İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Erken Seçimde Seçmenin Katılım Oranı Yüzde Kaç Olur

Seçmenin Seçimlere Katılma Oranı

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere 7 Haziran Genel Seçimlerinde hiç bir siyasi partinin tek başına hükümet kuracak kadar milletvekili sayısına ulaşamaması koalisyon görüşmelerini beraberinde getirmişi. Ancak koalisyon görüşmeleri de sonuç vermeyince Cumhurbaşkanı seçimlerin yinelenmesi konusunda bir karar aldı ve erken seçim kararı bu şekilde doğmuş oldu. Merak edilen bir konu da erken seçime vatandaşın hangi oranda ilgi gösterdiği ve katılacağı konusudur. Yapılan araştırmalar ve yurt dışındaki oy kullanma işleminin bitmesinden yola çıkacak olursak erken seçimler 7 Haziran Seçimlerine göre vatandaşın daha fazla ilgi gösterdiği seçimdir diyebiliriz. Zaten Yurtdışından bu yıl erken seçimlere katılım oranının 250 BİN Kişi daha fazla olduğunu sizlere aktarmıştık.Aynı durum yurtiçindeki seçmen içinde geçerli olacaktır ve katılım daha yüksek olacaktır.

ERKEN SEÇİME KATILIM ORANLARI

GEÇMİŞ SEÇİMLERE GÖRE KARŞILAŞTIRMA

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından her seçim sonrası seçmenin seçime  katılım oranları kamuoyu ile paylaşılır. Daha önceki seçimlerden yola çıkacak olursak 3 Kasım 2002’de katılım oranı 79,14 olarak belirlenmişti. 5 sene sonra yeniden yapılan seçimler ise 22 Temmuz 200 tarihine denk geldi ve bu seçimlere katılım oranı ise 2002 yılına göre oldukça arttı. Yüzde 84 gibi büyük bir katılım oranı oldu. 1 Kasım 2015 Erken Seçime katılım oranının ise yurt içi ve yurt dışı seçmenin katılımlarının toplamıyla beraber yüzde 90 dolaylarında olması bekleniyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞUDAKİ VATANDAŞ

Ülkemizde son zamanlarda artan terör olaylarından dolayı Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşayan bazı vatandaşların sandık başına gidip gitmeyecekleri ise henüz belli değil. Sandıkların taşınması da gündeme gelmişti hatırlayacak olursanız. Ancak can güvenliği ve diğer sebeplerden dolayı bu bölgede bulunan vatandaşın seçimlere katılmaması elbette katılım oranınını düşürecektir.

SEÇMEN BÜYÜK ROL OYNAYACAK

Seçimlerde seçmenin sandığa küsmesi yerine gidip özgür hür iradesiyle oyunu kullanması hem seçimleri etkileyecek hem de katılım oranlarında artışa neden olacaktır. Yani özellikle de Doğu ve Güneydoğu’da bulunan vatandaşların seçime katılmasıyla beraber seçime katılma oranının erken seçimlerde %90 civarında olması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Siyasi partiler seçim beyannamelerinde üniversite öğrencilerini unutmadı. Sayısı 2 Milyonu bulan üniversite öğrencilerinin de memleketlerine gidip oy kullanmaları da seçimlerin kaderini belirleyecek etkiye sahip. Bu yüzden hem Güneydoğu ve Doğu illerinde bulunan vatandaşlar hem mevsimlik işçiler hem de üniversite öğrencileri sandık başına giderse seçime katılım oranı geçmiş yıllara nazaran daha yüksek olacaktır.

kaynak

Bir önceki yazımız olan Sürücü Trafik Cezalarını Artık e-Devlet'ten Öğrenebilecek başlıklı makalemizde e-Devletten Trafik Cezası Öğrenmek, Ehliyete Yazılmış Cezaları Öğrenmek Mümkün ve Plakaya Yazılmış Trafik Cezası Öğrenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.