İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Belediye Memur Personel Alımları | Şartlar Nelerdir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediyelerin personel alım ilanlarındaki standartlar ve girilecek departmanın standart şartları göz önünde bulundurularak, kamu personeli adaylarının Kamu personel Seçim Sınavından aldığı minimum puan eğitim durumu ve gerekirse tecrübelerini belirten belgeleri, gerekli yetkili kuruluşlara götürmeleri ve başvuru yapmaları gerekiyor. Hademe hizmetli alımlarına baş vuracak kişilerin yetkili yerlere gerekli belgelerin içeriklerini detaylı bir şekilde sormaları büyük önem taşıyor.

Kamu Personeli Seçimi ve Memurluk Vasfıyla İlgili Yeni Düzenleme

Kamu personeli Seçme Sınavı ( KPSS) prosedürü 18 Mart 2002’de 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yine 2002 yılında Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanıp uygulandı. Bu prosedürün uygulanmasının başlıca nedeni kamu personeli seçimi sırasında özellikle spesifik departmanlardaki alımlarda torpil yapılarak yetkililerin istediği alımı yapabilmesinin önüne geçmekti.

Belediye personel alımlarında başvuracak personel adaylarının belgelerinin resmi olması ve eğitim durumlarını belirtmeleri şart koşuldu. Terör örgütü eylemlerine karışma, bu örgütlere devletin kaynaklarını kullanarak herhangi bir şekilde yardım etme eyleminde bulunan memurların, memurluktan çıkarılması ve bir daha atanamaması tabiri kondu. Kamu Personeli sadece belediyelerle sınırlı kalmıyor.

Belediye kamu seçimine tabi tutulacak kişilerin personel alım ilanının yayınlanmasından on gün sonra il müdürlüklerinden başvuru yapmaları gerekmekte. Personel adayı tarafından getirilen resmi belgelerin gerçek olmaması durumunda ve bunun tespitinde, kişinin başvurusunun iptal edilmesi prosedürü uygulanacak. Taleplere başvuru yapan kişilerin eğitim durumuyla ilgili, ilkokul lise veya üniversite mezunu olup olmadıkları, mesleki belge, önceli durumu, yabancı dil vasıflarını taşıyıp taşımadıklarını kamu kurum ve kuruluşlarına yazılı ve sözlü olarak bildirmek zorundadır. Bu bilgileri belgeleyerek bildirimde bulunmayan kişiler nihai listen çıkartılacaklardır. Başvurdukları sürekli veya geçici iş gücü talebine iş veren tarafından mülakata çağrıldıkları halde, kabul edilebilir nedenlerin dışında bir mazeret sunarak işe gelmeyen, iş verenin verdiği işi reddeden Kamu Personel Seçim Sınavına Katılmayan, kamudaki öncelikli işçi statüsüne yerleşenlerin personel hakkı ortadan kalkacaktır. Yürürlüğe giren belgenin başlıca şartları yukarıda sıralanmıştır. Bu şartlar arasında öncelik statüsündeki işçi hakkının ikinci kez kullanılamayacağı vurgulanmıştır.

Belediyelerdeki personel alımı konusunda getirilen sıkı yönetmelikler daha önce de bahsedildiği gibi alımlardaki yolsuzluk ve illegal örgütlerin kamu kuruluşlarına sızmasını önlemek için hazırlanmış. Yakın zamanda bu konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer kamu kuruluşlarının bu konuyla ilgili korunmasının birinci öncelikleri olduğunu belirttiler.

Bir önceki yazımız olan Adana SASA İş Başvurusu - SASA İşçi Alımı ve İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Tevfik dedi ki:

  Büyük Otobus ehliyetim var yurt dışında 20 yıl çalıştım src belge ve yabancı dilim var iş arıyorum teşekkür ederim.

 2. Yaprak dedi ki:

  lise mezunuyum tula bld. vasıfsız çalışmak istiyorum.

 3. Celal Akdağ dedi ki:

  Celal Akdağ
  Kayseri / Kocasinan
  celalakdagfb@gmail.com
  ( Engelliyim )

 4. Nazlı dedi ki:

  Ben yaparım

 5. Orhan kaçmaz dedi ki:

  Src belgem var şoförlük bir iş ariyorum