. KKTC’de bir ön lisans programından mezun olan veya son sınıfta okuyanlar da denkliklerinin kabul edilmesi halinde DGS’ye başvurabilirler.

DGS’ye Nasıl Başvurulur?

ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminde;

  • Son 50 ay içerisinde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğrafı bulunan,
  • YÖKSİS veya ÖSYM kaynaklı mezuniyet belgesi yer alan adaylar https://ais.osym.gov.tr/ adresinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bu şartları taşımayan adayların ise bireysel olarak bir başvuru merkezine giderek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.  Başvuru merkezinden sınava başvuru yapacak olan adaylar 120 TL sınav ücreti haricinde 10 TL’de “başvuru hizmet ücreti” ödemek zorundalar.

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.