İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

FED Yeni Faiz Kararını Açıkladı Dolar Yükselişe Geçti

FED Kararı Doların Ateşini Yükseltti

Merhaba Sayın Okurlarımız. ABD Merkez Bankası FED bugün akşam saatlerinde yapmış olduğu açıklamalarda faiz kararının ne olduğu belli oldu. Yapılan açıklamada politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı. Ekonomik anlamda ılımlı bir yükseliş olduğunu ve bunu şu sözlerle açıkladılar. “İstihdam ve enflasyon hedeflerindeki ilerleme Aralık’ta değerlendirecek” denildi. Merakla beklenen FED kararından sonra doların ne olacağı kendisini belli etti. Dolar hemen tepki verdi ve faiz arttırımından sonra bugün 2.89 dolaylarında seyrederken şuan 2.93 Liradan işlem görüyor. Ülkemizde doların yükselişiyle ekonominin nasıl bir yol izleyeceği de henüz belli değil ancak erken seçimlerin yapılmasına kısa bir süre kala FED’in açıklamış olduğu bu karar seçimlerden sonrasını da etkileyebilir.

FED AÇIKLADI DOLAR ÇILDIRDI

FED FAİZ KARARI DOLARI YÜKSETTİ

Amerikan Merkez Bankası 2008 yılından bu yana faizlerde herhangi bir değişiklik yapmıyor.Yine eklemek istiyoruz ki Reuters’da anketlere katılan çok sayıda ekonomistin Fed’in politika faizini değiştirmeyeceği konusunda hem fikirdi. Ankete katılanların tahminleri tuttu ve FED faiz oranlarını sabit olarak kalması yönünde bir karar aldı.

ULUSLARARASI PİYASADA DOLAR YÜKSELDİ

FED’in almış olduğu bu karar dolarda hemen etki gösterdi diyebiliriz. 3-4 kuruşluk artış anında gerçekleşti ve dolar piyasalarda yeniden yükselişe geçti diyebiliriz. Dolarda yükselişin devam etmesi durumunda ve erken seçimlerde çıkacak olan sonuca göre de doların durumunu şuan için kestirmek oldukça zor.

SEÇİMLER ÖNCESİ DOLAR ALMAK MANTIKLI MI ?

FED kararından sonra hemen yükselişe geçen dolar şuan için nasıl bir çizgi izleyecek belli değil. Bu hafta sonu seçimlerin yapılmasından sonra ve çıkacak sonuçlara göre Pazartesi ve Salı günü doların çizgisinin belli olacağı düşüncesindeyiz.Bu yüzden dolara yatırım yapmak gibi düşünceniz varsa bunu seçimler sonrasına ertelemeniz daha mantıklı olacaktır.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.