İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Emekliye Yılda 2 Defa Destek Ödeneği Verilmesi Gündemde

Emekliye Yılda 2 Defa Destek Ödeneği Kanun Teklifi Sunuldu

Merhaba Sayın Okurlarımız. Hem hükümet cephesi hem de muhalefet cephesinde emekliler için maaşlarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan bu yeni kanun teklifine göre Cumhurbaşkanı,Başbakan,Bakan ve Milletvekili emeklilik maaşları alanların hariç tutulmak üzere yeni bir kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifinin içeriği ise emekliye yıl içerisinde 2 kere destek ödeneği verilmesi isteniyor.İsmail Faruk Aksu tarafından hazırlanan kanun teklifinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adı altında yeni bir kanun teklifi hazırlandı. Emekliler için emeklilere her yıl 1 Mart ve 1 Eylül tarihlerinde 1.401,71 TL ile 1.485 TL arasında bir ek ödeme yapılacak.

EMEKLİYE 1485 LİRA ZAM TEKLİFİ

KANUN TEKLİFİNİN ÖZETİ

Emekliye verilmesi düşünülen ve bu konuda bir kanun teklifinin sunulmasındaki amaç ise emekli olan vatandaşların hayat şartlarını kolaylaştırıcı düzenlemelerin uygulamaya konulmasının ve sosyal devlet olmanın gereği gibi davranılması ileri sunuldu.

Emekliler için verilmesi için sunulan Kanun Teklifinin yasalaşması durumunda, 2015 yılı ikinci altı ayına ilişkin aylık katsayısına göre her defasında ödenecek desteğin net miktarının 1.401,71 TL, 2016 yılı Mart ayında ise net 1.485,81 TL olacağı konusunda bilgilerde kanun teklifi içerisinde yer almıştır.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki madde eklenmiştir.

“EK MADDE 11- Kendilerine emekli, yaşlılık veya malullük aylığı bağlanmış ya da toplu ödeme yapılmış olanlar ile bunların ve dul ve yetimlerine her yıl 1 Mart ve 1 Eylül tarihlerinde destek ödeneği verilir. Destek ödeneğinin miktarı, her defasında 17000 gösterge rakamının ödeme tarihinde geçerli olan aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle hesaplanır. Bu ödenek, damga vergisi hariç herhangi bir vergi veya kesintiye tabi tutulmaz. Dul ve yetimlere destek ödeneği verilmesinde, aylık bağlanma oranları göz önünde bulundurulur.

Emekli aylıklarını bu Kanunun 43’ncü maddesi göre alanlar ile 26.10.1990 tarih ve 3671 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerinin Ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair Kanuna göre alanlara bu madde kapsamında ödeme yapılmaz.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli'de Otobüsler 21-27 Eylül Arasında Ücretsiz Çalışacak başlıklı makalemizde Kocaeli Belediye Otobüsleri Ücretsiz Çalışacak, Kocaeli Deniz Seferleri Ücretsiz Hizmet Verecek ve Kocaeli Otobüsler Ücretsiz Mi ? 2015 Kurban Bayramı Kocaeli Otobüs Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.