İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Tüketici Hakem Heyetine Online Başvuru Nasıl Yapılır? Nasıl Sorgulanır?

Satıcı tarafından tüketiciye satılan ayıplı malların iadesi konusundaki anlaşmazlıklar başta olmak üzere tüketicilerin yaşadığı pek çok mağduriyetin çözümüne ilişkin çalışmalar gerçekleştiren tüketici hakem heyetleri, her ilçede kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Haksızlığa uğradığını ve bu haksızlığı satıcı firmayla iletişime geçmesine rağmen çözemediğini düşünen tüketicilerin sorunlarını çözme noktasında önemli adımlar atan heyet, hem internet üzerinden hem de kurum binalarından şikayet dilekçelerini toplamaktadır. Heyete yapılan başvurular en geç üç aylık bir yasal süreç içerisinde karara bağlanır ve heyet tarafından alınan karar, beş günlük süreç içerisinde duyurulur.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Tüketicinin satın almış olduğu bir ayıplı mal ya da hizmet yüzünden mağdur olması halinde ilk olarak firmayla tüketici arasında çözüme ilişkin bir süreç başlatılır. Eğer bu süreçten tüketici, hakkını alarak ayrılamadıysa çözüm için başvuracağı yer tüketici hakem heyetidir.

Tüketici hakem heyetleri tarafından alınan kararlar nihai olmakla birlikte mal ya da hizmet satan her kurum bu karara uymak zorundadır. Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışmalarını sürdüren tüketici hakem heyetlerinin çalışma prosedürünün usul ve esasları, 6502 numaralı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun‘da yer alan 66 ve 72. maddeler ile Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği kapsamında düzenlenmişlerdir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Şartları Nedir?

Tüketici hakem heyetlerine başvurularla ilgili bazı şartlar bulunmaktadır:

 • Kredi dosya masraflarının iadesi için bankalarla alakalı başvurularda dosya masrafını gösterir nitelikte dekont ya da hesap dökümü ile başvuru yapılması gerekir.
 • Garantili ürünlerde ise tamir için belirlenmiş azami sürenin aşılması, tüketici tamir talep ettiği halde yetkili servisin bunu geri çevirmesi ve kurumun para iadesi ya da ürün değişimi yapmaması halinde heyete başvurulabilir.
 • Tüketici hakem heyetine başvuru süresiyle ilgili durum ise şu şekilde işler: Kusurlu ya da özürlü bir ürün alındığı durumda tüketici 30 gün içerisinde bunu firmaya bildirmekle yükümlüdür. Eğer bu süreç içerisinde firma tüketiciye para iadesi ya da mal değişimi şeklinde geri dönüş yapmazsa tüketici hakem heyetine başvurulabilir.

Ayrıca başvuru için bazı belgeler de talep edilebilir:

 • Şikayeti anlatan ve hakem heyetine hitaben kaleme alınan bir dilekçe (Online başvurularda bu dilekçe elektronik ortamda doldurulacaktır.)
 • Ürüne ait garanti belgesi
 • Ürünün satın alındığını ispatlar nitelikte bir fatura ya da fiş
 • Ürünün yetkili servise iletildiğine dair servis fişleri

Tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ!

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyetlerine iki yöntemle başvurmak mümkündür. Heyete başvurmak için her ilçede yer alan tüketici hakem heyeti merkezlerine gidilip bizzat başvuru yapılabildiği gibi internet üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.

Tüketici hakem heyeti online başvuru işlemlerini Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemi aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • E-devlet sistemi üzerinden tüketici hakem heyetine başvuru yapmak için ilk olarak yazımızın devamında paylaştığımız bağlantıya tıklayıp sistemden ilgili sayfayı açın.

