İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Aile Bakanlığından Sosyal Yardım Alanlar İçin Yeni Uygulama

 Sosyal Yardım Alanlar Bu Habere Dikkat.!

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi olan ailelere sosyal yardım kapsamı altında belli bir yardım yapmaktadır. Ancak bu yardımların doğru yere gitmesi ve ihtiyaç sahibi olanlara verilmesi için yeni düzenlemeler geliyor.Sosyal yardımlarda bu yıl  puan sistemine geçen Bakanlık, yardım taleplerini incelerken, hane ve yaşanılan bölgeleri dikkate alarak buna göre bir puanlama yapacak. Bu şekilde bir uygulama yapılması sonucunda ise yardım verilmesi düşünülen ailenin Yardıma  ‘Muhtaç’ ve ‘Muhtaç değildir’ testi yapılmış olacaktır.Aile Bakanlığı tarafından yeni yayınlanan genelde doğrultusunda TÜBİTAK, TÜİK ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte geliştirdiği sistem hayata geçiyor. Kimler Aile Yardımı Alacak? Kimler Alamayacak bu konuda haberin ayrıntılarını aktaralım.

AİLE YARDIMI YENİ DÖNEM

AİLE BAKANLIĞINDAN YENİ YARDIM POLİTİKASI

Bakanlık ve diğer kurumlar arasında ortak bir işbirliği ile yapılan uygulamada kişilerin hane ziyaretlerinde tespit edilen ve sayısal bir değere dönüştürülemeyen göstergelerini, kendi içinde ağırlıklandırarak, hanenin yoksulluk durumuna ilişkin bir puan sistemi oluşturulacak.Kırsal alanda yaşayan aileler ile kentlerde yaşayan yardım alacak olan aileler arasında bir ayrım yapılacak puanlar buna göre verilecek. Puanın muhtaçlığa ilişkin kesme noktasının altında bulunması durumunda “Muhtaç“, üstünde bulunması durumunda “Muhtaç Değil” sonucu çıkacak.

YARDIM ALACAK AİLELER ÖZENLE SEÇİLECEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personelleri tarafından ailelere verilecek olan yardım durumu özenle belirlenecek. Bir ailenin yardıma ihtiyacı olmadığı halde yanlış beyanda bulunan personel hakkında yasal işlem başlatılacak.Uygulamaya başlanan sistem, 24 Ağustos tarihli genelgede, “Sistem raporları hanelere ilişkin gizli bilgileri içerdiği için, sistem sonuçları ve raporları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından kişiler ve kurumlarla paylaşılamaz” ifadesi yer aldı.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan CHP Emekliye Bayramda 1650 Lira İkramiye Ödemesi Müjdesi başlıklı makalemizde CHP'den Emekliye Müjdeli Haber, Emekliye Kurban Bayramı İkramiyesi CHP ve Emekliye Kurban Bayramında 1650 Lira Haberi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.