İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Nasıl Alınır Başvuru Nereye Yapılır

Elektrik Kayıp Kaçak Parasını Geri Almak Mümkün

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere elektrik faturalarında kendiniz kaçak elektrik kullanmadığınız halde kullananların açıklarını kapatmak amacıyla Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli başlığı altında faturalara bir  miktar para eklenmekte ve bunlar sizden bizden alınmaktadır. Ancak bu paraları geriye dönük olarak almanız mümkün. Elbette bunun için biraz uğraşmanız gerekiyor. Hakkınızı aramak istiyorsanız ve ben uğraşırım diyorsanız Tüketiciyi Destekleme Genel Merkez Onur Kurulu Başkanı Av. Pınar TURHANOĞLU GÜCÜYENER tarafından yapılan açıklamaları önemli bir şekilde okumanız gerekmektedir.Pınar Turhanoğlu Gücüyener “Elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme veya hırsızı takip edip, bedeli ondan tahsil etme görevi de bizzat enerjinin sahibi bulunan dağıtım şirketlerine aittir” şeklinde konuşarak bu bedeli geri almanın mümkün olduğu açık bir şekilde belirtildi.

ELEKTRİK KAÇAK BEDELİNİ GERİ ALMAK

KAYIP KAÇAK BEDELİNİ ALMANIN YOLLARI

Elektrik faturasına yansıtılan bu elektrik kayıp kaçak bedelini almak için belirli yargı organlarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Yapılan açıklamalarda Yargıtay’ın olumlu görüşü doğrultusunda geriye dönük 10 yıllık haksız tahsil edilen bedelleri almanın mümkün olduğunu söyleyen Pınar Turhanoğlu Gücüyener bedeli almak isteyenlerin hakkı olduğunu belirtti.

“Elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından kaçak kullanmak (hırsızlanmak) suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaştığı da söylenemez.

KAYBI ÖNLEMEK VE ELEKTRİK HIRSIZLIĞINI BELİRLEMEK ŞİRKETE AİT

Yapılan açıklamalara göre  elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme veya hırsızı takip edip, bedeli ondan tahsil etme görevi de bizzat enerjinin sahibi bulunan dağıtım şirketlerine aittir. Bu durumda faturalara yansıtılan ücretleri biz değil elektrik dağıtım şirketleri takip etmeli ve ödemeli.

HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURUN

Tüketicileri, kendilerinden haksız şekilde tahsil edilen kayıp kaçak bedellerini geri almaları konusunda bilgilendirmeyi de ihmal etmeyen Gücüyener; “Buna göre, kayıp-kaçak, dağıtım, perakende satış hizmeti bedeli ve iletim bedeli tahsil edilemez.

Tüketiciler perakende dağıtım şirketinden kendilerinden tahsil edilen bu bedelin ne kadar olduğunu yazılı olarak sormalı. Bilgi verilmemesi halinde EPDK’ya şikayette bulunulmalı.

Kullanıcılardan tahsil edilen Elektrik kayıp kaçak bedelinin ne kadar olduğunu öğrendikten sonra da Tüketici Hakem Heyetine başvurulmalı. Bu şekilde bu bedeli geri almanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Hiç Gelir Testi Yaptırmayanlar 305 Lira Prim Cezası Alabilirsiniz başlıklı makalemizde 30 Eylül Prim Borcu Olanlar Dikkat Edin, GSS Prim Borcu Ödeme Son Günü ve GSS Prim Borcu Olanlar Dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.