İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Erken Seçimde Oyun Geçersiz Olacağı Durumlar Nelerdir

Seçimlerde Hangi Durumlarda Oyunuz Sayılmaz ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. 1 Kasım Erken Seçimlerine artık sayılı saatler kaldı. Yarın milyonlarca seçmen sandık başına gidecek ve özgür hür iradesiyle oyunu kullanacak. Ancak kullanmış olduğunuz oyun geçerli sayılması için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.Çünkü vatandaşların bu konuda pek bilgisi olmadığından zaman zaman pusulaya bir takım işaretler koyulması ya da oy pusulasında basmış olduğunuz “EVET” damgası tam kurumadan katladığınız durumlarda karşı tarafada mühürün izi geçiyor. Tabi durum böyle olunca oy pusularında 2 farklı mühür var gibi görünecek ve bu durumda oyunuz geçersiz sayılabileceği düşünülmekte. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için oy kullanırken kesinlikle dikkat etmeniz gereken önemli adımlar var. Doğru oy kullanmak ve vereceğiniz oyun boşa gitmesini istemiyorsanız lütfen dikkat edin.

ERKEN SEÇİMLER VE OY KULLANMA İŞLEMLERİ

ERKEN SEÇİMDE OYUN GEÇERSİZ OLMADIĞI DURUMLAR

1 Kasım’da oy kullanmaya gidecekseniz gitmeden önce bunu bir okumanızda fayda var. Sizler için sürekli olarak faydalı olabilecek konularda bilgiler paylaşıyoruz ve bu konuda gerçekten büyük önem arz ediyor.YSK tarafından yapılan açıklamalara göre

♦ Bir parti için aynı alan birden fazla mühür basmak;
♦ Mührü, bir siyasi parti için belirlenen alanın dışına taşırmak;
♦ Oy pusulasının dışa doğru değil de, içe doğru katlanması nedeniyle mührün diğer bölümlere geçmesi gibi durumlarda oyunuz geçersiz sayılmıyor.

Eğer oy kullanırken bu gibi bir durum başınıza gelirse ve “Oyum geçersiz sayılır mı ?” gibi bir düşünceye kapılırsanız sizlere net bir şekilde durumu özetledik.Bu durumlarda oylarınız geçerli sayılacaktır herhangi bir konuda şüpheniz olmasın.

ERKEN SEÇİMDE OYUN GEÇERSİZ OLACAĞI HALLER

♦ Eğer oy pusulasına mühüre ilave olarak bir işaret koyarsanız oyunuz geçersiz sayılacaktır.

♦ Vereceğiz oyu kullanırken bir siyasi partiye verecekken yanlışlıkla başka bir siyasi partiye mühür basmanız durumunda oyunuz geçersiz sayılacaktır. Yani oy kullanırken siyasi partilerin amblemleri yerine isimlerine göre oy vermeniz sağlıklı olacaktır.

♦ Oy pusulasını eğer yanlışlıkla yırtarsanız ve bu yırtık pusulanın bütünlüğünü bozarsa oyunuz geçersiz sayılacaktır. Size verilecek oy pusulaları sayılı olduğundan tekrar pusula verilmeyecek ve bu durumda oyunuz geçersiz olacaktır.

♦ Son zamanlarda sosyal medyada dikkat çekmek gibi bir niyeti olanlar ve oy kullanırken diğer siyasi partilerin logolarını çizmek,karalamak mühürü başka bir partiye verecekken diğer partileri karalamak oyunuzun geçersiz sayılacağı bir başka durumdur. Bu nedenle sadece sosyal medyada dikkat çekeceğim diye oyunuz boşa gitmesin.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.