İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Faruk Çelik’ten Kadroya Geçirilecek Asıl İşi Yapan Taşeron İşçileri Açıklaması

Faruk Çelik’ten Kadroya Geçirilmesi Planlanan Taşeron İşçi Açıklaması

Merhaba Sayın Okurlarımız. Uzun zamandır merak edilmekte olan kamuda taşeron olarak çalışanlardan hangi meslek gruplarının kadroya geçirilmesi üzerine Ak Parti’nin Faruk Çelik kanadından yeni bir açıklama geldi. Geçtiğimiz gün TRT Haber’de canlı yayına katılan Faruk Çelik, kendisine yöneltilen bir çok soruyu yanıtladı. 7 Haziran vaatlerine detaylı bir şekilde değinen Faruk Çelik, öncelikle asgari ücretin 1300 TL olacağı konusuna dair açıklamalarda bulundu. İşverenlerin masrafının artacağından dolayı çalışanların telaş yapmamasını belirten Faruk Çelik, bunlara yönelik önemlerin alınacağının altını çizdi. Ayrıca yine asgari ücret konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun işverenleri de dinleyerek bu konu üzerinde titiz bir şekilde çalıştığını da belirtti.

BAKAN-CELIKTEN-TASERONLARA-KADRO-ACIKLAMASI

TAŞERON KADROSU KİMLERİ KAPSIYOR

Faruk Çelik’e yöneltilen bir başka soru ise taşeron konusuydu. Kamuda çalışan taşeron kadrosuna kimlerin dahil olup olmadığı bir çok insan tarafından merakla beklenen konulardan biri haline geldi. Kamu için çalışan asıl işi yapan taşeronların kadroya geçirileceğini ve bunun için gerekli yasal düzenlemelerin de yapıldığını net bir dille ifade eden Faruk Çelik, bunun yanı sıra hangi taşeron çalışanlarının kadro alacağından da bahsetti.

Kamu kuruluşlarına hizmet alımı artık Maliye Bakanlığı’nın onayı ile olacak. Faruk Çelik, TRT’yi örnek göstererek TRT’nin hizmet alımı yapılacaksa bu alımın ne kadar kişiyi kapsayacağı öncelikle Maliye Bakanlığı’na bildirilecek. Kurumlar arasında araştırma yapılarak bu sayının netleşeceğinin altını çizdi. Örneğin; TRT bir alanda 100 çalışan alımı yapacaksa bu durumu öncelikle Maliye Bakanlığı inceleyecek. Gerektiği taktirde 80 kişi alınabilir ya da 120 kişi alınabilir şeklinde Maliye Bakanlığı’nın vizesi ile TRT alım yapabilecek. Bu en basit bir örnektir. Diğer kamu kuruluşları için de aynı uygulamanın geçerli olması tahmin ediliyor.

OLMAZSA OLMAZ DENİLEN İŞÇİLERİN TAMAMI KADROYA ALINACAK

Kurumların keyfi tutumlarının önüne geçileceğini de belirtti. Örneğin; temizlik kadrosuyla alınan işçinin alakası olmayan bir alanda istihdam edilmesi gibi karmaşaları da ortadan kaldıracaklarını net bir dille ifade etti. Yani artık kamuda kim ne amaçla işe başlatılıyorsa o amaçla hizmetine devam edecektir diyerek kadro karışıklığının önleneceğini belirtti. Kamu için olmazsa olmaz denilen kadrolarda çalışmakta olan taşeron işçilerin kadroya alınacağını sözlerine ekleyen Faruk Çelik, bu duruma örnek vermeyi de ihmal etmedi. Faruk Çelik’in vermiş olduğu örnek, taşeron olarak çalışan hasta bakıcılarını da detaylı olarak ilgilendiriyor.

TAŞERON HASTA BAKICILARINA KADRO MÜJDESİ

Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan asıl iş listesine giren çalışanlara örnek veren Faruk Çelik, örneğinde hasta bakıcılarını ifade etti. Hasta bakıcılarının çok önemli bir görev üstlendiklerini ve böyle önemli görev üstlenen insanların işten çıkma kaygısının olmasının yanlış olduğunu söyleyerek yeni düzenleme ile birlikte kadroya geçirilecek asıl işi yapanlar arasında olduğunu belirtti.

YARGIYA GİTMİŞ OLANLAR DA KADROYA ALINACAK

Kadro konusuna net bir şekilde değinen Faruk Çelik, yargıya gidip asıl iş olduğunu tescil ettiren meslek gruplarının da kadroya alınacağını belirtti. Asıl işi yapanların belirlenmesi konusundaki çalışmaları ilgili bakanlıklar ve sendikalar yapacak. Onların verdiği karara göre asıl işi yapanlar kadroya alınacak, yardımcı işi yapanlar ise çalışma hayatlarını asıl işi yapanlara göre aynı haklara (yıllık izin vb.) sahip olarak sürdüreceklerdir. Faruk Çelik, en fazla ilk altı ay içerisinde bu durumun netleşeceğini bildirmiştir.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. halil dedi ki:

  hastanelerde çalışan temizlik işçileride kadro kapsamına giriyormu

  1. Admin dedi ki:

   Olabilir Halil Bey, bu konu gündem de ama henüz net bir açıklama yok.

 2. ada dedi ki:

  hava limanında elektrık teknıkeri olarak çalışıyorum pistte aydınlatmayada bakıyoruz aynı işi yaptıgımız elektrık memurlarıda mevcut bizim durumumuz ne olur

  1. admin dedi ki:

   buyuk ihtimalle asıl işsiniz

 3. murat alfa dedi ki:

  belediye işçilerini boşuna umutlandırmayın
  buişin içi boş gibi görünüyor

 4. murat alfa dedi ki:

  önce taşeron sonra asıl iş sonrada olmazzsa olmaz
  taşeron olmazsa siz hiç olmazsınız

 5. Deniz Canlı dedi ki:

  kamu kurumunda ambar memuru olarakk çalışanlar asıl işçi midir?

  1. Admin dedi ki:

   İlgili kurumlar asıl iş listesini açıklayınca durumunuz netleşir Deniz Bey.

  2. ambar memuru dedi ki:

   Ambar memuru dağıtım memuru olduğu için asli iştir yalnız hizmet alımınız ambar memuru olarak gözükmesi gerek.