İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Emekli İntibak Yasasında Son Durum! 2019’da Maaşlar Arasındaki Fark Kapanacak!

10.12.2018

Emeklilerin uzun zamandır beklediği haberlerden bir tanesi intibak yasası. İntibak ile birlikte maaşlarda bir eşitleme bekleyen emekliler intibak zammı son dakika haberlerini merakla takip ediyor. 2000 sonrası emekli olanları yakından ilgilendiren bu haber ile birlikte maaşlarda bir yükseliş de yaşanacak. Emekli intibak 2018 son dakika haberlerinin tüm detaylarına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Emekliye İntibak

2000 sonrası emekliye son dakika 2018 intibak haberleri çıkmaya başladı. İntibak düzenlemesi gelecek. Bu durumda Ocak ayında emeklilere yapılacak zam ile birlikte yeni bir artış da gündeme geldi. 2019’un başlaması ile birlikte zamlı maaşlar yatmaya başlayacak. Bu zammı belirleyecek olan etken 2018’in son yarısının enflasyon rakamı. Emekli maaşlarına intibak düzenlemesi de yapılırsa, maaşlar arasındaki fark da kapanacak. Emekli intibak torba yasası son durum bu farkın kapanıp kapanmayacağı yönünde sinyalleri veriyor.

Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanıyor?

Emekli maaşlarının hesaplanmasında 3 farklı formül kullanılmakta. 2000 yılına kadar bağlanan maaşlar en yüksek aylık bağlanma oranına sahip. 2000- Eylül 2008 arasında hesaplanan oran ise arkasından geliyor. 2008 sonrasında ise en düşük aylık bağlanma oranı hesaplanıyor.

İntibak Yasası Çıkarsa Maaşlar Yükselecek

Ekim 2008 sonrasında yaşanan bir başka durum ise asgari ücret üzerinden yatırılan primlerin sigortalılık süresi uzadığı takdirde maaşları düşürmesi. Karma sistem yerine maaş hesaplamasında tek bir sistemin uygulanması gündemde. Eğer bu yasa gündeme gelirse ve onaylanırsa şu anda çalışmakta olan kişilerin aylıkları daha yüksek olacak. 2000 yılı öncesinde emekli olanların en düşük SSK aylığı bağlanma miktarı 1.400 TL, 2000 yılı veya sonrasındaki yıllarda emekli olanların en düşük SSK maaşı 1.200 TL rakamlarında. Yasa değişirse bu durum da değişecek ve daha yüksek maaş bağlanması söz konusu olacak.

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılından sonra emekli olanlar için de bir çalışma başlatılması yönünde karar almış ve bu çalışmaların adresi olarak da TBMM’yi göstermişti. Bu karar emekliler için umut oldu. Emekliler de kararın uygulanmasını ve çalışmaların başlatılmasını talep ediyor.

Bu yasanın bir başka yönü ise 2000 sonrası emekli olanların maaşının tekrar hesaplanması. Eğer intibak yasası ile ilgili bir değişiklik söz konusu olursa  iki kurum çalışmalara başlayacak. Bu iki kurum Sosyal Güvenlik Kurumu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olacak. Emekli intibak zam tablosu 50 TL ve 355 TL arasında zam gösteriyor. Emekli intibak listesi daha çok 2000 sonrası emekli olanları ilgilendiriyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan PDR Nedir? PDR Çalışma Alanları Neler, PDR Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.