İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

AÖL Sınav Sonuçları Açıklanıyor! Sorgulama Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye genelinde belirlenen sınav merkezlerinde Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2. Dönem sınavları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Sınav soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından adayların gözü sınav sonuçlarının açıklanma tarihine çevrildi. Adayların gözü kulağı sınav sonuçlarına dair yapılan açıklamalara dikkat eder hale geldi. Peki AÖL 2. Dönem sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuç tarihleri kesinleşti mi? İşte, AÖL sınav tarihlerine dair merak edilen bütün detaylar…

Açık Öğretim Bünyesinde eğitim gören vatandaşlar yıl boyunca 1. Dönem sonu sınavları, 2. Dönem sonu sınavları ve 3. Dönem sonu sınavları olmak üzere birçok sınava tabi tutulurlar. Sistem kapsamında 2. Dönem sonu sınavları MEB tarafından, 6-7 Nisan tarihlerinden yapıldı. Türkiye genelinde düzenlenen sınav aşamasını öğrenciler, ilk oturumu 6 Nisan saat 9.30’da; ikinci oturum 6 Nisan saat 14.00’te; son oturumu ise 7 Nisan 14.00’te olmak üzere adım adım tamamladılar. Bu zorlu sürecin ardından öğrenciler sınav sonuçlarına ulaşma tarihlerini merak etmeye başladılar. MEB tarafından yayınlanan AÖL sınavı kılavuzunda açıklandı.

AÖL Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, AÖL sınavına ilişkin bilgiler resmi iş takvimi aracılığıyla açıklanmıştır. Takvime göre, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 2. Dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanma ve açıklanma tarihi 30 Nisan 2019 Salı günü olarak belirlenmiştir. Yapılan açıklamada sınav sonuçlarının hangi saat aralığında yapılacağına dair bil bilgi verilmezken; uzmanlar öğrencilerin sabah ve öğle saatleri arasında sonuç sorgulama sayfalarını ziyaret etmelerini önermektedir.

AÖL kılavuzunda sonuçlarına ulaşmak isteyenlere uyarı niteliğinde ifadelere de yer verilmiştir. Sınav giriş ve sınav sonuç belgeleri de dahil olmak üzere öğrencinin ikamet adresine herhangi bir duyuru ve geri bildirim gönderilmeyeceği açık bir şekilde belirtilmiştir. Tüm bildirimler Açık Öğretim Lisesi’nin resmi web sitesinden yayınlanacaktır. Öğrenciler başta sonuç belgesine ait bilgiler olmak üzere, ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye belirtilen web sitesinden ulaşabilirler.

Adayları, Açık Öğretim Lisesi sayfasına tıkladıklarında öğrenci giriş ekranı karşılar. Öğrencilerin giriş ekranı üzerinde yer alan güvenlik kodu, öğrenci numarası ve öğrencinin şahsına ait olan şifrelerini içeren ilgili boşlukları doldurmaları gerekir. Öğrenciler bilgilerini girdikten sonra sisteme erişebilir ve AÖL 2. Dönem sonuçlarına ulaşabilirler.

AÖL sınav sonuçları sorgulama sayfası için TIKLAYINIZ.

AÖL Sınav Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Sınav sonuçlarının açıklama tarihiyle birlikte, sonuçların değerlendirilmesinde kullanılan adımlar da merak edilmektedir. Bakanlık tarafından açıklanan bilgiler ışığında ÖAL sınav değerlendirme süreci şu şekilde ilerler:

Sınavlar yapıldıktan sonra cevap kağıtları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde optik okuyucularla okunur ve bilgisayar programı ile değerlendirilir. Bu değerlendirme aşamasında hiçbir şekilde manuel yöntem kullanılmaz.

Sınavın değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılır. Kopya emaresine rastlanması durumunda ise sınavın iptal edilmesi, maddi ve cezai yaptırımların uygulanması söz konusu olur. Maddi cezalandırmanın yanı sıra bazı durumlarda hapis cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Cevapların optik okuyucu tarafından düzgün ve doğru okunabilmesi adına öğrencilerin cevap kağıdındaki kodlamalarını yaparken dikkatli olunması gerekir.

AÖL Sınav Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilebilir?

Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne müracaat ederek gerçekleştirilir. Ancak adayların sonuçların açıklanma tarihinden itibaren en geç beş ş günü içinde itiraz edilme hakları vardır.

İtirazda bulunabilmek için MEB “Kurumsal Tahsilat Programı” veya interaktif bankacılık aracılığıyla 20 TL(KDV Dahil) itiraz ücretini T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden herhangi birine yatırdıktan sonra, öğrencinin T.C kimlik numarası ve nüfus cüzdanının seri numarası ile birlikte “İtiraz giriş” sayfasındaki itiraz modülünü doldurmaları gerekir.

İtiraz süresi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

İtiraz sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bir önceki yazımız olan Zooteknist Ne İş Yapar | 2020 Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.