 • Başvuru işlemlerine başlamak için karşınıza çıkan sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • Sisteme giriş yapmak için sayfadaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet parolanızı girin. Daha sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT merkezlerinden herhangi birisine gidip yetkiliye kimlik belgenizi göstermek koşuluyla şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise sistemde kayıtlı cep telefonu numaranız bulunuyorsa “şifremi unuttum” yazısına tıklayarak sizden istenen kimlik bilgilerini girmeniz ve sonrasında cep telefonu numaranızı gönderilen kısa mesajdaki güvenli kodunu ilgili boşluğa yazmanız gerekir. Bu sayede yeni bir şifre oluşturup sisteme giriş yapmanız mümkündür. Sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız bulunmuyorsa bu durumda yeniden herhangi bir PTT ofisine gidip tekrardan e-devlet parolasının yazılı olduğu zarfı satın almanız gerekecektir.
 • Ayrıca e-devlet şifresine alternatif olarak T.C. kimlik kartı, elektronik imza, mobil imza ya da internet bankacılığı yöntemlerinden herhangi biriyle de sisteme giriş yapmak mümkündür.

 • Giriş yöntemlerinden biriyle sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra “Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi” başlıklı sayfaya girmiş olacaksınız. Bu sayfadan heyet başvurusuna ulaşmak için “uygulamaya git” yazısına tıklayarak e-devlet sisteminden çıkıp şikayet bölümüne geçebilirsiniz.

 • “Tüketici Bilgi Sistemi İşlemleri” bölümüne geldiğinizde ise sayfada görmüş olduğunuz “tüketici başvuruları” yazısına tıklamanız gerekiyor.

 • Sisteme ilk kez girmeniz halinde tarafınıza kişisel bilgilerinizi tamamlamanız yönünde bir uyarı yapılacaktır. Eğer kişisel bilgilerinizi tamamlamazsanız başvuru işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bunun için sayfada yer alan ad, soyad, eğitim durumu, sabit telefon ve cep telefonu numarası, e-mail adresi, ev adresi gibi bilgileri doldurmanız gerekir.

 • Daha sonra sol taraftaki menüden “tüketici başvuruları” bölümüne geçip “yeni başvuru” yazısına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada beş adımda tüketici hakem heyetine başvuru yapmanız mümkündür. Bunun için ilk aşamada şikayet edilen firmaya ilişkin bilgileri yazmanız, ikinci aşamada şikayet bilgilerini girmeniz, üçüncü aşamada uyuşmazlığa ilişkin fiş, fatura, yazışma gibi belgeleri yüklemeniz, dördüncü adımda şikayeti ön izleme yöntemiyle kontrol etmeniz ve beşinci aşamada hakem heyeti seçerek başvuru işleminizi tamamlamanız gerekiyor.

E-devlet sisteminden tüketici hakem heyetine başvurmak için TIKLAYINIZ

Tüketici Heyeti Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Başvuru, tüketici hakem heyeti tarafından değerlendirilmeye alındıktan sonra şikayete sebep olan firmayla iletişime geçilir. Firma savunmasını yapar ve heyet, hem şikayete hem de savunmaya bakarak bir karar verir. Daha sonra karar, hem tüketiciye hem de firmaya iletilir. Bu süreçte şikayetin sonucu hem posta yoluyla taraflara iletilir hem de internet üzerinden sonuca ulaşmak mümkündür.

Tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmek için de e-devlet sistemini kullanmak mümkündür.

 • İlk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayın ve e-devlet sistemi üzerinden tüketici hakem heyetine ilişkin başvuru işlemlerinin gerçekleştirildiği bölgeye yukarıda anlatılan adımları uygulayarak gelin.

 • Sisteme girdikten sonra sol menü kısmına gelin ve “tüketici başvuru” bölümünde en alt sırada yer alan “yapılan başvurular” yazısına tıklayın.
 • Daha sonra hakkında sorgulama gerçekleştireceğiniz başvuruya ilişkin tarih filtrelemesini gerçekleştirip “sorgula” yazısına tıklayın.

 • Bu işlemin ardından şikayet numarası, şikayet tarihi, şikayet edilen firma, uyuşmazlık bedeli, kararı alan hakem heyeti ve karara ilişkin detayların yer aldığı bölümü görmeniz mümkündür. Bu formda “karara bağlandı” yazısı yer alıyorsa başvuruya ilişkin karar çıkmış demektir. Ayrıca karara ilişkin süreç hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız “tarihçe” bölümüne de tıklayabilirsiniz.

Tüketici hakem heyetine yapılan başvuru sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan Yeni Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler? Randevu Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.